Wniosek o wyłączenie sędziego

Pytanie:

"Na rozprawie sądowej w procesie dotyczącym alimentów (prawo rodzinne-sąd rodzinny) zgłosiłam do protokołu wniosek o wyłączenie sędziego z rozprawy sądowej, zgłosiłam do protokołu również, że o motywacji swojej decyzji poinformuję prezesa sądu. Czy jest okres czasu, w którym powinno wpłynąć pismo do prezesa sądu o zmianę sędziego (okres od pierwszej rozprawy, która została odroczona z tego tytułu)? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o wyłączenie sędziego

Wniosek o wyłączenie sędziego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia. Strona, która przystąpiła do rozprawy, powinna uprawdopodobnić ponadto, że przyczyna wyłączenia dopiero później powstała lub stała się jej znana. Wniosek o wyłączenie sędziego może być zgłoszony przed przystąpieniem do rozprawy, w której bierze udział sędzia podlegający wyłączeniu. Przystąpienie do rozprawy następuje w momencie, w którym strona objawia w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek kwestii swoje stanowisko. Wniosek o wyłączenie sędziego powinien więc być złożony przed zgłaszaniem zarzutów formalnych. Późniejsze zgłoszenie wniosku dopuszczalne jest jedynie w wypadkach: - późniejszego powstania przyczyny wyłączenia (stosunku osobistego), - późniejszego powzięcia wiadomości o istniejącej już uprzednio przyczynie wyłączenia sędziego (co może nastąpić nie tylko w przypadku późniejszego dowiedzenia się o istnieniu określonego stosunku osobistego, ale również późniejszego dowiedzenia się o osobie sędziego). Ograniczenia powyższe odnoszą się jedynie do wniosku o wyłączenie sędziego na tej podstawie, że pomiędzy sędzią a jedną ze stron (lub jej przedstawicielem) występuje tego rodzaju związek osobisty, że bezstronność sędziego budzi wątpliwości. Wniosek o wyłączenie sędziego, który podlega wyłączeniu z mocy ustawy (np. z tego powodu, że jest to sprawa jego małżonka), może być zgłaszany bez żadnych ograniczeń w każdym stadium postępowania. O ile sąd zgodził się na późniejsze uprawdopodobnienie przyczyn wyłączenia, podanie tych przyczyn powinno nastąpić niezwłocznie, chyba że sąd wskazał określony termin.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Monika 2013-03-10 10:22:47

    chciałabym się dowiedzieć jednej rzeczy odnośnie wyłączenia sędziego z rozprawy. Moja sprawa dotyczy miejsca zamieszkania 4 letniej córki. córka chce mieszkac ze mna ( z matka) jednak moj byly mąż wystąpił do sądu o ograniczenie mi praw rodzicielskich na podstawie mojego wyjazdu do anglii gdzie chce sciągnac coreczke. moj byly maz ma obecnie znajomosci w sadzie w ktorym toczony jest proces. a mianowicie bratowa ktora tam pracuje oraz lawnika z posiedzenia sadowego nas dotyczacego. moj adwokat zapewnia mnie iz nie mam o co sie martwic. jednak jest to sprawa ktora zalozyl moj maz za moimi plecami pomomo iz w polsce jestem bardzi czesto i spelniam warunki oraz iz loze na dziecko. we wniosku podal iz nie zna mojego adresu pobytu co jest nie zgodne z prawda poniewaz slalam paczki ilisty dziecku. bynajmniej na pierwszej sprawie na ktorej odbylko sie przesluchanie sedzina byla zdecydownie jednostronna. niepozwolila mi dojsc do slowa pomimo iz ona zadawala pytania oraz do zapisania podawala inne informacje niz ja podawalam w odpowiedziach. co powinnam zrobic w tym wypadku?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika