Udokumentowanie sprzedaży niefakturowanej

Pytanie:

"Firma szkoleniowa prowadzona jest na zasadach ogólnych i jest podatnikiem VAT. W jaki sposób udokumentować przychód od osoby fizycznej, od której została pobrana gotówka za szkolenie od uczestnika, a która nie żądała faktury?"

Odpowiedź prawnika: Udokumentowanie sprzedaży niefakturowanej

Obowiązek dokumentowania obrotu fakturami VAT dla potrzeb podatku od towarów i usług został określony w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług. W myśl tego przepisu podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży. Podatnikami między innymi są osoby prawne, jednostki niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Od tego podstawowego obowiązku wystawiania faktur VAT istnieją wyjątki. Z art. 106 ust. 4 ustawy o VAT wynika, że podatnicy nie mają obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, chyba że osoby te zażądają udokumentowania transakcji fakturą.

Dla udokumentowania sprzedaży niefakturowanej nie wystawia się zbiorczej faktury VAT. Sprzedaż tę księguje się w ewidencji sprzedaży VAT sporządzonej zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Na mocy tego przepisu podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą między innymi dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego oraz inne dane określone przepisami ustawy, niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej. Zatem podatnik obowiązany jest w ewidencji sprzedaży zaksięgować sprzedaż fakturowaną i niefakturowaną i na podstawie danych wynikających z ewidencji po zakończeniu miesiąca (lub kwartału) sporządzić deklarację podatkową (tak też: Postanowienie Urzędu Skarbowego w Strzelinie  z dnia 28 lutego 2005 r., PP 0090/1/3/05).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika