Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

Pytanie:

"Czy na stanowisko radcy prawnego może zostać przyjęty pracownik mający wyższe prawnicze wykształcenie lecz nie posiadający odpowiednich uprawnień - aplikacji? Czy pracownik taki po otrzymaniu pełnomocnictw, może reprezentować pracodawcę przed sądem. Jakie należy spełnić warunki - chodzi o formę umowy między stronami?"

Odpowiedź prawnika: Udzielanie porad przez osobę bez aplikacji

Tytułem radca prawny może posługiwać się tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami, czyli z ukończoną aplikacją radcowską, zdanym egzaminem końcowym i po wpisaniu na listę radców prawnych. Z całą pewnością więc osoba będąca magistrem prawa tytułem takim posługiwać się nie może. Nie ma jednak przeszkód, by osoba taka została zatrudniona, na przykład w dziale prawnym danej firmy. Pozostaje jednak problem odpowiedzialności za udzielane porady. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż osobie z wykształceniem prawniczym bez uprawnień zawodowych nie wolno udzielać porad prawnych. Powodem tego jest fakt, iż pomoc prawna świadczona przez radcę prawnego podlega specjalnym zasadom, które odnoszą się także do jego ewentualnej odpowiedzialności. Jeżeli chodzi o udzielenie pełnomocnictwa do reprezentowania przed sądem, to nie ma przeszkód, by takiej osobie (pracownikowi) udzielić pełnomocnictwa właśnie do reprezentowania przed sądem. Proszę jednak pamiętać, iż w niektórych przypadkach narzucony jest tzw. przymus adwokacki, oznacza to, że niektórych czynności przed sądem może dokonać tylko adwokat lub radca prawny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • V 2023-02-22 16:31:44

    znajomość prawa powalająca, faktycznie ktoś z uprawieniami musiał to pisać :D Zapraszam do lektury aspektów prawnych w zakresie swobody działalności gospodarczej, oraz orzeczenie z 2003. I takie smaczki potwierdzają fakt, że aplikacja jest zbędna ;)

  • Maciek 2013-03-11 20:22:00

    Bez ukończonej aplikacji nie można także kupować alkoholu i prezerwatyw. Gdy dokonasz takiej czynności bez aplikacji to możesz nie do końca być zorientowany we wszystkich jej prawnych okolicznościach (gwarancja rękojmia, przedwanienie roszczeń itp.)

  • on 2012-04-07 01:27:53

    krotko - po aplikacji masz tytul i duze ograniczenia oraz rozszerzona odpowiedzialnosc. Bez aplikacji mozna wykonywac czynnosci nie zastrzezone przymusem adwokackim (sprzeczne z Konstytucyjna zasada wolnosci wykonywania zawodu i rownoscia wobec prawa). Pelnomocnikiem natomiast moze zostac kazda osoba w pelni zdolna do czynn. pr z wyjatkiem spraw zastrzezonych w.w. przymusem. Osobiscie nie interesuja mnie sprawy z tzw. przymusem adwokackim (m in. godziny pracy spolecznej) Widze standarty pracy sedziow i prawnikow po aplikacji, slowem szkoda lat na szkolke, lepiej wypracowac sobie przez ten czas doswiadczenie.

  • adwokat 2011-12-28 09:49:54

    W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż osobie z wykształceniem prawniczym bez uprawnień zawodowych nie wolno udzielać porad prawnych HAhahahahahahahahahahaa co za idiota to napisał?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika