Błędny wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej

Pytanie:

"Dokonano wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości osoby prawnej. Wniosek oraz sam wpis zawiera błędny adres właściciela. Sąd bada formę i treść wniosku, a więc powinien już na tym etapie odrzucić wniosek jako niezgodny ze stanem faktycznym. Istnieje sprzeczność między danymi w KRS i uchwałami organu a treścią wniosku. Postanowienie o wpisie hipoteki dotarło, gdyż jako adres siedziby podano adres korespondencyjny. W ogólnym zawirowaniu nikt nie podniósł tej kwestii, iż adres korespondencyjny został potraktowany jako siedziba podmiotu. Czy można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki, podając niezgodność danych zawartych we wniosku (błędny adres) ze stanem faktycznym? Czy Sąd wykreśli taki wpis z urzędu w postępowaniu nieprocesowym, czy wezwie wierzyciela, aby skorygował dane (adres) dłużnika, a tym samym nie dojdzie do wykreślenia?"

Odpowiedź prawnika: Błędny wpis hipoteki przymusowej w księdze wieczystej

Z pytania wynika, że wierzyciel domagający się wpisu hipoteki przymusowej na nieruchomości dłużnika - osoby prawnej wskazał na błędny adres siedziby dłużnika. Jednocześnie, jak wskazano, dłużnik został poinformowany o treści wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Istotnie, rozpoznając wniosek o wpis w księdze wieczystej sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Badanie treści wniosku polega na sprawdzeniu, czy wniosek został złożony przez podmiot legitymowany do jego wniesienia i czy przytoczone we wniosku okoliczności mogą być podstawą do dokonania żądanego w nim wpisu; badanie formy wniosku - czy odpowiada on wymogom formalnym; wreszcie badanie treści księgi wieczystej - do zbadania praw ujawnionych w księdze i ustalenia, czy prawo, z którego wywodzi się wniosek wywodzi się z prawa poprzednika.

Nieprawidłowość, o której mowa w pytaniu, nie dotyka bezpośrednio skuteczności wpisu. Nie można powołać się na błędnie wskazany adres, jeśli postanowienie zostało skutecznie doręczone. Wystarczyło, że wierzyciel wskazał prawidłowo na dłużnika oraz oznaczył prawidłowo nieruchomość i księgę wieczystą, w której ma być dokonany wpis o żądanej przezeń treści. Należy zatem uznać, że nie ma podstaw do wykreślenia wpisu; nie zachodzi również potrzeba korekty dokonanego wpisu. W dziale IV (hipoteka) nie wpisuje się adresu dłużnika.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika