Przejęcie pracownika a układ zbiorowy pracy

Pytanie:

"Czy podpisanie umowy o pracę przez nowego pracodawcę z pracownikiem przejętym na podstawie art. 23 [1] Kodeksu pracy, w której podane są nowe warunki płacy według regulaminu wynagradzania nowego pracodawcy a nie przejmowanego można uznać za zgodę tego pracownika na mniej korzystne warunki płacowe, np. nie wliczanie do okresu zatrudnienia przy nagrodach jubileuszowych okresu szkoły tak jak to było w układzie zbiorowym pracodawcy, od którego aktualny pracodawca przejął danego pracownika? Dodaję, że od przejęcia pracownika minęły dwa lata, ale nie dokonano temu pracownikowi wypowiedzenia warunków płacy, a pracownik żąda wypłaty nagrody jubileuszowej przy zaliczeniu do okresu zatrudnienia trzech lat szkoły zawodowej."

Odpowiedź prawnika: Przejęcie pracownika a układ zbiorowy pracy

Skoro doszło do przejęcie pracownika na podstawie artykułu 23[1] kodeksu pracy, to zgodnie z treścią art. 241[8] kodeksu pracy w ciągu jednego roku od dnia przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę na zasadach określonych w art. 23[1], stosuje się do nich postanowienia układu zbiorowego pracy (zakładowego lub ponadzakładowego), którym byli dotąd objęci. Pracodawca może od razu stosować do przejętych pracowników warunki korzystniejsze od tych, które wynikały z dotychczasowego układu. Po upływie jednego roku zmiana warunków umów o pracę lub warunków wynikających z innych aktów prawnych, na mocy których był nawiązany stosunek pracy, może nastąpić tylko z chwilą upływu okresu ich wypowiedzenia.

Zgodnie bowiem z artykułem 241[8] kodeksu pracy w razie przejścia zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę, układ zbiorowy pracy, którym byli objęci przejmowani pracownicy zachowuje swą moc prawną w okresie jednego roku od dnia przejęcia, chyba że odrębne przepisy stanowią inaczej.

Przez okres jednego roku nowy pracodawca jest związany układem w takim kształcie, w jakim on istniał w dniu przejęcia pracowników, a późniejsze zmiany tego porozumienia już go nie dotyczą. Zgodnie z § 2 analizowanego artykułu, po upływie jednego roku od dnia przejęcia pracowników przez nowego pracodawcę stosowanie dotychczasowego układu zbiorowego pracy wygasa, lecz wynikające z niego warunki umów o pracę lub innych aktów kreujących stosunek pracy stają się integralną częścią tych aktów i mogą być zmienione dopiero w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Do tego wypowiedzenia nie mają zastosowania przepisy ograniczające dopuszczalność wypowiedzenia warunków zatrudnienia.

Zatem, jeżeli względem tego pracownika nie zostało dokonane wypowiedzenie zmieniające, faktycznie pracownik może żądań realizacji uprawnień wynikających z omawianego układu zbiorowego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika