Umowa użyczenia o czerpanie korzyści z najmu

Pytanie:

"Jestem właścicielem mieszkania, które jednocześnie chciałbym użyczyć osobie bliskiej. Czy istnieje możliwość, aby w ramach umowy użyczenia nieruchomości (mieszkania), osoba której mieszkania użyczono, czerpała pożytki płynące z dalszego podnajmu tego mieszkania osobom trzecim? "

Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia o czerpanie korzyści z najmu

Zgodnie z art. 712 § 2 kodeksu cywilnego, biorący w użyczenie nie może, bez zgody użyczającego oddać rzeczy użyczonej, osobie trzeciej do używania. Zgoda ta może być wyrażona w momencie zawierania umowy użyczenia, jak również w dowolnym czasie w trakcie trwania niniejszej umowy. W treści oświadczenie o wyrażeniu zgody na oddanie rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania, można konkretnie wskazać na jaką formę oddania w dalsze używanie, użyczający się zgadza. Jeśli natomiast w w/w oświadczeniu nie sprecyzowano tego, wówczas użyczający może oddać użyczoną rzecz osobie trzeciej zarówno w formie nieodpłatnej (np. w dalsze użyczenie) bądź w formie odpłatnej (np. w najem).

Co do formy złożenia przedmiotowego oświadczenia, stosuje się ogólne zasady wynikające z art. 77 kodeksu cywilnego, zgodnie z którymi, jeżeli umowę użyczenia zawarto na piśmie, wówczas oświadczenie o wyrażeniu zgody również powinno być stwierdzone pismem.

Oddanie rzeczy do używania osobie trzeciej, za zgodą użyczającego, nie zwalnia jednak biorącego w używanie od odpowiedzialności za postępowanie osoby trzeciej w sposób odpowiadający treści umowy albo właściwościom i przeznaczeniu rzeczy.

W związku z powyższym biorący w użyczenie, w przypadku dalszego użyczenia bądź oddania rzeczy w najem (za zgodą użyczającego), zawiera umowę we własnym imieniu, stąd wszelkie korzyści i obowiązki będą obciążały właśnie jego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika