Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Pytanie:

"Wkrótce mam przyjąć spadek, w skład którego wchodzi dzierżawiony grunt. Sprawa spadkowa jest w toku. Umowa dzierżawy została zawarta w myśl ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników i ich rodzin. Całe gospodarstwo rolne zostało wydzierżawione na 10 lat. Dzierżawcą nie jest urząd gminy. Dowiedziałam się w urzędzie gminy przez przypadek, że ta umowa dzierżawy została zerwana. Według wójta i pracowników gminy wygasła z momentem śmierci wydzierżawiającego. Czy zerwanie umowy dzierżawy bez powiadamiania o tym fakcie spadkobierców jest dopuszczalne? Pracownica urzędu stwierdziła, że umowa wygasła gdyż umarł wydzierżawiający. Według mnie dopiero po przejęciu spadku dzierżawcy mogliby się zwrócić do mnie z propozycją zerwania umowy, bo przecież ja jako spadkobierca przejmuję obowiązki i prawa spadkodawcy. Umowa dzierżawy nie była zawarta z urzędem gminy ani z wójtem, tylko z inną osobą. I nie wiem dlaczego doszło do zerwania umowy. Na jaki artykuł powinnam się powołać, żeby anulować zerwanie tej umowy? W jakim artykule jest mowa, że umowa dzierżawy przechodzi na spadkobierców i że nadal istnieje? Gmina wysłała pisma, że umowa dzierżawy wygasła do geodezji i do KRUSU. Jak mam anulować takie bezprawne zerwanie umowy dzierżawy? "

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Zgodnie z art. 922 ustawy Kodeks cywilny, prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy (do jakich należą prawa i obowiązki wynikające z umowy dzierżawy) przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców. A zatem umowa dzierżawy nie wygasa wraz ze śmiercią spadkodawcy. Z chwilą śmierci spadkodawcy, wydzierżawiającym staje się spadkobierca, a wypowiedzenie umowy bez poinformowania o tym spadkobiercy jest nieskuteczne, skoro to spadkobierca staje się stroną umowy dzierżawy w chwili otwarcia spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika