Wypowiedzenie umowy najmu na czas oznaczony

Pytanie:

"Jestem najemcą lokalu użytkowego. Umowa zawarta została na czas określony - 10 lat. Minęło 7 lat. W umowie, w warunkach uprawniających wynajmującego do wypowiedzenia, jest następujące postanowienie z art. 672 kodeksu cywilnego: \"Jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia\". Niestety, pod koniec grudnia ubiegłego roku termin ten przekroczyłem. Otrzymałem od Wynajmującego oświadczenie iż umowę wypowiada i wzywa do opuszczenia lokalu w terminie 7 dni bez wcześniejszego uprzedzenia na piśmie, nie udzielając dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu. Całą zaległość uregulowałem natychmiast w kilka dni. Wynajmujący uważa, że dotychczasowa umowa nas już nie obowiązuje i zaproponował podpisanie nowej, lecz z dwukrotnie większym czynszem. Mnie na to nie stać. Lokalu do dzisiaj nie opuściłem, a wczoraj otrzymałem przedsądowe wezwanie do opuszczenia lokalu. Czy w tym układzie mogę powołać się na art. 687 (zgodnie z którym, jeżeli najemca lokalu dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący zamierza najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien on uprzedzić najemcę na piśmie, udzielając mu dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu), czy w tym układzie wypowiedzenie wynajmującego jest skuteczne?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy najmu na czas oznaczony

Jak wskazuje treść pytania, do umowy strony włączyły regulację art. 672 kc (dotyczący najmu w ogólności), zgodnie z którym jeżeli najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, wynajmujący może najem wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia. Przepis ten nie zobowiązuje natomiast wynajmującego do udzielenia najpierw najemcy dodatkowego terminu z zagrożeniem wypowiedzenia umowy, co przewiduje art. 687 kc (dotyczący najmu lokali).

Należy rozważyć, jaka jest relacja miedzy powyższymi przepisami. Na marginesie można twierdzić, iż dopuszczalne będzie w tych warunkach wypowiedzenie umowy najmu zawartej na czas oznaczony (co budziło pewne wątpliwości). Przepis art. 687 kc przewidujący możliwość natychmiastowego wypowiedzenia umowy najmu lokalu z powodu zaległości czynszowych, znajduje bowiem zastosowanie również do umów zawartych na czas oznaczony (tak uzasadnienie uchwały SN 7 czerwca 2006 r.  III CZP 30/2006).

Przepis art. 687 kc jest przepisem semiiperatywnym, co oznacza, że jego unormowań nie można zmienić na niekorzyść najemcy. Najbardziej istotne w przedstawionej sprawie wydaje się to, że art. 687 kc jest przepisem szczególnym w stosunku do art. 672 kc. Biorąc pod uwagę powyższe oraz to, że przepisu nie można zmienić na niekorzyść, nawet z umieszczeniem w umowie klauzuli z innego przepisu, należy naszym zdaniem uznać, że wypowiedzenie nie zostało dokonane skutecznie.

Warto w tym przytoczyć dotyczącą podobnej sytuacji uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 22 lutego 1967 r., III CZP 113/66, OSNCP 1967/6 poz. 102 - Jeżeli najemca lokalu mieszkalnego dopuścił się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności, a wynajmujący - bez uprzedzenia najemcy na piśmie o zamierzonym z tego powodu wypowiedzeniu najmu, bez zachowania terminów wypowiedzenia i bez udzielenia najemcy dodatkowego terminu miesięcznego do zapłaty zaległego czynszu (art. 687 kc) - wniósł pozew o natychmiastowe rozwiązanie najmu i orzeczenie eksmisji najemcy z lokalu, powództwo jest nieuzasadnione. Jednakże sąd nie może oddalić powództwa, jeżeli stan rzeczy istniejący w chwili zamknięcia rozprawy (art. 316 § 1 kpc) wykazuje, że pozwany mimo wyrażonej w pozwie woli powoda wypowiedzenia najmu, bez zachowania terminów wypowiedzenia i mimo upływu terminu miesięcznego od doręczenia mu pozwu, nie zapłacił zaległego czynszu.

Na Pana korzyść będzie więc przemawiał dodatkowo fakt, że zapłacił Pan zalęgły czynsz, w dodatku  przed upływem terminu, jakiego powinien był udzielić wynajmujący.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika