Egzekucja z ruchomości a dłużnik w więzieniu

Pytanie:

"Ustaliłem, że mój dłużnik jest właścicielem pojazdu i chciałbym skierować do komornika wniosek egzekucyjny o wszczęcie egzekucji do tego samochodu. Jednakże dłużnik siedzi teraz w więzieniu. Czy to, że siedzi on w więzieniu uniemożliwia wszczęcie egzekucji do tego samochodu. Jeżeli nie, to czy mam złożyć standardowy wniosek do komornika informując tylko, że wedle mojej wiedzy dłużnik siedzi w więzieniu?"

Odpowiedź prawnika: Egzekucja z ruchomości a dłużnik w więzieniu

Zgodnie z art. 845 kpc, do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Jest to pierwsza czynność komornika w ramach egzekucji z ruchomości. Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu zajęcia. Przy zajęciu powinien być obecny dłużnik. Jeżeli dłużnik nie był obecny, komornik powinien przesłać mu odpis protokołu z zajęcia, zobowiązując go jednocześnie do niezwłocznego podania, do których ruchomości osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia ich od egzekucji. Chodzi tu o ruchomości, których właścicielami są osoby trzecie. W razie wskazania takich osób komornik zawiadomi je o zajęciu. Do udziału w zajęciu ma również prawo wierzyciel, jego nieobecność nie wstrzymuje jednak czynności komornika. Zgodnie z art. 845 § 2 kodeksu postępowania cywilnego, zajęcie ruchomości może nastąpić u:

  1. dłużnika, jeśli ruchomości znajdują się w jego władaniu,
  2. wierzyciela, który skierował egzekucję do ruchomości dłużnika będących w jego władaniu. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w przypadku ustanowieniu na ruchomościach dłużnika zastawu na rzecz wierzyciela,
  3. osoby trzeciej, która posiada ruchomości dłużnika. Jednakże ruchomości te komornik może zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.

Jak wynika z powyższego, przebywanie dłużnika w zamkniętym zakładzie karnym, nie stanowi przeszkody do wszczęcia przeciwko niemy egzekucji z ruchomości. Jednakże wierzyciel, we wniosku egzekucyjnym jest zobowiązany wskazać aktualne miejsce przebywania dłużnika (jeśli jest mu znany), albowiem (jak już wyżej wskazano) powinien on być obecny przy zajęciu, a jeśli jest to niemożliwe, powinien być zawiadomiony o zajęciu wraz z doręczeniem protokołu.

W przedstawionym stanie faktycznym, dłużnik nie będzie obecny przy zajęciu. Należy więc wskazać aktualny adres dłużnika (w tym przypadku adres zakładu karnego) w celu skutecznego doręczenia mu protokołu zajęcia.

W powyższym przedmiocie proponujemy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Egzekucja z ruchomości


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika