Odpowiedź prawnika: Zasady pobierania opłat skarbowych przez gminę
Zgodnie z przepisami Prawa geodezyjnego i kartograficznego każdy właściciel nieruchomości zabudowanej lub przeznaczonej pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ma obowiązek umieścić w widocznym miejscu i utrzymywać w należytym stanie tabliczkę z numerem nieruchomości. Ustalenie numerów porządkowych i prowadzenie ich ewidencji należy do zadań gminy. Oznaczenie numerem porządkowym nieruchomości może nastąpić z urzędu lub na wniosek właściciela.
Opłacie skarbowej podlegają w przypadku oznaczania nieruchomości numerem porządkowym wniosek właściciela i załączniki do niego oraz zaświadczenie o nadaniu numeru wydane na podstawie tego wniosku. Przepisy nie przewidują natomiast możliwości nakładania dodatkowych opłat z któregoś z powyższych tytułów (wniosek i zaświadczenie). Nadanie numeru nieruchomości zabudowanej lub przeznaczonej do zabudowy nie należy do zakresu budownictwa mieszkaniowego i w związku z tym nie ma podstaw do wyłączenia opłaty.

W treści umowy o oddanie w użytkowanie wieczyste powinno być zawarte postanowienie, czy ustalona opłata roczna zawiera już podatek VAT. Jeżeli umowa tego nie precyzuje, zastosowanie znajdzie ustawa o cenach, zgodnie z którą w braku unormowania umownego cenę uznaje się za cenę brutto. Podatek VAT w wysokości 22% został wprowadzony od 1 maja br. i naliczany jest od poszczególnych opłat rocznych czy półrocznych. Należy zaznaczyć dodatkowo, iż ciężar podatkowy nie wpływa na wartość nieruchomości, a tylko zmiana wartości nieruchomości uzasadnia opisaną powyżej aktualizację wysokości opłaty rocznej. W związku z zawarciem umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste przed wspomnianą datą prawdopodobnie umowa nie rozstrzyga kwestii, dlatego uznać należy, że opłata roczna jest kwotą brutto i nie ma podstaw do dodatkowego naliczania 22% VAT.
