Odpowiedź prawnika: Zdolność sądowa powoda i pozwanego
Zdolność sądową mają osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki nie posiadające osobowości prawnej, którym jednak przepisy przyznają zdolność sądowa. W przedstawionej sprawie może nie być wystarczające podanie „formy” powoda i pozwanego. Choć żaden przepis wyraźnie tego nie wymaga, to w praktyce z reguły sąd będzie wymagał przedstawienia odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego dotyczącego spółki. Spółka jawna, jako spółka osobowa, ma zdolność sądową na mocy wyraźnego przepisu art. 8 kodeksu spółek handlowych.
Co do szkoły publicznej, to z przedstawionego pytania wynika, iż jej założycielem jest gmina. Szkoły publiczne nie mają odrębnej osobowości prawnej (co gwarantuje zdolność sądową), mają ją natomiast jednostki samorządu terytorialnego (np. gmina). Inaczej rzecz się ma między innymi w przypadku, gdy pozew dotyczy sprawy gospodarczej i ma być rozpoznawany przez wydział gospodarczy sądu. W sprawach gospodarczych zdolność sądową mają bowiem również przedsiębiorcy będący jednostkami organizacyjnymi, nie mającymi osobowości prawnej, utworzonymi zgodnie z przepisami prawa, jeżeli ich przedmiot działania obejmuje prowadzenie działalności gospodarczej. Działalnością gospodarczą może być także działalność oświatowa, jednak pod warunkiem, że nie obejmuje prowadzenia szkoły lub placówki oświatowo-wychowawczej, pracy pozaszkolnej, resocjalizacyjnej itp.

Przepisy ustawy o systemie światy nie zawierają przepisu podobnego np. do powołanego wyżej artykułu ksh. Należy więc uznać, że szkoły publiczne nie mają zdolności sądowej. W miejsce szkoły powinna być więc pozwana gmina, jako założyciel tej placówki.
