Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego

Pytanie:

Interesuje mnie działka rolno-budowlana. Nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego.Czy część rolną tej działki można przekształcić w działkę budowlaną?

Masz inne pytanie do prawnika?

28.3.2012

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Zmiana przeznaczenia gruntu rolnego

Zmiana przeznaczenia gruntów wymaga uprzedniego istnienia planu zagospodarowania przestrzennego.Pierwsza faza procedury to opracowanie przez gmine miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, następnie należy  uzyskać zgody na zmianę przeznaczenia aż wreszcie wyłączyć grunty z produkcji rolnej lub leśniej.

Chociaż gmina nie ma obowązku opracowania i uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntów rolnych i leśnych, to jednak bez sporządzenia tego planu nie może dojść do zmiany przeznaczenia gruntów rolnych  na inne cele. Jak wskazuje ustawa o ochronie grutnów rolnych i leśnych:

Porady prawne

Art.7.1.Przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne, wymagającego zgody, o której mowa w ust. 2, dokonuje się w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, sporządzonym w trybie określonym w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Jeśli gmina jest w trakcie opracowywania planu zagospodarowania, należy złożyć podanie o zmianę przeznaczenia gruntu. Jeżeli uzyskamy pozytywną decyzję o odrolnieniu, działka rolna zostanie zmieniona w przyjętym planie zagospodarowania na budowlaną, a kolejnym krokiem właściciela powinno być wystąpienie do starostwa powiatu o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne