Zmiana sposobu użytkowania lokalu gastronomicznego

Pytanie:

"15 września 1998r. zostało wydane postanowienie Państwowego Terenowego Inspektora Sanitarnego o dopuszczeniu do użytkowania obiektu - Kawiarni w zakresie prowadzenia ograniczonej działalności gastronomicznej. W treści postanowienia wskazano, że zgoda na prowadzenie lokalu jest "bez możliwości prowadzenia działalności rozrywkowej." Sąsiad złożył kolejną już skargę do PINB o uciążliwości związane z hałasem. Trwa właśnie postępowanie adm. prowadzone przez PINB. W trakcie wszczętego postępowania PINB stwierdził naruszenie decyzji wydanej przez prezydenta miasta na użytkowanie lokalu, ponieważ warunkiem jej wydania miało być zastosowanie się do warunku postawionego przez Sanepid, tj. nie prowadzenia działalności rozrywkowej - a są organizowane wesela i gra zespół muzyczny. Czy Sanepid może w ten sposób ograniczyć działalność gospodarczą tj. poprzez wskazanie, że nie ma możliwości prowadzenia działalności rozrywkowej? Przecież leży to w kompetencji Wydziału działalności gospodarczej Urzędu miejskiego. Czy na takiej podstawie, tj. prowadzenia tej działalności rozrywkowej wbrew postanowieniu Sanepidu PINB może zakazać nam działalności, czy Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma takie uprawnienia? W jaki sposób zakwestionować postanowienie Inspektora Sanitarnego z 1998r.?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana sposobu użytkowania lokalu gastronomicznego

Jak rozumiemy w decyzji o pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego został określony sposób użytkowania obiektu, poprzez wyłączenie pewnego sposobu użytkowania budynku (organizowania imprez). Jeśli właściciel budynku miał obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, był tym samym obowiązany zawiadomić, zgodnie z właściwością wynikającą z przepisów szczególnych, następujące organy:

  • Inspekcji Ochrony Środowiska, 

  • Państwowej Inspekcji Sanitarnej, 

  • Państwowej Inspekcji Pracy, 

  • Państwowej Straży Pożarnej 

Inwestor zawiadamia te organy o zakończeniu budowy obiektu budowlanego i zamiarze przystąpienia do jego użytkowania. Organy te zajmują stanowisko w sprawie zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym.  

Przypuszczalnie więc Państwowa Inspekcja Sanitarna stwierdziła niezgodność budowy z projektem i postawiła właśnie taki warunek dla uzyskania pozwolenia na użytkowanie. A organ budowlany może w pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego określić warunki użytkowania tego obiektu albo uzależnić jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych. Takie określenie warunków użytkowania obiektu mogło też nastąpić niezależnie od stanowiska inspekcji sanitarnej.

Nie narusza to zasad (swobody) prowadzenia działalności gospodarczej. Organ nie odmówi (i w tym wypadku jak rozumiemy nie odmówił) wpisu takiej działalności do ewidencji. Nie oznacza to jednak, że możemy taką działalność prowadzić w jakichkolwiek warunkach. Skoro przedsiębiorca prowadził inwestycję budowlaną, to w tym zakresie powinien działać zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Warto też podkreślić, że także niezależnie od spraw związanych z inwestycja budowlaną, inspekcja sanitarna ma uprawnienia do wydawania decyzji. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej w razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych i zdrowotnych, państwowy inspektor sanitarny nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień. Należy podkreślić, że jak w zasadzie od każdej decyzji, również od tej można się odwołać w oznaczonym terminie.  

Również od decyzji o pozwoleniu na użytkowanie mógł się Pan odwołać, bowiem jak rozumiemy od początku wiadomym było, że nie wolno Panu w wybudowanym obiekcie prowadzić działalności rozrywkowej.

Z opisu sytuacji wynika jednak, że termin na odwołanie się od decyzji już dawno minął. Pozostaje więc albo wznowienie postępowania (w opisie sytuacji brak jednak do tego podstaw), albo wniosek o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego. Przez zmianę sposobu użytkowania rozumie się m. in. podjęcie bądź zaniechanie w obiekcie budowlanym lub jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź wielkość lub układ obciążeń. Zmiana taka wymaga zgłoszenia organowi budowlanemu. W zgłoszeniu należy określić dotychczasowy i zamierzony sposób użytkowania obiektu budowlanego lub jego części.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika