Zwołanie zebrania wspólnoty na wniosek

Pytanie:

"Wspólnota mieszkaniowa złożona z około 200 współwłaścicieli jest zarządzana przez dewelopera, członkowie wspólnoty wystąpili więc do zarządzającego o zwołanie zebrania w określonym terminie i miejscu, przedkładając jednocześnie wolę ponad 10 % członków wspólnoty potwierdzoną podpisami, jednak Zarządzający udzielił odpowiedzi że nie musi wykonywać woli wspólnoty w kwestii terminu i miejsca jednocześnie oświadczając, że to on wybierze termin i miejsce jakie będą mu wygodne. Czy Deweloper pełniący funkcję Zarządu zwykłego może postępować w w/w. sposób, czy też powinien spełnić wolę członków Wspólnoty? Czy istnieją jakieś podstawy prawne określające terminowość wykonania przez Zarząd woli mieszkańców w przedmiocie zwołania zebrania? "

Odpowiedź prawnika: Zwołanie zebrania wspólnoty na wniosek

Ustawa (Dz. U. Z 2000 r. Nr 80 Poz. 903) Własność lokali w rozdziale 4. pt. „Zarząd nieruchomością wspólną" przewiduje uprawnienie do zwołania zebrania oprócz zwykłego corocznego, zwołanie zebrania w razie potrzeby przez zarząd/ zarządcę. Uruchomić tą procedurę mogą właściciele lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej poprzez wniosek złożony do zarządcy. Przewiduje to wyraźnie art. 31 ustawy.

Ustawa w sposób wyraźny nie reguluje czy zarządcę wiąże termin wskazany we wniosku ani nie wskazuje w jakim terminie powinien on uczynić zadość żądaniu we wniosku. Z pewnością wniosek powinien zawierać wyszczególnienie spraw, które powinny znaleźć się w porządku obrad zebrania, i ten porządek zarządca może uzupełnić o sprawy, które uzna za niezbędne. 

Odpowiedź na pytanie co do terminu formułuje doktryna. Uważa się bowiem, że zarząd powinien zwołać takie zebranie do 6 tygodni od czasu doręczenia wniosku. Przyjmuje się też w doktrynie, że zaniechanie zarządu lub zarządcy zwołania nie pozwala na samodzielne działanie zainteresowanych właścicieli. Może stanowić natomiast podstawę wystąpienia zainteresowanych właścicieli do sądu o wyznaczenie zarządcy przymusowego, wobec nie wykonywania obowiązków przez zarząd. Zarządca przymusowy będzie uprawniony i zobligowany do zwołania i przeprowadzenia zebrania właścicieli. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika