Zwolnienia grupowe a świadectwo pracy

Pytanie:

Zakład Pracy zatrudnia ogółem około 100 pracowników. Trzech pracowników jest zatrudnionych na czas określony na czas dłuższy niż 6 m c y (kolejna, druga umowa) do dnia 30.11.2007 r. W umowie o pracę jest adnotacja o możliwości rozwiązania umowy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Z dniem 8.03.2007 r. z powodu likwidacji stanowisk pracy otrzymujemy wypowiedzenie powołujące się na KP art. 30 § 1 pkt 2. Umowa zakończy się z dniem 31.03.2007 r. Nie posiadamy informacji, czy Zakład dokonywał zwolnienia w ciągu 30 dni innych pracowników. Czy Zakład Pracy zobowiązany jest do wpisu w świadectwie pracy adnotacji o zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracowników?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Zwolnienia grupowe a świadectwo pracy

Przepis art. 97 § 2 kodeksu pracy wskazuje, iż w świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące m.in. trybu rozwiązania albo okoliczności wygaśnięcia stosunku pracy. Szczegółową treść kodeksu pracy określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz. U. 1996 r., Nr 60, poz. 282). Zawiera ono załącznik stanowiący wzór świadectwa pracy oraz instrukcję jego wypełnienia. Informacje o wypowiedzeniu stosunku pracy zamieszcza się w punkcie 3a. Instrukcja nakazuje: W ust. 3 lit. a pracodawca podaje jeden z trybów rozwiązania stosunku pracy określonych w art. 30 § 1 Kodeksu pracy, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia - dodatkowo wskazuje stronę stosunku pracy składającą oświadczenie woli w tej sprawie. Instrukcja nie wspomina o zamieszczaniu podstawy prawnej z innych ustaw, mówi tylko o kodeksie pracy.

Jednakże rozwiązanie stosunku pracy właśnie z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (np. likwidacja stanowiska) może mieć znaczenie dla pracownika w przyszłości, np. dla uzyskania świadczenia przedemerytalnego. Dlatego też naszym zdaniem w świadectwie pracy należałoby podać „pełną” podstawę prawną, tj. podać jeden z trybów z art. 30 § 1 Kodeksu pracy oraz przepis z ustawy o zwolnieniach grupowych (np. art. 30 § 1 pkt 2 kp w zw. z art. 10 ustawy dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników). Jest to jednak zagadnienie kontrowersyjne, gdyż – jak już wspomnieliśmy – z dosłownej wykładni przepisów w/w rozporządzenia wynika, iż w świadectwie pracy zamieszcza się tylko odpowiedni przepis kodeksu pracy.

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?

Jak przeprowadzane są zwolnienia grupowe?

Zwolnienia grupowe to szczególny tryb rozwiązywania umów o pracę z grupą pracowników, z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Przeczytaj, w jaki sposób przeprowadzić zwolnienia grupowe i jakie obowiązki ma pracodawca, który to robi. ##baner## Co to są zwolnienia (...)

Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)

Zwolnienia grupowe (stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2003 r.)

  Co to jest zwolnienie zbiorowe? Zwolnienie zbiorowe ma miejsce wówczas gdy w zakładzie pracy zmniejszenie zatrudnienia następuje: z przyczyn ekonomicznych, w związku ze zmianami organizacyjnymi, produkcyjnymi albo technologicznymi, w celu poprawy warunków pracy lub warunków (...)

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Kiedy stosunek pracy ustaje?

Ustanie stosunku pracy następuje w następstwie: rozwiązania stosunku pracy na podstawie oświadczeń woli (czynności prawnych) albo wygaśnięcia stosunku pracy, które jest spowodowane określonymi zdarzeniami prawnymi. Wypowiedzenie umowy o pracę Wypowiedzenie (...)

Podstawowe aspekty praktyczne stosowania przepisów o tzw. zwolnieniach grupowych

Podstawowe aspekty praktyczne stosowania przepisów o tzw. zwolnieniach grupowych

Co to są tzw. „zwolnienie grupowe” Odpowiedzi na tak postawione pytanie trzeba szukać w Ustawie z dnia 13.03.2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, tekst jednolity Dziennik Ustaw z 2015 r (...)

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Zatrudnianie cudzoziemców w 2018 r.

Podstawowe zasady zatrudniania cudzoziemców (oprócz obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii) od 1 stycznia 2018 r. dla pracodawców Co się zmieniło? Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi: zawężenie do prac, które nie będą objęte zezwoleniem (...)

Kiedy wydawane jest świadectwo pracy?

Kiedy wydawane jest świadectwo pracy?

Obowiązek wydania świadectwa pracy W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca jest obowiązany niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Świadectwo pracy jest dokumentem zawierającym informacje o zakończonym zatrudnieniu. Świadectwo pracy (...)

Pracownice w ciąży a zwolnienia grupowe

Pracownice w ciąży a zwolnienia grupowe

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 22 lutego 2018 r. wydał wyrok w sprawie C-103/16 - Jessica Porras Guisado przeciwko Bankia S.A., Fondo de Garantía Salarial i in. Stwierdził w nim, że pracownice w ciąży mogą być zwolnione ze względu na zwolnienie grupowe. W takim przypadku (...)

Świadectwo pracy (zmiany od 2017) - treść, tryb wydawania i prostowania, sposób wypełniania

Świadectwo pracy (zmiany od 2017) - treść, tryb wydawania i prostowania, sposób wypełniania

Jaka jest treść świadectwa pracy? W świadectwie pracy należy podać informacje dotyczące okresu i rodzaju wykonywanej przez pracownika pracy zajmowanych przez niego stanowisk, trybu rozwiązania umowy o pracę (np. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia) albo okoliczności (...)

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

Rozwiązanie umowy o pracę - czego może się domagać pracownik?

Komu przysługuje prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i w jakiej wysokości? Pracodawca ma obowiązek uregulowania wszelkich należności, jakie przysługują pracownikowi ze stosunku pracy. W szczególności pracownik ma prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracodawca (...)

Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.

Co nieco o ustawie dotyczącej zwolnień grupowych, czyli o ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników od 1 stycznia 2004 r.

Co charakteryzuje ustawę o tzw. zwolnieniach grupowych obowiązującą od 1 stycznia 2004 r.? Według ustawodawcy kolejna nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy była niewystarczająca, bądź wprost niemożliwa (...)

Nowa ustawa o zwolnieniach grupowych - cz. I

Nowa ustawa o zwolnieniach grupowych - cz. I

13 marca 2003r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Senat nie wniósł do ustawy żadnych poprawek. Prezydent podpisał ustawę 24 kwietnia 2003r.Ustawa ta ma zastąpić obowiązującą od 27 stycznia (...)

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

Jakie informacje powinno zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest podstawowym dokumentem jaki powinien otrzymać pracownik od pracodawcy w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jest to dokument prywatny, zawierający oświadczenie wiedzy pracodawcy dotyczące stosunku pracy pracownika.        Wydanie (...)

Świadectwo pracy wydaje się inaczej

Świadectwo pracy wydaje się inaczej

Od 1 stycznia 2017 r. wprowadzono nowe zasady wystawiania pracownikom świadectw pracy. Jakie nowe regulacje obowiązują? Jak należy wypełnić świadectwo pracy? Od 1 stycznia br. w związku z ustaniem zatrudnienia pracodawca, bez względu na rodzaj umowy o pracę, jest obowiązany niezwłocznie (...)

Nowa ustawa o zwolnieniach grupowych - cz. II

Nowa ustawa o zwolnieniach grupowych - cz. II

Kiedy wypowiedzenie a kiedy rozwiązanie?Pracodawca w ramach zwolnień grupowych może dokonać wypowiedzenia umów o pracę nie wcześniej, niż po dokonaniu prez niego zawiadomienia urzędu pracy, w którym informuje UP o zakresie planowanych zwolnień i o porozumieniu zawartym ze zwiazkami zawodowymi, (...)

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Jak nie zostać wakacyjnym przemytnikiem?

Wracając z urlopu, zamiast do pracy, możesz trafić do więzienia! Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Uwaga, przemytnicy wykorzystują nieświadomych (...)

Elastyczniejsze zatrudnianie pracowników tymczasowych?

Elastyczniejsze zatrudnianie pracowników tymczasowych?

Jaki projekt dotyczy pracowników tymczasowych?Sejm zajmuje się obecnie komisyjnym projektem ustawy o zmianie ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Na czym polegają proponowane zmiany?Celem ustawy jest efektywniejsze umożliwienie pracodawcom użytkownikom zatrudniania pracowników tymczasowych. (...)

Zmiany w prawie. Urzędnikom będzie trudniej

Zmiany w prawie. Urzędnikom będzie trudniej

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz ma pomysł, jak przeciwdziałać masowym zwolnieniom pracowników w Polsce. Informacja, jaką przygotował to skutek m.in. ostatnich doniesień na temat zwolnień w Hucie Częstochowa. - Jedną z najgorszych konsekwencji spowolnienia gospodarczego są zwolnienia (...)

Świadczenia z tytułu zwolnień grupowych w małej firmie - opinia prawna (opinia sporzadzona w oparciu o nieobowiązującą już ustawę o

Świadczenia z tytułu zwolnień grupowych w małej firmie - opinia prawna (opinia sporzadzona w oparciu o nieobowiązującą już ustawę o "zwolnieniach grupowych")

Stan faktyczny Firma zatrudnia 9 osób - wszyscy na umowie o pracę. Wszyscy conajmniej z pięcioletnim stażem w naszej firmie. Dwoje z nich otrzymało 3-miesięczne wypowiedzenia z dniem 28-go września, czyli zwolnieni zostaną z dniem ostatniego grudnia 2001 (stan pracowników będzie wówczas (...)

Gdy pracodawca musi ustalić liczbę zatrudnionych pracowników

Gdy pracodawca musi ustalić liczbę zatrudnionych pracowników

  Wbrew pozorom ustalenie liczby zatrudnionych pracowników to czynność wcale nie banalna. Poprawne ustalenie liczby pracowników może mieć znaczenie choćby w przypadku zwolnień grupowych. Jak ustalić poprawnie liczbę pracowników w przypadku zwolnień grupowych? Zwolnienia (...)

Koronawirus: zasady wjazdu do Polski

Koronawirus: zasady wjazdu do Polski

Na polskiej granicy stanowiącej jednocześnie granicę zewnętrzną UE wciąż obowiązują obostrzenia związane z zapobieganiem COVID-19. Są to zarówno ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski, jak i obowiązek poddania się kwarantannie po przekroczeniu granicy. ##baner## Gdzie (...)

Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?

Jak zakończyć umowę pracodawcy z pracownikiem?

Przeczytaj, w jaki sposób może zakończyć się współpraca z pracownikiem i co wziąć pod uwagę, ustalając tryb rozwiązania umowy o pracę. Sprawdź, kiedy pracownik może odwołać się do sądu, a kiedy to pracodawca może mieć roszczenia względem pracownika. ##baner## Jak można (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Zwolnienie z przyczyn ekonomicznych

Jaki paragraf kodeksu pracy mam wpisać na świadectwie pracy pracownikowi zwalnianemu za wypowiedzeniem z przyczyn ekonomicznych zakładu pracy? "Przyczyny ekonomiczne" są jedną z przesłanek wskazanych (...)

Treść świadectwa pracy

Treść świadectwa pracy

Sąd pracy w wyroku nakazał pracodawcy zmianę świadectwa pracy, polegającej na usunięciu z pkt 6 (informacje uzupełniające) świadectwa wpisaną w tym miejscu treść \"pracownik konfliktowy, brak (...)

Likwidacja oddziału lub całej firmy

Likwidacja oddziału lub całej firmy

Prowadzę firmę szwalniczą , która składa się z 2 oddziałów jeden w XXXX a drugi w YYYY . W związku z kryzysem w mojej firmie , jestem zmuszony do zamknięcia oddziału w XXXX , a może i całej (...)

Zwolnienia grupowe

Zwolnienia grupowe

Publiczny ZOZ znajduje się w złej sytuacji finansowej i planuje zwolnienia pracowników z przyczyn ekonomicznych. Ilu pracowników musi być zwolnionych na raz ( i czy z jednej grupy zawodowej ) aby (...)

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

W jaki sposób mogę się ochronić przed zwolnieniem z pracy?

Witam serdecznie, pół roku temu urodził mi się niepełnosprawny syn. Od czasu porodu jestem urlopie macierzyńskim oraz rodzicielskim, dodatkowo chciałabym wziąć zaległy urlop wypoczynkowy. Na (...)

Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Odprawa emerytalna a zwolnienia grupowe

Nasza pracownica osiągnęła wiek emerytalny. Zostaje z nią rozwiązana umowa o pracę w związku z likwidacją stanowiska pracy. Należy się jej odprawa z tego tytułu. Czy powinniśmy wypłacić jej (...)

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od czerwca 2006 r. W październiku 2007 r. urodziłam dziecko, a od maja 2008 r. do sierpnia 2009 r. złożyłam wniosek o urlop wychowawczy, (...)

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim

Okres przebywania na zwolnieniu lekarskim

Pracownik w 2004 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim 147 dni. Czy w pkt. 4.4 świadectwa pracy był niezdolny do pracy przez okres .... dni należy wpisać 147 dni, czy należy wpisać liczbę 33 dni (...)

Rozwiązanie stosunku pracy z wójtem

Rozwiązanie stosunku pracy z wójtem

Wójt w kadencji 2006-2010 nie został wybrany na kolejną kadencję, obecnie przebywa na zwolnienie lekarskim. Przewidywany termin sesji, na której nastąpi zaprzysiężenie nowego wójta to 30 listopad (...)

Kolejna umowa o pracę zawarta bezpośrednio

Kolejna umowa o pracę zawarta bezpośrednio

Zatrudniliśmy pracownika na umowę o pracę na czas zastępstwa nieobecnego pracownika z powodu choroby z adnotacją, że czas trwania umowy nie będzie dłuższy niż do 31.05.2008 r. Pomimo, iż nieobecność (...)

Sprostowanie świadectwa pracy

Sprostowanie świadectwa pracy

Wypowiedziałam pracodawcy umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy, ponieważ nie wypłacił mi wynagrodzenia za miesiąc maj 2008 (przepracowany) i czerwiec 2008 (pierwszy miesiąc zwolnienia (...)

Czy pracodawca może mnie zwolnić w pierwszy dzień po urlopie macierzyńskim?

Czy pracodawca może mnie zwolnić w pierwszy dzień po urlopie macierzyńskim?

Zaraz po urlopie macierzyńskim dostałam zwolnienie z pracy. Uzasadnieniem zwolnienia według mojego pracodawcy, była likwidacja mojego stanowiska pracy. Chciałabym spytać, czy pracodawca mógł mnie (...)

Odprawa emerytalna uzupełniająca

Odprawa emerytalna uzupełniająca

W Gazecie Prawnej nr 26 (1644) z dnia 6 lutego 2006 w rubryce CZYTELNICY PYTAJĄ na pytanie czy przysługuje odprawa emerytalna uzupełniająca, autorka odpowiedzi Pani D. K. szanując przepis art. 92[1] (...)

Świadectwo pracy w czasie zwolnienia lekarskiego

Świadectwo pracy w czasie zwolnienia lekarskiego

Czy osobie zatrudnionej na umowę o pracę na czas określony (pierwsza umowa z pracodawcą na okres roku) należy wystawić świadectwo pracy w dniu jej zakończenia, czy czekać do końca zwolnienia (...)

Odprawa a działalność gospodarcza pracownika

Odprawa a działalność gospodarcza pracownika

Pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony (od 02.10.1997 r.) w dniu 26 marca 2002 r. wręczono wypowiedzenie umowy o pracę ze skutkiem na dzień 30 czerwca br. z przyczyn ekonomicznych leżących (...)

FORUM PRAWNE

Wypowiedzenie i odprawa

Wypowiedzenie i odprawa W firmie w której pracuje zostały ogłoszone zwolnienia grupowe. Ponieważ nadażyła się okazja znalezienia innej pracy złożyłem wymówienie nie czekając na moją kolej. (...)

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego

wypowiedzenie umowy o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę w trakcie trwania zwolnienia lekarskiego i czy treść jest zgodna z kodeksem pracy-"wnoszę (...)

Zwolnienie lekarskie

Zwolnienie lekarskie Czy mozliwe jest odmowienie przyjecia zwolnienia lekarskiego pracownika przez pracodwce?Moja zona pracuje w sklepie spozywczym.Wiadomo,ze takie osoby musza sie bardzo pilnowac,bo sprzedaja (...)

Zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy Jeżeli dostałem wymówienie z pracy ze wzgledów ekonomicznych firmy-redukcja to czy przysługują mi dodatkowe pieniądze - wielokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli tak (...)

zwolnienia grupowe

zwolnienia grupowe Witam Mam pytanie od kiedy mozna powiedzieć, że ma się do czynienia ze zwolnieniem grupowym? z góry dziękuję Witam jakie prawa ma pracownik zwolniony z tytułu zwolnień grupowach?O (...)

wypadek przy pracy-czy należy mi się odszkodowanie

wypadek przy pracy-czy należy mi się odszkodowanie Jakiś czas temu wykonując obowiązki zawodowe spadłam ze schodów i skręciłam nogę w stawie kolanowy. Na razie nie stwierdzono poważnego uszkodzenia (...)

Zostałem wykorzystany !

Zostałem wykorzystany ! Witam! Pracowałem ponad 2 lata. Przez okres pierwszego roku otrzymywałem wynagrodzenie 5 zł /h, a na umowie miałem wpisane wynagrodzenie podstawowe 1000zł brutto. Oczywiście (...)

nieuczciwy pracodawca

nieuczciwy pracodawca Mój pracodawca w czasie mojego zwolnienia zarzadzil inwentaryzacje o której nic nie wiedziałem następnie zwolnił mnie dyscyplinarnie a teraz złożył sprawe do sądu pracy. (...)

Zwolnienia grupowe a okres wypowiedzenia.

Zwolnienia grupowe a okres wypowiedzenia. Dzień dobry, jestem zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Znalazłem przepis: ``` Rozwiązanie z pracownikiem (...)

Małżeństwo w zakładzie pracy

Małżeństwo w zakładzie pracy Z moja obecną żona poznaliśmy się w pracy. Ja awansowałem na stanowisko kierownicze. Pobraliśmy sie później. Czy możemy pracować w jednym zakładzie pracy? Mój (...)

Pozew do Sądu Pracy

Pozew do Sądu Pracy Proszę o pomoc w znalezieniu wzoru pozwu skladanego do Sądu Pracy (Andrzej 40) leszczyna@go2.pl napisz na prv to Ci wyślę e A czy ktos moze mi podpowiedziec ile powinno trwac rozpatrywanie (...)

Porady prawne