Austria i Słowenia - inna metoda unikania podwójnego opodatkowania

25.1.2020

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

W przypadku Austrii i Słowenii dotychczasowa metoda wyłączenia z progresją została zastąpiona metodą proporcjonalnego odliczenia.

Zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania

Ministerstwo Finansów przypmniało, że od dnia 1 stycznia 2019 r. nastąpiła zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych z Austrią i Słowenią. Obowiązującą metodą jest metoda proporcjonalnego odliczenia.

Porady prawne

Zmiana ta powoduje obowiązek rozliczenia w Polsce dochodów uzyskanych przez polskich rezydentów m.in. z tytułu pracy najemnej wykonywanej za granicą w każdej sytuacji. Zatem obowiązek złożenia zeznania podatkowego dotyczy również sytuacji, gdy podatnik (polski rezydent) nie uzyskiwał innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce według skali podatkowej.

Więcej informacji

O terminach złożenia zeznań PIT za 2019 r. można przeczytać w informacji "Kiedy złożyć PIT za 2019 r."

Więcej informacji na temat zmiany metod unikania podwójnego opodatkowania w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania można znaleźć w materiale dotyczącym rozpoczęcia stosowania MLI.

Z kolei informacje na temat zasad opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą są dostępne w broszurze informacyjnej.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne