16.1.2023

A.J.Zespół e-prawnik.pl

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Bezpieczne ferie zimowe 2023

Od poniedziałku, 16 stycznia br. uczniowie z pięciu województw rozpocznynają zimowy wypoczynek. Jako pierwsze ferie rozpocznynają dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego. Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżali na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa.

Porady prawne

Terminy ferii zimowych

W roku szkolnym 2022/2023 ferie zimowe będą organizowane w następujących terminach:

 • 16-29 stycznia 2023 r.
  lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
 • 23 stycznia – 5 lutego 2023 r.
  podlaskie, warmińsko-mazurskie
 • 30 stycznia – 12 lutego 2023 r.
  kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
 • 13-26 lutego 2023 r.
  dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Baza wypoczynku

Ministerstwo Edukacji i Nauki prowadzi publiczną bazę danych o wypoczynku. Dzięki niej rodzice i opiekunowie w łatwy i szybki sposób mogą sprawdzić wiarygodność organizatora wypoczynku. Baza daje gwarancję, że wypoczynek został zorganizowany zgodnie z obowiązującymi przepisami i procedurami.

Na stronie internetowej www.wypoczynek.mein.gov.pl na bieżąco publikowane są informacje o numerach wydanych zaświadczeń, danych organizatora, liczbie uczestników oraz terminie i lokalizacji wypoczynku. Informację o jakichkolwiek nieprawidłowościach organizacyjnych można zgłaszać odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom (komenda powiatowa/miejska Państwowej Straży Pożarnej, państwowy/powiatowy inspektor sanitarny, policja).

Obecnie w systemie odnotowano 4 583 zgłoszeń. W zorganizowanym wypoczynku będzie uczestniczyło ponad 167 tys. uczniów, w tym w:

 • wyjazdach krajowych – 85 680 osób,
 • półkoloniach – 76 861 osób,
 • wyjazdach zagranicznych – ponad 4 891 osób.

Organizatorzy wypoczynku będą nadal zgłaszać wypoczynek organizowany w kolejnych terminach.

„Poradnik bezpiecznego wypoczynku”

Zachęcamy do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku”. Publikacja MEiN prezentuje aktualne informacje dla organizatorów, rodziców i uczestników wypoczynku.

Informacje zawarte w publikacji ułatwią rodzicom odpowiednie przygotowanie swoich dzieci do wypoczynku zimowego oraz umożliwią zdobycie niezbędnej wiedzy dotyczącej szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo podczas zimowego wypoczynku

Niezależnie od tego, czy uczniowie będą wyjeżdżać na zorganizowany wypoczynek, spędzą ferie w domu lub na półkoloniach, ważne jest zachowanie podstawowych zasad i przepisów bezpieczeństwa. Dotyczą one zarówno przemieszczania się, jak również różnych form aktywności i odpoczynku.

 • Bezpieczne zabawy i aktywności na świeżym powietrzu

  Dzieciom w zimowych zabawach powinni towarzyszyć dorośli opiekunowie. Do zabaw i aktywności na świeżym powietrzu należy wybierać tylko bezpieczne, najlepiej specjalnie wyznaczone do tego miejsca. Nie wolno zjeżdżać na sankach w pobliżu drogi ani przywiązywać ich do samochodu czy ciągnika rolniczego. Zorganizowanie w ten sposób kuligu na drogach publicznych jest nie tylko niezgodne z przepisami, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla jego uczestników.

  Rodzice i opiekunowie powinni również zwracać uwagę na bezpieczeństwo dzieci wybierających się na spacer, szczególnie w warunkach ograniczonej widoczności. Warto przypomnieć podstawowe zasady poruszania się po drogach oraz wyposażyć najmłodszych w elementy odblaskowe.

 • Kontrola środków transportu

  O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych.

  Na stronie Bezpieczny autobus rodzice mogą sprawdzić m.in., czy pojazd, którym dzieci pojadą na wypoczynek, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

 • Zaplanowane indywidualne wyjazdy

  Rodzice, którzy udają się z dziećmi na wypoczynek własnym środkiem transportu, powinni przed podróżą sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz jego wyposażenie. Warto pamiętać, że podstawą bezpiecznej podróży jest bezpieczna prędkość. Ważna jest również odpowiednia kondycja psychofizyczna kierowcy.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia br. rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych, która potrwa do 26 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybiorą się uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. ##baner## Harmonogram ferii zimowych Poniżej (...)

Podsumowanie ferii zimowych 2009

Podsumowanie ferii zimowych 2009

We wszystkich województwach w kraju dobiegły końca ferie zimowe. W ich trakcie na drogach naszego kraju miało miejsce mniej wypadków, niż w okresie ubiegłorocznych ferii. Także mniej osób zostało rannych i zginęło w wypadkach drogowych. Policjanci czuwali nie tylko nad bezpieczeństwem na (...)

Kontrole autokarów - bezpieczne ferie

Kontrole autokarów - bezpieczne ferie

Od 19 stycznia 2009 roku rozpoczynają się ferie zimowe w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, mazowieckim i zachodniopomorskim. W następnych tygodniach dzieci będą miały wolne także w innych częściach Polski. Wiele z nich wyjedzie na zorganizowane zimowiska.Aby podróż autokarem (...)

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji oraz letni wypoczynek

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji oraz letni wypoczynek

W poniedziałek, 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa, na której minister Dariusz Piontkowski przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020 oraz letniego wypoczynku. Szef MEN wskazał, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania (...)

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia (...)

Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku

Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku

Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa MEN apeluje szczególnie o przestrzeganie przepisów (...)

Dobre praktyki dla turystów

Dobre praktyki dla turystów

Dekalog dobrych praktyk OSAT dla większego bezpieczeństwa turystów Wybierasz się na urlop, wycieczkę, w daleką podróż? Pamiętaj, że agent turystyczny ma obowiązek poinformowania Cię o tym co ważne przed podróżą - jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się (...)

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

Pomoc ze strony pracodawcy Pracodawca, w ramach działalności socjalnej, może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest wiele możliwości i pomysłów na spędzenie urlopu przypadającego (...)

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021

Co nowego 1 września? We wtorek, 1 września br. ok. 4 mln 650 tys. uczniów z ok. 22 tys. szkół rozpoczyna zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, (...)

Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej

Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej

Zagadnienia dotyczące regulacji czasu pracy możemy znaleźć w Dyrektywie nr 104 z dn. 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (OJ Nr L 307/1993/45). W dyrektywie unormowano następujące kwestie: wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych (...)

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

Co to jest urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem (...)

Zwiedzaj i pracuj!

Zwiedzaj i pracuj!

Programy „Zwiedzaj i pracuj” cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodych obywateli RP. Udział w jednym z programów stanowi interesującą alternatywę dla rocznego pobytu, łączącego wypoczynek, poznawanie sposobu życia w innej części globu z możliwością (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Polski Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 r.

Polski Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 r.

Wydłużenie Polskiego Bonu Turystycznego Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym (PBT) sprawiła, że czas na wykorzystanie bonów zostanie przedłużony do końca I kwartału 2023 roku. Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym (...)

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. (...)

Zamieszki w Egipcie: nie wszyscy odwołali wycieczki

Zamieszki w Egipcie: nie wszyscy odwołali wycieczki

Lotów do Egiptu nie wstrzymało np. biuro Alfa Star. Itaka postanowiła nie wysyłać tam turystów do końca lutego. MSZ odradza podróżowanie do tego kraju do czasu uspokojenia sytuacji. – W chwili obecnej bezpieczeństwo obywateli polskich przebywających w kurortach turystycznych (...)

Rodzice sprawdzą, z kim dziecko jedzie na obóz

Rodzice sprawdzą, z kim dziecko jedzie na obóz

Elektroniczna baza wypoczynku pozwoli rodzicom sprawdzić organizatora obozu czy kolonii jeszcze przed wysłaniem dziecka na wczasy. W przypadku wszelkich wątpliwości rodzic będzie mógł zwrócić się z pomocą do kuratora oświaty lub poinformować o zagrożeniu inne służby. (...)

Pracownicy dostaną dofinansowanie z ZFŚS także do wczasów za granicą

Pracownicy dostaną dofinansowanie z ZFŚS także do wczasów za granicą

28 marca 2007 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) dotyczący zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Trybunał orzekał w sprawie zgodności art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (...)

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży w 2020 roku

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne MEN, GIS i MZ Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia (...)

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczne wakacje dzieci i młodzieży

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży na wakacjach - pod okiem rodziców Wakacyjna beztroska sprzyja różnego rodzaju zagrożeniom, na które narażone są dzieci i młodzież. Pamiętajmy, że urlop nie zwalnia rodziców i opiekunów z odpowiedzialności za bezpieczeństwo (...)

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji oraz letni wypoczynek

Organizacja roku szkolnego 2019/2020 do wakacji oraz letni wypoczynek

W poniedziałek, 1 czerwca odbyła się konferencja prasowa, na której minister Dariusz Piontkowski przedstawił najważniejsze kwestie dotyczące organizacji roku szkolnego 2019/2020 oraz letniego wypoczynku. Szef MEN wskazał, że 1 czerwca rozpoczyna się kolejny etap stopniowego przywracania (...)

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku

Wytyczne GIS, MZ i MEN dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży w 2021 roku

Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży. Zalecenia zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo i minimalizować ryzyko zakażenia (...)

Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku

Bezpieczeństwo podczas letniego wypoczynku

Bezpieczeństwo uczniów podczas zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych zarówno krajowych, jak i zagranicznych jest jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Edukacji Narodowej. W tym roku z uwagi na pandemię koronawirusa MEN apeluje szczególnie o przestrzeganie przepisów (...)

Dobre praktyki dla turystów

Dobre praktyki dla turystów

Dekalog dobrych praktyk OSAT dla większego bezpieczeństwa turystów Wybierasz się na urlop, wycieczkę, w daleką podróż? Pamiętaj, że agent turystyczny ma obowiązek poinformowania Cię o tym co ważne przed podróżą - jak korzystnie ubezpieczyć urlop, jak zabezpieczyć się (...)

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

Wczasy pod gruszą - co kryje się pod tym pojęciem?

Pomoc ze strony pracodawcy Pracodawca, w ramach działalności socjalnej, może pomóc pracownikom, ich rodzinom, a także emerytom i rencistom, którzy kiedyś pracowali w danej firmie, w zorganizowaniu wypoczynku. Jest wiele możliwości i pomysłów na spędzenie urlopu przypadającego (...)

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2020/2021

Co nowego 1 września? We wtorek, 1 września br. ok. 4 mln 650 tys. uczniów z ok. 22 tys. szkół rozpoczyna zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2020/2021. W szkołach podstawowych będzie uczyło się ponad 3 mln uczniów, w tym w klasach I ok. 367 tys. dzieci, (...)

Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej

Regulacja czasu pracy w Unii Europejskiej

Zagadnienia dotyczące regulacji czasu pracy możemy znaleźć w Dyrektywie nr 104 z dn. 23 listopada 1993 r. dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (OJ Nr L 307/1993/45). W dyrektywie unormowano następujące kwestie: wymiaru minimalnego wypoczynku dziennego, wypoczynku cotygodniowego, corocznych (...)

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

Co to jest urlop wypoczynkowy? Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest płatny i przysługuje niezależnie od rodzaju zawartej umowy zawartej z pracownikiem (...)

Zwiedzaj i pracuj!

Zwiedzaj i pracuj!

Programy „Zwiedzaj i pracuj” cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony młodych obywateli RP. Udział w jednym z programów stanowi interesującą alternatywę dla rocznego pobytu, łączącego wypoczynek, poznawanie sposobu życia w innej części globu z możliwością (...)

Przygotuj się na wakacje

Przygotuj się na wakacje

Wakacje za granicą Przed każdą taką zagraniczną podróżą, czy to samodzielną, czy w grupach zorganizowanych, niezależnie od tego, czy to wyjazd wakacyjny czy w celach biznesowych – warto poświęcić kilka chwil, aby zadbać o spokojny pobyt, z którego przywieziemy wyłącznie (...)

Polski Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 r.

Polski Bon Turystyczny ważny do 31 marca 2023 r.

Wydłużenie Polskiego Bonu Turystycznego Nowelizacja ustawy o Polskim Bonie Turystycznym (PBT) sprawiła, że czas na wykorzystanie bonów zostanie przedłużony do końca I kwartału 2023 roku. Potrzebę przedłużenia terminu realizacji programu PBT w takim wymiarze wskazywały we wspólnym (...)

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

Terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020

W najbliższy poniedziałek, 13 stycznia br. rozpoczyna się pierwsza tura ferii zimowych, która potrwa do 26 stycznia. Na zimowy wypoczynek wybiorą się uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. ##baner## Harmonogram ferii zimowych Poniżej (...)

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Tańsze rozrywki z Kartą Dużej Rodziny...

Nadeszło lato, czas odpoczynku i rekreacji. Duża rodzina to spore wydatki związane z organizacją czasu wolnego. Jednak z Kartą Dużej Rodziny można sporo zaoszczędzić. W programie uczestniczy wiele instytucji kulturalnych, ośrodków sportowych i turystycznych oraz centrów rozrywki. (...)

Zamieszki w Egipcie: nie wszyscy odwołali wycieczki

Zamieszki w Egipcie: nie wszyscy odwołali wycieczki

Lotów do Egiptu nie wstrzymało np. biuro Alfa Star. Itaka postanowiła nie wysyłać tam turystów do końca lutego. MSZ odradza podróżowanie do tego kraju do czasu uspokojenia sytuacji. – W chwili obecnej bezpieczeństwo obywateli polskich przebywających w kurortach turystycznych (...)

Rodzice sprawdzą, z kim dziecko jedzie na obóz

Rodzice sprawdzą, z kim dziecko jedzie na obóz

Elektroniczna baza wypoczynku pozwoli rodzicom sprawdzić organizatora obozu czy kolonii jeszcze przed wysłaniem dziecka na wczasy. W przypadku wszelkich wątpliwości rodzic będzie mógł zwrócić się z pomocą do kuratora oświaty lub poinformować o zagrożeniu inne służby. (...)

Pracownicy dostaną dofinansowanie z ZFŚS także do wczasów za granicą

Pracownicy dostaną dofinansowanie z ZFŚS także do wczasów za granicą

28 marca 2007 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) dotyczący zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Trybunał orzekał w sprawie zgodności art. 2 pkt 1 oraz art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (...)

Dofinansowanie z ZFŚS również do wypoczynku za granicą!

Dofinansowanie z ZFŚS również do wypoczynku za granicą!

Czego dotyczą zmiany prawne?Od 4 czerwca 2008 r. pracodawcy mogą dofinansować swoim pracownikom wczasy również te spędzane za granicą, a nie jak dotychczas tylko wypoczynek w kraju. Od tego dnia zaczyna bowiem obowiązywać ustawa z dnia 28 marca 2008 r. o zmianie ustawy o zakładowym funduszu (...)

Z ZFŚS można finansować wczasy zagraniczne!

Z ZFŚS można finansować wczasy zagraniczne!

Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich z 26 października 2004 r. (sygn. RPO-420078-VIII/02/EW) doczekał się rozpatrzenia. Wypoczynek za granicą może być finansowany lub współfinansowany z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. (...)Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 2 pkt 1 oraz art. (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Przerwa w pracy niepełnosprawnych

Przerwa w pracy niepełnosprawnych

Ile wynosi przerwa pracownika niepełnosprawnego po nowelizacji ustawy 15 minut czy 30 (łącznie z przerwą na podstawie K.p.). Od 1 lutego 2003r. osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowo 15 minutowa (...)

Dobowy odpoczynek a praca w nocy

Dobowy odpoczynek a praca w nocy

Problem dotyczy pracowników drużyn trakcyjnych. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy, bardzo często początek pracy przypada w godzinach od 5.00 do 7.00 lub praca kończy się w godzinach pomiędzy (...)

Komu przysługują wczasy pod gruszą

Komu przysługują wczasy pod gruszą

Czy duży państwowy zakład pracy posiadający Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może uparcie od wielu lat odmawiać pracownikom świadczenia tzw. \"wczasów pod gruszą\", chociaż wielokrotnie (...)

Minimalny wypoczynek po pracy

Minimalny wypoczynek po pracy

Art. 135 kodeksu pracy dopuszcza stosowanie systemu równoważnego czasu pracy, w którym dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do maksymalnie 12 godzin. Natomiast na podstawie art. 132 § (...)

Faktura za wypoczynek

Faktura za wypoczynek

Firma dofinansowuje wczasy pracowników z ZFŚS. Pracownik przynosi fakturę wystawioną na firmę. Zbiera się komisja, która na podstawie regulaminu ZFŚS określa kwotę dofinansowania. Czy faktura, (...)

Urlop wypoczynkowy nauczyciela - inwentaryzacja

Urlop wypoczynkowy nauczyciela - inwentaryzacja

Jestem nauczycielem dyplomowanym w Publicznej Szkole Podstawowej. Pracuję w szkole feryjnej (5 dni w tygodniu, mam ferie i wakacje). Na początku lipca ubiegłego roku otrzymałam zarządzenie Burmistrza (...)

Obowiązek wzięcia 14-dniowego urlopu

Obowiązek wzięcia 14-dniowego urlopu

Art. 162 kodeksu pracy mówi, że część urlopu powinna obejmować 14 dni kalendarzowych, ale czy musi? Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu pracownikowi w całości. Obowiązek ten może być (...)

Umowa zlecenie a urlop

Umowa zlecenie a urlop

Od roku pracuję w prywatnym zakładzie na umowę - zlecenie jako sprzedawca. Czasami chciałbym po prostu odpocząć. Pracodawca nie chce o tym nawet słyszeć grożąc wyrzuceniem \"raz na zawsze\". (...)

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Przez trzy lata prowadziłam działalność gospodarczą, czy te lata wliczane są do urlopu? Zgodnie z regulacja ustawową, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, (...)

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem - konsultantem zatrudnionym w placówce doskonalenia nauczycieli. Przysługuje mi 35 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Od 1. 09. 2002 r. do 31. 08. 2003 r. przebywałam (...)

Ile godzin odpoczynku przysługuje pracownikowi w ciągu doby?

Ile godzin odpoczynku przysługuje pracownikowi w ciągu doby?

Ile godzin odpoczynku przysługuje pracownikowi w ciągu doby? Według  art. 132 par. 1 Kodeksu pracy ( dalej k.p.) , pracownikowi przysługuje zasadniczo w każdej dobie prawo do co najmniej (...)

Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków?

Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków?

Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków? Rozliczeniu podlegać będą również nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz (...)

Porozumienie o zmianie wysokości alimentów

Porozumienie o zmianie wysokości alimentów

Przed rozwodem i w trakcie rozwodu w sądzie ustaliłem z byłą żoną kwotę alimentów na dziecko w kwocie 400zł. Sąd tą kwotę zaakceptował. Z dzieckiem spotykam się regularnie i często ze mną (...)

Hałas w mieszkaniu w dzień

Hałas w mieszkaniu w dzień

Jestem studentem szkoły muzycznej i chciałbym kupić do swojego mieszkania (4 piętrowy budynek w Warszawie) pianino akustyczne. Pianina takie potrafią być w miarę głośne (zależy to od modelu, (...)

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Zanim wyszłam za mąż miałam już konto bankowe i oszczędności na nim. Po ślubie część z nich wydałam na wyposażenie mieszkania, które po rozwodzie były mąż zagarnął jak swoje. Przez większość (...)

Przerwa w pracy niepełnosprawnych

Przerwa w pracy niepełnosprawnych

Ile wynosi przerwa pracownika niepełnosprawnego po nowelizacji ustawy 15 minut czy 30 (łącznie z przerwą na podstawie K.p.). Od 1 lutego 2003r. osobie niepełnosprawnej przysługuje dodatkowo 15 minutowa (...)

Dobowy odpoczynek a praca w nocy

Dobowy odpoczynek a praca w nocy

Problem dotyczy pracowników drużyn trakcyjnych. Z uwagi na charakter wykonywanej pracy, bardzo często początek pracy przypada w godzinach od 5.00 do 7.00 lub praca kończy się w godzinach pomiędzy (...)

Komu przysługują wczasy pod gruszą

Komu przysługują wczasy pod gruszą

Czy duży państwowy zakład pracy posiadający Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych może uparcie od wielu lat odmawiać pracownikom świadczenia tzw. \"wczasów pod gruszą\", chociaż wielokrotnie (...)

Minimalny wypoczynek po pracy

Minimalny wypoczynek po pracy

Art. 135 kodeksu pracy dopuszcza stosowanie systemu równoważnego czasu pracy, w którym dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do maksymalnie 12 godzin. Natomiast na podstawie art. 132 § (...)

Faktura za wypoczynek

Faktura za wypoczynek

Firma dofinansowuje wczasy pracowników z ZFŚS. Pracownik przynosi fakturę wystawioną na firmę. Zbiera się komisja, która na podstawie regulaminu ZFŚS określa kwotę dofinansowania. Czy faktura, (...)

Urlop wypoczynkowy nauczyciela - inwentaryzacja

Urlop wypoczynkowy nauczyciela - inwentaryzacja

Jestem nauczycielem dyplomowanym w Publicznej Szkole Podstawowej. Pracuję w szkole feryjnej (5 dni w tygodniu, mam ferie i wakacje). Na początku lipca ubiegłego roku otrzymałam zarządzenie Burmistrza (...)

Obowiązek wzięcia 14-dniowego urlopu

Obowiązek wzięcia 14-dniowego urlopu

Art. 162 kodeksu pracy mówi, że część urlopu powinna obejmować 14 dni kalendarzowych, ale czy musi? Pracodawca ma obowiązek udzielenia urlopu pracownikowi w całości. Obowiązek ten może być (...)

Umowa zlecenie a urlop

Umowa zlecenie a urlop

Od roku pracuję w prywatnym zakładzie na umowę - zlecenie jako sprzedawca. Czasami chciałbym po prostu odpocząć. Pracodawca nie chce o tym nawet słyszeć grożąc wyrzuceniem \"raz na zawsze\". (...)

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Wymiar urlopu a działalność gospodarcza

Przez trzy lata prowadziłam działalność gospodarczą, czy te lata wliczane są do urlopu? Zgodnie z regulacja ustawową, do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, (...)

Urlop dla poratowania zdrowia

Urlop dla poratowania zdrowia

Jestem nauczycielem - konsultantem zatrudnionym w placówce doskonalenia nauczycieli. Przysługuje mi 35 dni urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym. Od 1. 09. 2002 r. do 31. 08. 2003 r. przebywałam (...)

Ile godzin odpoczynku przysługuje pracownikowi w ciągu doby?

Ile godzin odpoczynku przysługuje pracownikowi w ciągu doby?

Ile godzin odpoczynku przysługuje pracownikowi w ciągu doby? Według  art. 132 par. 1 Kodeksu pracy ( dalej k.p.) , pracownikowi przysługuje zasadniczo w każdej dobie prawo do co najmniej (...)

Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków?

Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków?

Czy sąd, przy podziale majątku, bierze pod uwagę nakład pracy każdego z małżonków? Rozliczeniu podlegać będą również nakłady i inne świadczenia z majątku wspólnego na rzecz (...)

Porozumienie o zmianie wysokości alimentów

Porozumienie o zmianie wysokości alimentów

Przed rozwodem i w trakcie rozwodu w sądzie ustaliłem z byłą żoną kwotę alimentów na dziecko w kwocie 400zł. Sąd tą kwotę zaakceptował. Z dzieckiem spotykam się regularnie i często ze mną (...)

Hałas w mieszkaniu w dzień

Hałas w mieszkaniu w dzień

Jestem studentem szkoły muzycznej i chciałbym kupić do swojego mieszkania (4 piętrowy budynek w Warszawie) pianino akustyczne. Pianina takie potrafią być w miarę głośne (zależy to od modelu, (...)

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Moje osobiste oszczędności a rozwód

Zanim wyszłam za mąż miałam już konto bankowe i oszczędności na nim. Po ślubie część z nich wydałam na wyposażenie mieszkania, które po rozwodzie były mąż zagarnął jak swoje. Przez większość (...)

Czas pracy niepełnosprawnego

Czas pracy niepełnosprawnego

Zatrudniłem 2 pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności na 3/4 etatu i na 1/2 etatu. Ile faktycznie musi przepracować godzin tygodniowo lub miesięcznie pracownik z umiarkowanym stopniem (...)

FORUM PRAWNE

zimowe ferie 2011 - Inspekcja Transportu Drogowego

zimowe ferie 2011 - Inspekcja Transportu Drogowego Skończył się okres ferii zimowych, a wraz z nim kontrole Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzali autokary wiozące dzieci i młodzież (...)

8 czy 11 godzin odpoczynku?

8 czy 11 godzin odpoczynku? Rozporządzenie Ministra Pracy... z 1996r przyznaje pracownikowi wracającemu z delegacji w nocy 8 godzin do czasu pojawienia się w pracy (nieobecność usprawiedliwiona). (...)

reklamacja zmiany kolejności wypoczynek-zwiedzania na wakacjach.

reklamacja zmiany kolejności wypoczynek-zwiedzania na wakacjach. Witam. Biura podróży oferują pakiety 7 + 7, czyli tydzień zwiedzania i potem tydzień wypoczynku pobytowego. Oferta która mnie interesuje (...)

wypoczynek po pracy - taki jest minimalny okres czasu?

wypoczynek po pracy - taki jest minimalny okres czasu? Witam wszystkich, Ostatnio szukałem dla siebie i kolegów z pracy tej informacji, tutaj na forum mi udzielono pomocy, a poeniważ była całkiem (...)

Urlop płatny a bezpłatny

Urlop płatny a bezpłatny Witam, mam pytanie odnośnie urlopu bezpłatnego w czasie praktyk u innego pracodawcy. Pracuje w firmie od ponad 4 lat, ostatni czas na 4/5 etatu ponieważ studiuje weekendowo. (...)

Umowa z ośrodkiem wypoczynkowym

Umowa z ośrodkiem wypoczynkowym Organizuję wypoczynek dzieci. Podpisałam umowę z ośrodkiem na pobyt 15-dniowty. Niestety pobyt musi zostać skrócony o jeden dzień. Czy zarządca ośrodka ma prawo (...)

Summer PartyCamp 2013! Imprezowe wakacje marzeń

Summer PartyCamp 2013! Imprezowe wakacje marzeń SUMMER PARTY CAMP - Bułgaria, Grecja, Eurotrip, Chorwacja, Hiszpania - wakacje studenckie 2013! Organizatorzy największych wyjazdów studenckich w (...)

Strata dowodu osobistego.

Strata dowodu osobistego. Wakacyjny wypoczynek sprzyja roztargnieniu, jednak radze nie bagatelizować sprawy zgubionego dowodu lub prawa jazdy i od razu sprawy takie zgłaszać na policje. Dlaczego? Na (...)

Świadczenia przysługują na urlopie wychowawczym 2012.

Świadczenia przysługują na urlopie wychowawczym 2012. Hej, mam takie pytanie, czy jeżeli na wypoczynek pojade razem z synem to mogę starać się o jakiś dodatek w związku z tym? Ja będe sie opiekowac (...)

Czy dyrektor zgodnie z prawem zmienia mi umowy?

Czy dyrektor zgodnie z prawem zmienia mi umowy? Czy dyrektor zgodnie z prawem zmienia mi umowy? Witam Pracuję w szkole od 8 lat. 1 września 2009 roku podpisano ze mną umowę na czas nieokreślony w (...)

zimowe ferie 2011 - Inspekcja Transportu Drogowego

zimowe ferie 2011 - Inspekcja Transportu Drogowego Skończył się okres ferii zimowych, a wraz z nim kontrole Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy sprawdzali autokary wiozące dzieci i młodzież (...)

8 czy 11 godzin odpoczynku?

8 czy 11 godzin odpoczynku? Rozporządzenie Ministra Pracy... z 1996r przyznaje pracownikowi wracającemu z delegacji w nocy 8 godzin do czasu pojawienia się w pracy (nieobecność usprawiedliwiona). (...)

reklamacja zmiany kolejności wypoczynek-zwiedzania na wakacjach.

reklamacja zmiany kolejności wypoczynek-zwiedzania na wakacjach. Witam. Biura podróży oferują pakiety 7 + 7, czyli tydzień zwiedzania i potem tydzień wypoczynku pobytowego. Oferta która mnie interesuje (...)

wypoczynek po pracy - taki jest minimalny okres czasu?

wypoczynek po pracy - taki jest minimalny okres czasu? Witam wszystkich, Ostatnio szukałem dla siebie i kolegów z pracy tej informacji, tutaj na forum mi udzielono pomocy, a poeniważ była całkiem (...)

Urlop płatny a bezpłatny

Urlop płatny a bezpłatny Witam, mam pytanie odnośnie urlopu bezpłatnego w czasie praktyk u innego pracodawcy. Pracuje w firmie od ponad 4 lat, ostatni czas na 4/5 etatu ponieważ studiuje weekendowo. (...)

Umowa z ośrodkiem wypoczynkowym

Umowa z ośrodkiem wypoczynkowym Organizuję wypoczynek dzieci. Podpisałam umowę z ośrodkiem na pobyt 15-dniowty. Niestety pobyt musi zostać skrócony o jeden dzień. Czy zarządca ośrodka ma prawo (...)

Summer PartyCamp 2013! Imprezowe wakacje marzeń

Summer PartyCamp 2013! Imprezowe wakacje marzeń SUMMER PARTY CAMP - Bułgaria, Grecja, Eurotrip, Chorwacja, Hiszpania - wakacje studenckie 2013! Organizatorzy największych wyjazdów studenckich w (...)

Strata dowodu osobistego.

Strata dowodu osobistego. Wakacyjny wypoczynek sprzyja roztargnieniu, jednak radze nie bagatelizować sprawy zgubionego dowodu lub prawa jazdy i od razu sprawy takie zgłaszać na policje. Dlaczego? Na (...)

Świadczenia przysługują na urlopie wychowawczym 2012.

Świadczenia przysługują na urlopie wychowawczym 2012. Hej, mam takie pytanie, czy jeżeli na wypoczynek pojade razem z synem to mogę starać się o jakiś dodatek w związku z tym? Ja będe sie opiekowac (...)

Czy dyrektor zgodnie z prawem zmienia mi umowy?

Czy dyrektor zgodnie z prawem zmienia mi umowy? Czy dyrektor zgodnie z prawem zmienia mi umowy? Witam Pracuję w szkole od 8 lat. 1 września 2009 roku podpisano ze mną umowę na czas nieokreślony w (...)

kiedy wykupić wakacje na sezon 2011

kiedy wykupić wakacje na sezon 2011 Witam. Mam pytanko - kiedy najlepiej - NAJTANIEJ wykupić sobie wakacje na sezon 2011? Od kiedy biura podroży oferują największe rabaty cenowe? Może ktoś poleci (...)

Porady prawne