Czy osoba odbywająca staż może wykonywać obowiązki pracownika przebywającego na urlopie?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z art. 53 ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie, który powinien zawierać między innymi zakres zadań wykonywanych przez bezrobotnego oraz opiekuna osoby objętej programem stażu. Regulacja powyższa została uszczegółowiona w § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki społecznej z dnia 20 sierpnia 2009 roku w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych, gdzie wskazano, iż w umowie zawartej przez starostę z pracodawcą, winno się określić w szczególności program stażu, zobowiązanie organizatora do zapewnienia należytej realizacji stażu zgodnie z ustalonym programem nadto imię i nazwisko oraz zajmowane stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż. W § 6 powyższego rozporządzenia wskazano z kolei obowiązki bezrobotnego skierowanego do odbycia stażu do których należy między innymi sumiennie i starannie wykonywanie zadań objętych programem stażu oraz stosowanie się do poleceń organizatora i opiekuna, o ile nie są one sprzeczne z prawem. W konsekwencji wskazać należy, że osoba odbywająca staż może wykonywać swoje zadania w zakresie powierzonego jej stanowiska, zgodnie z zadaniami wskazanymi w regulaminie odbywania stażu.

W rezultacie, jeżeli pracownik, który przebywa na urlopie wypoczynkowym wykonywał zadania zgodne ze stanowiskiem jakie powierzono osobie odbywającej staż oraz mieszczące się w zadaniach powierzonych do wykonania w regulaminie odbywania stażu, nie ma przeszkód aby osoba odbywająca staż wykonywała te zadania w czasie nieobecności pracownika, ale w ramach powierzonych jej zadań, a nie zastępując w ten sposób pracownika nieobecnego. Co więcej, zadania te musi wykonywać pod opieką opiekuna bezrobotnego, który udziela bezrobotnemu wskazówek i pomocy w wypełnianiu powierzonych zadań. Nieobecność opiekuna bezrobotnego rodzi sytuację, w której wątpliwym jest możliwość wykonywania przez osobę odbywającą staż powierzonych mu zadań, a to z uwagi na fakt, iż bezrobotny jest osobą, która dopiero zdobywa kwalifikacje zawodowe i winna być w każdym czasie nadzorowana przez opiekuna posiadającego stosowne kwalifikacje.

Natomiast w sytuacji, w której z uwagi na nieobecność pracownika z powodu przebywania na urlopie wypoczynkowym, organizator stażu chciałby skierować bezrobotnego do wykonywania innych zadań na innym stanowisku, niż wskazane w umowie lub zmieniać program stażu, koniecznym jest uzyskanie zgody starosty i podpisanie stosownego aneksu. Szczegółowy tryb składania stosownego wniosku oraz jego rozpatrywania winien znaleźć się w umowie zawartej przez starostę z pracodawcą. W przeciwnym wypadku, nie jest możliwym powierzenie osobie odbywającej staż zadań innych, niż zgodnych z powierzonym jej stanowiskiem, zgodnie z zadaniami wskazanymi w regulaminie odbywania stażu.


Jagoda Michno

Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, obecnie na I roku aplikacji radcowskiej w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika