Europejscy, japońscy i amerykańscy przedsiębiorcy wzywają do wspólnego działania na rzecz poprawy globalnych standardów związanych z prawami własności intelektualnej

Przedstawiciele BUSINESSEUROPE, Międzynarodowego Forum Ochrony Praw Własności Intelektualnej (IIPPF, Japonia) oraz Amerykańskiej Izby Handlowej spotkali się w Brukseli, aby przedyskutować, w jaki sposób przedsiębiorcy działający wspólnie z władzami państwowymi mogliby dalej wzmacniać globalną ochronę Praw Własności Intelektualnej i ich stosowanie.

Europejscy, japońscy i amerykańscy przedsiębiorcy wzywają do konstruktywnego zakończenia negocjacji w sprawie Umowy handlowej dotyczącej zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ACTA). Umowa ACTA powinna określać ambitne i kompleksowe zasady umożliwiające wzmożoną walkę z globalną plagą podróbek i piractwa, co ciągle stanowi poważne zagrożenie dla innowacji, zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów oraz zrównoważonego rozwoju.

Przedstawiciele sektora przemysłowego są coraz bardziej zaniepokojeni problemami związanymi z towarami podrobionymi i internetowym piractwem, dlatego też starają się nakłonić władze państwowe, posiadaczy praw, dostawców usług internetowych i platformy internetowe do ścisłej współpracy w celu opracowania rozwiązań, które uwzględniałyby interesy wszystkich zainteresowanych stron, w tym konsumentów.

Niezbędne jest również podjęcie aktywnych i skoordynowanych działań zwalczających coraz częstsze nadużycia związane z obowiązkowym licencjonowaniem oraz ograniczeniem praw własności intelektualnej, co nie pozostaje bez wpływu na wiele różnych sektorów gospodarki.

Trzy wymienione organizacje przyjęły również ogłoszony w dniu wczorajszym kompleksowy europejski plan zwalczający towary podrobione i piractwo, zakładający monitoring towarów podrobionych i piractwa. Organizacje mają nadzieję na jego szybkie wdrożenie i skuteczność we wzmocnieniu respektowania praw własności intelektualnej. Oczekuje się, że ustanowienie przepisów prawa korzystnie wpłynie na innowacyjność.

Trójstronna współpraca europejskich, japońskich i amerykańskich przedsiębiorców stanowić będzie podstawę do dalszego stanowienia wspólnych zaleceń w ramach podejmowanej polityki, dzielenia się najlepszymi praktykami, wymiany informacji oraz współpracy w zakresie wsparcia technicznego. 

Porady prawne

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika