26.10.2019

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Gdzie oddać stary sprzęt elektryczny?

Zużytego lub zepsutego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, np. suszarek do włosów czy tabletów, nie wolno wyrzucać do zwykłego kosza na śmieci.

Co więc zrobić z takim sprzętem?

Możesz oddać go w sklepie. Przy zakupie nowego urządzenia przedsiębiorca musi bezpłatnie przyjąć od ciebie stary sprzęt takiego samego rodzaju.

Porady prawne

Przykład:

Gdy kupujesz w sklepie nowe żelazko – możesz oddać tam zepsute, zamawiasz telewizor z dostawą do domu – możesz przy tej okazji zgłosić, że chcesz się pozbyć starego, a sprzedawca ma obowiązek zorganizować jego odbiór.

Dodatkowo sklepy, które mają co najmniej 400 m kw. powierzchni i sprzedają sprzęt AGD, muszą przyjmować wszystkie zużyte urządzenia, jeśli żaden z ich wymiarów nie jest większy niż 25 cm. 

Inspekcja Handlowa sprawdziła 112 przedsiębiorców sprzedających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszyscy kontrolowani deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują stare urządzenia. Co czwarty z nich miał jednak problem z prawidłową informacją w sklepach lub oznakowaniem produktów.

Kontrola Inspekcji Handlowej

Inspekcja Handlowa sprawdziła w pierwszym kwartale 2019 r., jak przedsiębiorcy wywiązują się z tych obowiązków. Skontrolowała 112 przedsiębiorców sprzedających sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wszyscy deklarowali, że zgodnie z przepisami bezpłatnie przyjmują stare urządzenia. Nie oznacza to, że nie było nieprawidłowości – problemem okazało się informowanie o przepisach oraz oznakowanie produktów. Inspektorzy mieli zastrzeżenia do 26 proc. kontrolowanych przedsiębiorców. Większość z nich nie umieszczała w widocznym miejscu wymaganej prawem informacji o tym, gdzie i na jakich warunkach konsumenci mogą bezpłatnie oddać stary sprzęt.

Podczas kontroli inspektorzy wzięli pod lupę 756 partii nowych urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Sprawdzali, czy produkty są prawidłowo oznakowane: mają symbol selektywnej zbiórki (tu nie było nieprawidłowości), informację o zakazie umieszczania zużytego sprzętu z innymi odpadami oraz o skutkach, jakie niebezpieczne substancje zawarte w urządzeniu mogą mieć dla zdrowia i środowiska. IH kontrolowała także, czy produkty zostały wprowadzone na rynek przez uprawnione firmy. Ogółem ze względu na oznakowanie zakwestionowała 5,8 proc. sprawdzanych partii.

W efekcie kontroli Inspekcja Handlowa wydała 22 decyzje administracyjne nakładające na przedsiębiorców kary pieniężne w łącznej wysokości 117 tys. zł.

Źródło: uokik.gov.pl

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Wkrótce nowe etykiety energetyczne i prawo do naprawy

Wkrótce nowe etykiety energetyczne i prawo do naprawy

Ważne zmiany od marca 2021 roku Jak głośna będzie lodówka? Ile wody zużyje pralka? Te informacje znajdziesz na nowych etykietach energetycznych zamieszczanych na sprzęcie AGD i RTV. Od marca 2021 r. ulegają one zmianom - pojawią się nowe piktogramy, kody QR, znikną plusy, a sprzęt (...)

Ustawa śmieciowa. Raport NIK ujawnił smutna rzeczywistość

Ustawa śmieciowa. Raport NIK ujawnił smutna rzeczywistość

Wprowadzony dwa lata temu nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi nie doprowadził do rozwiązania problemu „dzikich wysypisk”, których przybywa zamiast ubywać. Rosną także koszty gospodarowania odpadami, bo gminy nie potrafią rzetelnie oszacować ilości wytwarzanych śmieci (...)

Problem ze zużytym sprzętem...

Problem ze zużytym sprzętem...

Przedsiębiorcy nie informują, co należy zrobić ze zużytym sprzętem gospodarstwa domowego - wynika z ostatniej kontroli Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości stwierdzono w prawie 1/3 skontrolowanych wyrobów. UOKiK przypomina o prawach konsumentów Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK (...)

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie musiał wymienić go na nowy. Nowe produkty nie są trwałe Nierzadko zdarza się, (...)

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD - od A do G  Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za (...)

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Odzyskiwanie cennych surowców Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, (...)

Upadłość FagorMastercook. Minister wyznaczył mediatora

Upadłość FagorMastercook. Minister wyznaczył mediatora

Minister Pracy i Polityki Społecznej wyznaczył mediatora Adama Gąsiorowskiego do pełnienia misji dobrej woli we wrocławskich zakładach sprzętu AGD - FagorMastercook. Zadaniem mediatora będzie doprowadzenie do porozumienia między syndykiem a załogą zakładu. Fabryka od dłuższego czasu jest (...)

Najczęstsze problemy konsumentów

Najczęstsze problemy konsumentów

W 2013 roku rzecznicy konsumentów udzielili ponad 443 tysięcy porad. Przeszło 77 tysięcy dotyczyło zakupu odzieży i obuwia. Konsumenci mieli też sporo problemów z usługami telekomunikacyjnymi, finansowymi dostawą energii oraz zakupem sprzętu RTV i AGD. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...)

UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje

UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje

UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje. Transakcje dotyczą rynków wytwarzania energii cieplnej, usług hotelarskich, sprzedaży sprzętu RTV i AGD oraz mrożonek Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy przejęcia przez Enea Wytwarzanie kontroli nad Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w (...)

Etykiety energetyczne - jak je czytać?

Etykiety energetyczne - jak je czytać?

Etykiety energetyczne informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to dokonać konsumentowi najlepszego wyboru. Informacje umieszczone na etykietach (...)

Działania rzeczników praw konsumenta. Podsumowanie

Działania rzeczników praw konsumenta. Podsumowanie

W 2012 roku rzecznicy konsumentów udzielili ponad 444 tysięcy porad. Przeszło 75 tys. dotyczyło zakupu odzieży i obuwia. Konsumenci mieli też sporo problemów z usługami telekomunikacyjnymi i finansowymi oraz zakupem sprzętu RTV i AGD. Zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji (...)

Nowa ustawa. Stare telewizory wylądują w sklepach

Nowa ustawa. Stare telewizory wylądują w sklepach

Według nowych przepisów, zużyty sprzęt RTV i AGD, będzie można zostawić w dowolnym sklepie. Jednak sklep będzie musiał spełnić pewne warunki. Otóż boki urządzenia nie mogą być większe niż 25 centymetrów, a sklep musi mieć powierzchnię większą niż 400 metrów kwadratowych. Wszystko (...)

Wyłudzali sprzęt ze sklepów internetowych

Wyłudzali sprzęt ze sklepów internetowych

Policjanci z Krakowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzanie sprzętu RTV i AGD z internetowych sklepów. W czasie dwudniowej akcji policjanci odnaleźli ponad 60 telewizorów, komputerów i innego sprzętu o wartości ok. 200 tys. złotych, który mężczyźni ukryli. Policjanci ustalają (...)

Dobrowolnie albo 100 tys. zł kary

Dobrowolnie albo 100 tys. zł kary

Wadliwie zamontowane części samochodowe, elementy zabawki łatwe do połknięcia lub zawierające niebezpieczne substancje to przykłady nieprawidłowości zgłaszanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od 2004 roku przedsiębiorcy przekazali 349 powiadomień o produktach niebezpiecznych. (...)

Kurier przesyłek okazał się złodziejem

Kurier przesyłek okazał się złodziejem

Na straty w wysokości ponad 6 tys. złotych naraził swojego pracodawcę i klientów nieuczciwy 22-latek. Karol M., zatrudniony w firmie kurierskiej, zamiast dostarczać przesyłki, kradł ich zawartość. Wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez kryminalnych z Ochoty, gdy pakował do swojego auta skradziony (...)

W czym pomoże Inspekcja Handlowa?

W czym pomoże Inspekcja Handlowa?

Czy wiesz czym zajmuje się Inspekcja Handlowa? Zakres jej działań jest naprawdę szeroki, a możliwości pomocy konsumentom - duże. Poznaj zadania Inspekcji Handlowej jako pośrednika, dzięki któremu możemy efektywnie dochodzić swoich praw w sporach z przedsiębiorcami. O tym, (...)

Przewaga kontraktowa w nowych przepisach

Przewaga kontraktowa w nowych przepisach

Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym. UOKiK przygotował zestawienie najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących (...)

Wytyczne dla biur w dobie koronawirusa

Wytyczne dla biur w dobie koronawirusa

Wytyczne dla organizacji pracy biurowej w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce opracowały Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdź, co z nich wynika. Uwaga! Nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel procedur Celem (...)

Proporcjonalny zwrot opłat za pożyczkę i kredyt konsumencki

Proporcjonalny zwrot opłat za pożyczkę i kredyt konsumencki

Korzystałeś z chwilówki i spłaciłeś ją przed czasem? Zaciągnąłeś kredyt konsumencki na zakup sprzętu AGD i uregulowałeś go przed zakończeniem umowy? Zweryfikuj, czy otrzymałeś proporcjonalny liniowo zwrot pobranych opłat i prowizji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał (...)

Wkrótce nowe etykiety energetyczne i prawo do naprawy

Wkrótce nowe etykiety energetyczne i prawo do naprawy

Ważne zmiany od marca 2021 roku Jak głośna będzie lodówka? Ile wody zużyje pralka? Te informacje znajdziesz na nowych etykietach energetycznych zamieszczanych na sprzęcie AGD i RTV. Od marca 2021 r. ulegają one zmianom - pojawią się nowe piktogramy, kody QR, znikną plusy, a sprzęt (...)

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Kupującym przysługują różne prawa. Najszerszą ochroną są objęte osoby prywatne – kupujący bez faktury czy rachunku na firmę. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy mogą korzystać z niektórych instytucji ochrony konsumenckiej. Przeczytaj, czy takie prawa przysługują (...)

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

Wadliwą pralkę czy lodówkę wymienimy na nową

Kupiłeś wadliwą pralkę, lodówkę czy też inny sprzęt AGD? Oddajesz go kilkakrotnie do naprawy, ale ciągle się psuje? Wkrótce wystarczy, że sprzęt ulegnie usterce drugi raz, a sprzedawca będzie musiał wymienić go na nowy. Nowe produkty nie są trwałe Nierzadko zdarza się, (...)

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD

Prostsze oznakowania efektywności energetycznej sprzętów AGD - od A do G  Posłowie Parlementu Europejskiego zgodzili się na wprowadzenie prostszych oznakowań, ułatwiając konsumentom wybór produktów energooszczędnych i obniżenie rachunków za (...)

Problem ze zużytym sprzętem...

Problem ze zużytym sprzętem...

Przedsiębiorcy nie informują, co należy zrobić ze zużytym sprzętem gospodarstwa domowego - wynika z ostatniej kontroli Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości stwierdzono w prawie 1/3 skontrolowanych wyrobów. UOKiK przypomina o prawach konsumentów Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK (...)

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Jak segregować odpady od 1 lipca 2017 r.?

Odzyskiwanie cennych surowców Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Recykling jest ważnym elementem gospodarki krajów rozwiniętych, (...)

Upadłość FagorMastercook. Minister wyznaczył mediatora

Upadłość FagorMastercook. Minister wyznaczył mediatora

Minister Pracy i Polityki Społecznej wyznaczył mediatora Adama Gąsiorowskiego do pełnienia misji dobrej woli we wrocławskich zakładach sprzętu AGD - FagorMastercook. Zadaniem mediatora będzie doprowadzenie do porozumienia między syndykiem a załogą zakładu. Fabryka od dłuższego czasu jest (...)

Najczęstsze problemy konsumentów

Najczęstsze problemy konsumentów

W 2013 roku rzecznicy konsumentów udzielili ponad 443 tysięcy porad. Przeszło 77 tysięcy dotyczyło zakupu odzieży i obuwia. Konsumenci mieli też sporo problemów z usługami telekomunikacyjnymi, finansowymi dostawą energii oraz zakupem sprzętu RTV i AGD. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (...)

UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje

UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje

UOKiK wydał cztery zgody na koncentracje. Transakcje dotyczą rynków wytwarzania energii cieplnej, usług hotelarskich, sprzedaży sprzętu RTV i AGD oraz mrożonek Pierwsza z wydanych decyzji dotyczy przejęcia przez Enea Wytwarzanie kontroli nad Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w (...)

Etykiety energetyczne - jak je czytać?

Etykiety energetyczne - jak je czytać?

Etykiety energetyczne informują o podstawowych parametrach technicznych sprzętów gospodarstwa domowego. Pozwalają w łatwy i szybki sposób porównać właściwości dostępnych na rynku produktów tego samego typu. Pomaga to dokonać konsumentowi najlepszego wyboru. Informacje umieszczone na etykietach (...)

Działania rzeczników praw konsumenta. Podsumowanie

Działania rzeczników praw konsumenta. Podsumowanie

W 2012 roku rzecznicy konsumentów udzielili ponad 444 tysięcy porad. Przeszło 75 tys. dotyczyło zakupu odzieży i obuwia. Konsumenci mieli też sporo problemów z usługami telekomunikacyjnymi i finansowymi oraz zakupem sprzętu RTV i AGD. Zgodnie z obowiązującym prawem, Urząd Ochrony Konkurencji (...)

Nowa ustawa. Stare telewizory wylądują w sklepach

Nowa ustawa. Stare telewizory wylądują w sklepach

Według nowych przepisów, zużyty sprzęt RTV i AGD, będzie można zostawić w dowolnym sklepie. Jednak sklep będzie musiał spełnić pewne warunki. Otóż boki urządzenia nie mogą być większe niż 25 centymetrów, a sklep musi mieć powierzchnię większą niż 400 metrów kwadratowych. Wszystko (...)

Wyłudzali sprzęt ze sklepów internetowych

Wyłudzali sprzęt ze sklepów internetowych

Policjanci z Krakowa zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o wyłudzanie sprzętu RTV i AGD z internetowych sklepów. W czasie dwudniowej akcji policjanci odnaleźli ponad 60 telewizorów, komputerów i innego sprzętu o wartości ok. 200 tys. złotych, który mężczyźni ukryli. Policjanci ustalają (...)

Dobrowolnie albo 100 tys. zł kary

Dobrowolnie albo 100 tys. zł kary

Wadliwie zamontowane części samochodowe, elementy zabawki łatwe do połknięcia lub zawierające niebezpieczne substancje to przykłady nieprawidłowości zgłaszanych do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Od 2004 roku przedsiębiorcy przekazali 349 powiadomień o produktach niebezpiecznych. (...)

Kurier przesyłek okazał się złodziejem

Kurier przesyłek okazał się złodziejem

Na straty w wysokości ponad 6 tys. złotych naraził swojego pracodawcę i klientów nieuczciwy 22-latek. Karol M., zatrudniony w firmie kurierskiej, zamiast dostarczać przesyłki, kradł ich zawartość. Wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez kryminalnych z Ochoty, gdy pakował do swojego auta skradziony (...)

W czym pomoże Inspekcja Handlowa?

W czym pomoże Inspekcja Handlowa?

Czy wiesz czym zajmuje się Inspekcja Handlowa? Zakres jej działań jest naprawdę szeroki, a możliwości pomocy konsumentom - duże. Poznaj zadania Inspekcji Handlowej jako pośrednika, dzięki któremu możemy efektywnie dochodzić swoich praw w sporach z przedsiębiorcami. O tym, (...)

Przewaga kontraktowa w nowych przepisach

Przewaga kontraktowa w nowych przepisach

Weszła w życie nowa ustawa o przewadze kontraktowej. Wprowadzone zmiany poprawią sytuację rolników i dostawców produktów w kontaktach z największymi podmiotami na rynku rolno-spożywczym. UOKiK przygotował zestawienie najczęstszych pytań i odpowiedzi dotyczących (...)

Wytyczne dla biur w dobie koronawirusa

Wytyczne dla biur w dobie koronawirusa

Wytyczne dla organizacji pracy biurowej w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce opracowały Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektorat Sanitarny. Sprawdź, co z nich wynika. Uwaga! Nowe zasady bezpieczeństwa dla powiatów w strefie czerwonej i żółtej. ##baner## Cel procedur Celem (...)

Proporcjonalny zwrot opłat za pożyczkę i kredyt konsumencki

Proporcjonalny zwrot opłat za pożyczkę i kredyt konsumencki

Korzystałeś z chwilówki i spłaciłeś ją przed czasem? Zaciągnąłeś kredyt konsumencki na zakup sprzętu AGD i uregulowałeś go przed zakończeniem umowy? Zweryfikuj, czy otrzymałeś proporcjonalny liniowo zwrot pobranych opłat i prowizji. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał (...)

Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?

Czym jest siła wyższa? Czy siła wyższa zawsze wyłącza odpowiedzialność?

Np. śnieżna i mroźna zima może się dać we znaki wszystkim. Wiele gospodarstw domowych przez kilka lub kilkanaście dni może zostać pozbawionych dostępu do prądu, jak to zdarzyło się w 2010 r. Stan ten może powodować różne szkody, od zmarnowanej żywności w lodówce po rozstrój (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

W roku 2005 r. zakupiłem wraz obecną żoną mieszkanie na rynku wtórnym za kwotę 150000 zł, z wkładem własnym 30000 zł oraz kredytem w wysokości 120000 zł. W 2006 r. zawarliśmy związek małżeński, bez intercyzy majątkowej. W listopadzie 2007 r. sprzedaliśmy mieszkanie z wyposażoną kuchnią (...)

Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

Zakupiłem ekspres do kawy jako osoba fizyczna. Ekspres popsuł mi się po 2 latach i 3 miesiącach. Popsuł się cały podzespół elektroniczny. Gwarancja była na 2 lata. W czasie gwarancji sprzęt był 2 razy naprawiany (po 4 dni), ale były to inne usterki. Czy jest jakiś okres ochronny po gwarancji (...)

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Klient (przedsiębiorca) zakupił u nas sprzęt AGD. Podczas odbioru nie zgłosił żadnych usterek/uszkodzenia towaru. Dopiero po paru dniach dostaliśmy telefon od owego klienta, który stwierdził że towar jest uszkodzony i żąda wymiany. Czy klient może w takiej sytuacji odstąpić od umowy? (...)

czynności do których dokonania potrzebna jest zgoda drugiego małżonka

czynności do których dokonania potrzebna jest zgoda drugiego małżonka

Art. 37. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o czynnościach prawnych, do których potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Chodzi tu o poważniejsze sprawy, głównie dotyczące nieruchomości.Czy sprzedaż rzeczy ruchomych objętych wspólnością i służących do zaspokajania potrzeb obu małżonków (...)

Wynajem mieszkań

Wynajem mieszkań

Małżeństwo posiada 2 mieszkania kupione wspólnie i 1 mieszkanie kupione przez żonę. Wszystkie 3 chce wynająć i z tego tytułu uzyskiwać przychody. Czy mogą wszystkie 3 mieszkania wynajmować na żonę, gdyż mąż ma wysokie zarobki? Jeżeli tak, to czy mąż musi wyrazić zgodę? Kiedy i w (...)

Ugoda w zamian zrzeczenie się prawa do alimentów

Ugoda w zamian zrzeczenie się prawa do alimentów

Małżonkowie są po rozwodzie, orzeczono wyrok stwierdzający winę pozwanego. Powódka nie otrzymała alimentów na siebie pomimo, iż starała się wykazać w sądzie, iż mąż spowodował jej chorobę. Małżonkowie nie dokonali jeszcze podziału majątku m.in. gospodarstwo rolne, meble, auto, sprzed (...)

Zezwolenie na import złomu

Zezwolenie na import złomu

Firma chce prowadzić handel złomem. Złom ma trafiać do Polski lub sprzedawany będzie z Polski do innych krajów. Czy import złomu do Polski wymaga pozwolenia Ministerstwa Ochrony Środowiska. Jeżeli tak, to jakie przepisy o tym mówią? Niestety nadal nie mamy od Państwa dokładnej informacji (...)

Zrzeczenie się prawa współwłasności

Zrzeczenie się prawa współwłasności

Pomiędzy mną a żoną trwa sprawa o rozwód. Żona wyprowadziła się ze wspólnie najmowanego przez nas mieszkania kilka miesięcy temu. W mieszkaniu pozostawiła wiele swoich osobistych rzeczy, pozostają ruchomości zakupione podczas trwania naszego małżeństwa. Ja mam zamiar także opuścić (...)

Wysłuchanie wierzyciela w trybie art. 827 kpc

Wysłuchanie wierzyciela w trybie art. 827 kpc

Komornik poinformował, że postępowanie egzekucyjne w sprawie jest całkowicie bezskuteczne. Ustalił, że dłużnik nigdzie nie pozostaje w stosunku pracy, świadczeń rentowych nie pobiera. Dłużnik oświadczył, że nie prowadzi faktycznie działalności gospodarczej, a utrzymuje się z drobnych (...)

Sprzedaż towarów używanych a VAT

Sprzedaż towarów używanych a VAT

Czy mogę zastosować zwolnienie z podatku VAT przy sprzedaży używanych towarów sprowadzonych z Niemiec? Kupując towar, mam zaznaczone na fakturze, że jest to towar używany (drobny sprzęt AGD). Sprzedając, również zaznaczam, że jest to towar używany. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 2 ustawy (...)

Współposiadanie przedmiotów przez małżonków

Współposiadanie przedmiotów przez małżonków

Czy mąż może przed rozwodem bez podziału majątku powynosić z mieszkania rzeczy typu - sprzęt AGD,RTV itp. w celu zagarnięcia dla siebie? Zgodnie z art. 341, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego (...)

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

Po złożeniu reklamacji na źle działający sprzęt AGD otrzymałem odpowiedź, że reklamację odrzuca się, ponieważ sprzęt działał prawidłowo w momencie zakupu. Od momentu zakupu minęło 8 miesięcy. Czy sprzedawca działa zgodnie z prawem? Na podstawie regulacji ustawy o sprzedaży konsumenckiej, (...)

Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Jesteśmy małżeństwem od 2001 roku. Mamy dwójkę małoletnich (3,5 i 2 lata) dzieci. Mieszkamy razem w mieszkaniu własnościowym hipotecznym, które zostało zakupione na moja żonę jako jedyna właścicielkę. Uczyniliśmy tak, aby łatwiej można było otrzymać kredyt. Mieszkanie jest zakupione (...)

Oświadczenie o braku majątku wspólnego

Oświadczenie o braku majątku wspólnego

Podczas rozprawy rozwodowej, na pytanie czy posiadamy wspólny majątek oboje z mężem złożyliśmy oświadczenie, że nie i zostało to zapisane w stenogramie z rozprawy. Jednak były mąż w chwili obecnej żąda zwrotu pewnych sprzętów pozostawionych w domu, który zamieszkuję z małoletnim dzieckiem (...)

Stawka VAT na sprzedaż mebli i ich montaż

Stawka VAT na sprzedaż mebli i ich montaż

Zwracam się uprzejmie z prośbą o pomoc w ustaleniu podstawy prawnej określającej wysokość stawki VAT na usługi, jakie świadczy moja firma w świetle obowiązujących obecnie przepisów, to znaczy jaką zastosować stawkę VAT na sprzedaż wyprodukowanych przez nas mebli (jest to zabudowa kuchenna (...)

Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

Sprzedaż mieszkania i cele mieszkaniowe

W roku 2005 r. zakupiłem wraz obecną żoną mieszkanie na rynku wtórnym za kwotę 150000 zł, z wkładem własnym 30000 zł oraz kredytem w wysokości 120000 zł. W 2006 r. zawarliśmy związek małżeński, bez intercyzy majątkowej. W listopadzie 2007 r. sprzedaliśmy mieszkanie z wyposażoną kuchnią (...)

Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

Zepsuty sprzęt AGD a uprawnienia gwarancyjne

Zakupiłem ekspres do kawy jako osoba fizyczna. Ekspres popsuł mi się po 2 latach i 3 miesiącach. Popsuł się cały podzespół elektroniczny. Gwarancja była na 2 lata. W czasie gwarancji sprzęt był 2 razy naprawiany (po 4 dni), ale były to inne usterki. Czy jest jakiś okres ochronny po gwarancji (...)

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Czy klient ma prawo żądać wymiany towaru?

Klient (przedsiębiorca) zakupił u nas sprzęt AGD. Podczas odbioru nie zgłosił żadnych usterek/uszkodzenia towaru. Dopiero po paru dniach dostaliśmy telefon od owego klienta, który stwierdził że towar jest uszkodzony i żąda wymiany. Czy klient może w takiej sytuacji odstąpić od umowy? (...)

czynności do których dokonania potrzebna jest zgoda drugiego małżonka

czynności do których dokonania potrzebna jest zgoda drugiego małżonka

Art. 37. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówi o czynnościach prawnych, do których potrzebna jest zgoda drugiego małżonka. Chodzi tu o poważniejsze sprawy, głównie dotyczące nieruchomości.Czy sprzedaż rzeczy ruchomych objętych wspólnością i służących do zaspokajania potrzeb obu małżonków (...)

Wynajem mieszkań

Wynajem mieszkań

Małżeństwo posiada 2 mieszkania kupione wspólnie i 1 mieszkanie kupione przez żonę. Wszystkie 3 chce wynająć i z tego tytułu uzyskiwać przychody. Czy mogą wszystkie 3 mieszkania wynajmować na żonę, gdyż mąż ma wysokie zarobki? Jeżeli tak, to czy mąż musi wyrazić zgodę? Kiedy i w (...)

Ugoda w zamian zrzeczenie się prawa do alimentów

Ugoda w zamian zrzeczenie się prawa do alimentów

Małżonkowie są po rozwodzie, orzeczono wyrok stwierdzający winę pozwanego. Powódka nie otrzymała alimentów na siebie pomimo, iż starała się wykazać w sądzie, iż mąż spowodował jej chorobę. Małżonkowie nie dokonali jeszcze podziału majątku m.in. gospodarstwo rolne, meble, auto, sprzed (...)

Zezwolenie na import złomu

Zezwolenie na import złomu

Firma chce prowadzić handel złomem. Złom ma trafiać do Polski lub sprzedawany będzie z Polski do innych krajów. Czy import złomu do Polski wymaga pozwolenia Ministerstwa Ochrony Środowiska. Jeżeli tak, to jakie przepisy o tym mówią? Niestety nadal nie mamy od Państwa dokładnej informacji (...)

Zrzeczenie się prawa współwłasności

Zrzeczenie się prawa współwłasności

Pomiędzy mną a żoną trwa sprawa o rozwód. Żona wyprowadziła się ze wspólnie najmowanego przez nas mieszkania kilka miesięcy temu. W mieszkaniu pozostawiła wiele swoich osobistych rzeczy, pozostają ruchomości zakupione podczas trwania naszego małżeństwa. Ja mam zamiar także opuścić (...)

Wysłuchanie wierzyciela w trybie art. 827 kpc

Wysłuchanie wierzyciela w trybie art. 827 kpc

Komornik poinformował, że postępowanie egzekucyjne w sprawie jest całkowicie bezskuteczne. Ustalił, że dłużnik nigdzie nie pozostaje w stosunku pracy, świadczeń rentowych nie pobiera. Dłużnik oświadczył, że nie prowadzi faktycznie działalności gospodarczej, a utrzymuje się z drobnych (...)

Sprzedaż towarów używanych a VAT

Sprzedaż towarów używanych a VAT

Czy mogę zastosować zwolnienie z podatku VAT przy sprzedaży używanych towarów sprowadzonych z Niemiec? Kupując towar, mam zaznaczone na fakturze, że jest to towar używany (drobny sprzęt AGD). Sprzedając, również zaznaczam, że jest to towar używany. Zgodnie z art. 43 ust.1 pkt. 2 ustawy (...)

Współposiadanie przedmiotów przez małżonków

Współposiadanie przedmiotów przez małżonków

Czy mąż może przed rozwodem bez podziału majątku powynosić z mieszkania rzeczy typu - sprzęt AGD,RTV itp. w celu zagarnięcia dla siebie? Zgodnie z art. 341, kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, każdy z małżonków jest uprawniony do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego (...)

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

Uzasadnienie odrzucenia reklamacji konsumenckiej

Po złożeniu reklamacji na źle działający sprzęt AGD otrzymałem odpowiedź, że reklamację odrzuca się, ponieważ sprzęt działał prawidłowo w momencie zakupu. Od momentu zakupu minęło 8 miesięcy. Czy sprzedawca działa zgodnie z prawem? Na podstawie regulacji ustawy o sprzedaży konsumenckiej, (...)

Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Możliwość wyrzucenia męża z lokalu

Jesteśmy małżeństwem od 2001 roku. Mamy dwójkę małoletnich (3,5 i 2 lata) dzieci. Mieszkamy razem w mieszkaniu własnościowym hipotecznym, które zostało zakupione na moja żonę jako jedyna właścicielkę. Uczyniliśmy tak, aby łatwiej można było otrzymać kredyt. Mieszkanie jest zakupione (...)

Oświadczenie o braku majątku wspólnego

Oświadczenie o braku majątku wspólnego

Podczas rozprawy rozwodowej, na pytanie czy posiadamy wspólny majątek oboje z mężem złożyliśmy oświadczenie, że nie i zostało to zapisane w stenogramie z rozprawy. Jednak były mąż w chwili obecnej żąda zwrotu pewnych sprzętów pozostawionych w domu, który zamieszkuję z małoletnim dzieckiem (...)

Stawka VAT na sprzedaż mebli i ich montaż

Stawka VAT na sprzedaż mebli i ich montaż

Zwracam się uprzejmie z prośbą o pomoc w ustaleniu podstawy prawnej określającej wysokość stawki VAT na usługi, jakie świadczy moja firma w świetle obowiązujących obecnie przepisów, to znaczy jaką zastosować stawkę VAT na sprzedaż wyprodukowanych przez nas mebli (jest to zabudowa kuchenna (...)

Nierzetelne zbadanie zdolności kredytowej

Nierzetelne zbadanie zdolności kredytowej

Małżeństwo kupuje na raty sprzęt AGD. Uzyskuje kredyt, bo osoba spisująca umowę ratalną wpisuje fałszywe dane o zarobkach, liczbie osób w rodzinie i nie wspomina o kredycie, który już wcześniej zaciągnął mąż. Oszust, wyrokiem sądu skazany zostaje na 1 rok więzienia. Co ma zrobić w (...)