14.9.2022

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Informacje o spółkach nieruchomościowych

Obowiązek złożenia informacji przez spółki nieruchomościowe oraz podatników – wspólników tych spółek wynika z art. 27 ust. 1e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) oraz art. 45 ust. 3f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT).

Dostępne formularze interaktywne dot. informacji o spółkach nieruchomościowych

Ministerstwo Finansów (MF) udostępniło na podatki.gov.pl formularze interaktywne dla spółek nieruchomościowych i wspólników tych spółek, którzy składają informacje CIT-N1 i PIT-N1 oraz CIT-N2 i PIT-N2.

 Aby złożyć takie informacje, niezbędne jest posiadanie polskiego identyfikatora podatkowego NIP lub PESEL (w przypadku osoby fizycznej). Jeśli więc np. podmioty zagraniczne, która mają obowiązek składania tych informacji, nie posiadają polskiego identyfikatora podatkowego, muszą wystąpić do polskich organów o jego nadanie.

Porady prawne

Na stronach https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/ i podatki.gov.pl/pit/e-deklaracje-pit/dla-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza/ są dostępne formularze interaktywne:

  • CIT-N1 i PIT-N1 – Informacja o podmiotach posiadających prawa do spółki nieruchomościowej – składana przez spółki nieruchomościowe,
  • CIT-N2 i PIT-N2 – Informacja o prawach do spółki nieruchomościowej oraz o podmiotach pośredniczących – składana przez podatników będących wspólnikami spółki nieruchomościowej.

Sposób przesyłania tych informacji określają rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie przesyłania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. poz. 806) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie przesyłania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 815).

Do kogo składać informacje?

Minister finansów rozporządzeniem z dnia 13 lipca 2022 r. (Dz. U. poz. 1507) wyznaczył organy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) do wykonywania zadań Szefa KAS w zakresie przyjmowania, obsługi oraz udostępniania innym organom informacji, o których mowa w art. 45 ust. 3f ustawy PIT. Dodatkowo rozporządzeniem z dnia 13 lipca 2022 r. (Dz. U. poz. 1508) wyznaczył organy KAS do wykonywania zadań Szefa KAS w zakresie przyjmowania, obsługi oraz udostępniania innym organom informacji, o których mowa w art. 27 ust. 1e ustawy CIT.

Rozporządzenia te weszły w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, stąd od 20 lipca 2022 r. informacje i korekty złożonych informacji powinny być składane do organów wyznaczonych we wskazanych rozporządzeniach (a nie do Szefa KAS).

Do złożenia informacji potrzebny polski NIP lub PESEL

Aby złożyć informacje CIT-N1 i PIT-N1 lub CIT-N2 i PIT-N2, niezbędne jest posiadanie polskiego identyfikatora podatkowego NIP lub PESEL (w przypadku osoby fizycznej).

Jeśli więc np. podmioty zagraniczne, która mają obowiązek składania tych informacji, nie posiadają polskiego identyfikatora podatkowego, to aby wywiązać się z obowiązku, muszą wystąpić do polskich organów o jego nadanie.

Kiedy składać PIT-N1 i CIT-N1?

Spółki nieruchomościowe składają informacje o podmiotach, które posiadają co najmniej 5 proc. praw głosu w spółce albo ogół praw i obowiązków, który daje co najmniej 5 proc. prawa do udziału w zysku spółki niebędącej osobą prawną, albo co najmniej 5 proc. ogólnej liczby tytułów uczestnictwa lub praw o podobnym charakterze.

Takie informacje składa się na formularzu PIT-N1 – w zakresie informacji o podmiotach, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio prawa do spółki nieruchomościowej i są podatnikami PIT (czyli osobami fizycznymi) lub CIT-N1 – w zakresie informacji o innych niż osoby fizyczne podmiotach, które posiadają bezpośrednio lub pośrednio prawa do spółki nieruchomościowej.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie przesyłania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 806); 
  • rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 kwietnia 2022 r. w sprawie przesyłania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. poz. 815);
  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT);
  • ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zmieniona ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

Zmieniona ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych

Czemu ma służyć nowelizacja ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych?13 stycznia 2009 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania (...)

Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych

Konsultacje ws. opodatkowania zbycia nieruchomości komercyjnych

Resort finanów rozpoczął konsultacje w sprawie opodatkowania VAT transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych. Potrwają one do 12 października 2018 r. Czego dotyczą konsultacje? Doświadczenia ze stosowaniem przez przedsiębiorców przepisów dot. VAT w zakresie (...)

Gruntowne zmiany w Straży Granicznej

Gruntowne zmiany w Straży Granicznej

Wchodząca w zasadzie w życie z dniem 11 czerwca 2007 r. ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy o Straży Granicznej oraz niektórych innych ustaw dotyczy m.in.: rozszerzenia zadań Straży Granicznej związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego, zwalczaniem korupcji (...)

Przedłużenie terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Przedłużenie terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Projekt w konsultacjach zewnętrznych 17 marca 2022 r. projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Projekt rozporządzenia przedłuża do 30 września 2022 r. terminy składania informacji przez spółki nieruchomościowe. Ministerstwo Finansów (...)

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Zieleń i mała retencja zamiast betonu...

Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego Kończy się przygotowywanie projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt (...)

Przedłużenie terminu składania informacji dot. spółek nieruchomościowych

Przedłużenie terminu składania informacji dot. spółek nieruchomościowych

Dłuższy termin Minister Finansów przedłużył terminy składania informacji, o których mowa: w art. 45 ust. 3f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;  w art. 27 ust. 1e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób (...)

NIK ocenił działalność spółek komunalnych

NIK ocenił działalność spółek komunalnych

Zamiast realizować zadania publiczne takie jak dystrybucja wody, odprowadzanie ścieków, gospodarka mieszkaniowa czy zapewnienie komunikacji miejskiej, powoływane przez gminy spółki komunalne zbyt mocno koncentrują się na działalności komercyjnej. Takie wnioski płyną z raportu Najwyższej (...)

Nowelizacja ustaw samorządowych

Nowelizacja ustaw samorządowych

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski podpisał nowelizacje ustaw samorządowych, tj. ustawę o samorządzie gminnym, samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa, a także nowelizację ustaw o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz (...)

Nadzór nad rynkiem kapitałowym

Nadzór nad rynkiem kapitałowym

Od 24 października br. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Określa ona organizację oraz tryb wykonywania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Poniżej przedstawione zostały podstawowe zasady wynikające z nowej regulacji. Co to jest rynek kapitałowy? W rozumieniu (...)

Udzielenie pożyczki przez nierezydenta z kraju trzeciego - opinia prawna

Udzielenie pożyczki przez nierezydenta z kraju trzeciego - opinia prawna

Stan faktyczny Mam znajomego za granicą, który prowadzi działalność gospodarczą w różnych krajach w Unii Europejskiej oraz poza nią. Osoba ta chciałaby udzielić mi pożyczki na zakup nieruchomości w Polsce, konkretnie udzielić tej pożyczki firmie, którą prowadzę w celu zakupu budynku. (...)

BIAC na temat ładu korporacyjnego i kryzysu

BIAC na temat ładu korporacyjnego i kryzysu

17-18 marca w Paryżu odbyły się konsultacje BIAC pt. Corporate Governance and the Financial Crisis. W konsultacjach udział wzięli przedstawiciele OECD, BIAC i TUAC. Wypracowane stanowisko BIAC przedstawiało oczekiwania organizacji pod adresem OECD. Reprezentanci PKPP Lewiatan aktywnie włączali (...)

NIK krytykuje przekształcania szpitali w spółki kapitałowe

NIK krytykuje przekształcania szpitali w spółki kapitałowe

NIK wskazuje, iż przebudowa systemu ochrony zdrowia powinna prowadzić do konkurowania placówek o środki publiczne w oparciu o jakość i efekty świadczonych usług. Dopiero wówczas możliwe będzie zaniechanie złej praktyki, kiedy to atrakcyjnie wycenione świadczenie - a nie rzeczywiste potrzeby (...)

Auchan przejmuje Real. Jest zgoda UOKiK

Auchan przejmuje Real. Jest zgoda UOKiK

Prezes UOKiK zgodziła się na zakup przez Auchan Polska hipermarketów Real. Przejmująca spółka będzie musiała jednak sprzedać 8 sklepów. To pierwsza decyzja warunkowa wydana w tym roku przez urząd. Transakcja dotyczy przejęcia przez Auchan Polska hipermarketów Real. Auchan Polska jest kontrolowana (...)

Już jest spółka europejska!

Już jest spółka europejska!

Dzisiaj, czyli 19 maja 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. Ustawa ta właściwie już dawno powinna była zostać uchwalona, gdyż 8 października 2004 r. weszło w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 (...)

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Stan faktyczny  Wystąpiłem ze spółki jawnej. W wyniku wyceny przedsiębiorstwa została ustalona kwota należna mi z tego tytułu. Spółka wypracowała w ciągu 10 lat fundusz własny w kwocie 1.000.000 zł. Jest to fundusz, który wspólnicy pozostawili w spółce po opodatkowaniu zysku spółki. (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)

Już jest spółka europejska!

Już jest spółka europejska!

Dzisiaj, czyli 19 maja 2005 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 4 marca 2005 r. o europejskim zgrupowaniu interesów gospodarczych i spółce europejskiej. Ustawa ta właściwie już dawno powinna była zostać uchwalona, gdyż 8 października 2004 r. weszło w życie Rozporządzenia Rady (WE) 2157/2001 (...)

Przedłużenie terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Przedłużenie terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Projekt w konsultacjach zewnętrznych 17 marca 2022 r. projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Projekt rozporządzenia przedłuża do 30 września 2022 r. terminy składania informacji przez spółki nieruchomościowe. Ministerstwo Finansów (...)

Nadzór nad rynkiem kapitałowym

Nadzór nad rynkiem kapitałowym

Od 24 października br. obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o nadzorze nad rynkiem kapitałowym. Określa ona organizację oraz tryb wykonywania nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Poniżej przedstawione zostały podstawowe zasady wynikające z nowej regulacji. Co to jest rynek kapitałowy? W rozumieniu (...)

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Obowiązki podatkowe wspólnika występującego ze spółki jawnej - opinia prawna

Stan faktyczny  Wystąpiłem ze spółki jawnej. W wyniku wyceny przedsiębiorstwa została ustalona kwota należna mi z tego tytułu. Spółka wypracowała w ciągu 10 lat fundusz własny w kwocie 1.000.000 zł. Jest to fundusz, który wspólnicy pozostawili w spółce po opodatkowaniu zysku spółki. (...)

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Jak zabezpieczyć prawidłowe wykonanie umowy leasingu - opinia prawna

Stan faktyczny Jak zabezpieczyć i egzekwować prawo własności zagranicznego producenta (wewnątrz UE) maszyny, który udziela klientowi polskiemu leasing na okres 1 roku z opcją wykupu. Leasing jest tak skonstruowany, że klient wpłaca pierwszą opłatę w wysokości co najmniej 25 %, a następnie (...)

Przedłużenie terminu składania informacji dot. spółek nieruchomościowych

Przedłużenie terminu składania informacji dot. spółek nieruchomościowych

Dłuższy termin Minister Finansów przedłużył terminy składania informacji, o których mowa: w art. 45 ust. 3f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;  w art. 27 ust. 1e ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób (...)

Przedłużenie terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Przedłużenie terminu składania informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Projekt w konsultacjach zewnętrznych 17 marca 2022 r. projekt rozporządzenia został przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Projekt rozporządzenia przedłuża do 30 września 2022 r. terminy składania informacji przez spółki nieruchomościowe. Ministerstwo Finansów (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Oświadczenie majątkowe pracownika urzędu

Oświadczenie majątkowe pracownika urzędu

Jako pracownik urzędu skarbowego złożyłem oświadczenie majątkowe w zamkniętej kopercie wraz z zeznaniem rocznym. W jakich przypadkach i kto tę kopertę może otworzyć Czy wymagana jest na otwarcie zgoda i wiedza pracownika składającego przedmiotowe oświadczenie majątkowe? Obowiązek składania (...)

Informacje w KRS o rozdzielności majątkowej

Informacje w KRS o rozdzielności majątkowej

W jednym z wypisów z KRS spółki jawnej widzę rubryki z informacjami o tym, czy wspólnik ma rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem (i w tym konkretnym przypadku odpowiedzi są, że nie). Czy jest to udzielenie informacji obligatoryjne dla wspólników spółek jawnych? A dla innych osób (...)

Zawiadomienie związków zawodowych o przejęciu

Zawiadomienie związków zawodowych o przejęciu

W spółce z o.o., która będzie przejęta przez inną spółkę w całości zawiązana została organizacja związkowa, która dział na razie jako Tymczasowa Komisja Zakładowa tego Związku. Artykuł 26 [1] ustawy o związkach zawodowych nakłada na pracodawcę w razie przejścia zakładu pracy na (...)

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 ksh

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 ksh

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością posługuje się tzw. "firmówkami", na których podane są dane określone w aktualnie brzmiącym art. 206 § 1 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten mówi na początku o pismami i zamówieniach handlowych składanych przez spółkę z o.o. Oprócz tego (...)

Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego

Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego

Pracownik gminny (kierownik jednostki organizacyjnej) zgodnie z ustawą samorządową jest zobowiązany do składania deklaracji majątkowej. W swojej deklaracji za rok 2005 urzędnik ten zataił informacje o posiadanych udziałach w spółkach handlowych. W deklaracji za 2006 dodatkowo osoba ta zataiła (...)

Podatek u źródła od należności licencyjnej

Podatek u źródła od należności licencyjnej

Spółka polska kupuje licencje w celu dalszej odsprzedaży od zagranicznego dystrybutora - spółki matki, która posiada 100% udziałów w kapitale polskiej spółki. W przypadku posiadania udziałów w spółkach z siedzibami w UE ustawa o pdof stwarza pewne możliwości zwolnienia z podatku u źródła (...)

Długi spółki komandytowej

Długi spółki komandytowej

FV została wystawiona 22.02.2005 w wysokości 1000 zł netto, zgodnie z umową za wykonaną usługę pewnej restauracji. Została potwierdzona podpisem osoby upoważnionej - komplementariusza spółki. Naszym dłużnikiem jest spółka komandytowa. W Sądzie Gospodarczym w KRS Spółka nadal istnieje, (...)

Jednoosobowa firma cudzoziemca

Jednoosobowa firma cudzoziemca

Na jakich warunkach i według jakich przepisów prawnych obywatel Ukrainy może uruchomić w Polsce firmę jednoosobową wykonującą usługi w zakresie sprzątania biur i mieszkań? Czy może taka firma zatrudniać obywateli polskich lub ukraińskich? Zasady podejmowania działalności gospodarczej (...)

Wypełnienie weksla in blanco

Wypełnienie weksla in blanco

Wydzierżawiam od Agencji Nieruchomości Rolnych 4.5 ha łąki i z tego tytułu będę płacił roczny czynsz przez 3-lata w kwocie ok. 600 zł rocznie (łącznie ok 1800 zł). Przy podpisaniu umowy zażądano ode mnie 3-stronicowego oświadczenia majątkowego gdzie m. in. miałem podać wykazy nieruchomości (...)

Zmiana składu osobowego w spółce jawnej

Zmiana składu osobowego w spółce jawnej

W spółce jawnej zmienił się skład wspólników. Jesteśmy na etapie modyfikacji umowy, czy w tej nowej umowie powinna znajdować się informacja kto kiedy wstąpił i wystąpił ze spółki? A precyzyjniej spółkę założyli A i B, po roku doszedł C, po roku odszedł B, i po roku przyszedł D? (...)

Informacje w KRS o rozdzielności majątkowej

Informacje w KRS o rozdzielności majątkowej

W jednym z wypisów z KRS spółki jawnej widzę rubryki z informacjami o tym, czy wspólnik ma rozdzielność majątkową ze współmałżonkiem (i w tym konkretnym przypadku odpowiedzi są, że nie). Czy jest to udzielenie informacji obligatoryjne dla wspólników spółek jawnych? A dla innych osób (...)

Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego

Konsekwencje nie złożenia oświadczenia majątkowego

Pracownik gminny (kierownik jednostki organizacyjnej) zgodnie z ustawą samorządową jest zobowiązany do składania deklaracji majątkowej. W swojej deklaracji za rok 2005 urzędnik ten zataił informacje o posiadanych udziałach w spółkach handlowych. W deklaracji za 2006 dodatkowo osoba ta zataiła (...)

Zmiana składu osobowego w spółce jawnej

Zmiana składu osobowego w spółce jawnej

W spółce jawnej zmienił się skład wspólników. Jesteśmy na etapie modyfikacji umowy, czy w tej nowej umowie powinna znajdować się informacja kto kiedy wstąpił i wystąpił ze spółki? A precyzyjniej spółkę założyli A i B, po roku doszedł C, po roku odszedł B, i po roku przyszedł D? (...)