8.2.2005

Zespół
e-prawnik.pl

Jak uchronić się przed bezskuteczną egzekucją - czyli zabezpieczenie roszczeń pieniężnych (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)

 

Sposób, w jaki możemy żądać zabezpieczenia przysługującego nam roszczenia zależy przede wszystkim od jego charakteru. Wśród roszczeń najdonioślejszą rolę odgrywają roszczenia pieniężne. Przedmiotem tego typu roszczeń jest oznaczona suma pieniężna, którą wierzyciel dochodzi od dłużnika. Sposób zabezpieczenia tego rodzaju roszczeń został wyliczony wyczerpujący.

 W jaki sposób może zostać zabezpieczone roszczenie pieniężne?

 Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych może nastąpić przez

  1. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;

    Porady prawne
  2. obciążanie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową,

  3. ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,

  4. obciążenie statku lub statku w budowie hipoteką morską,

  5. ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu – także spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego, spółdzielczego prawa do domu jednorodzinnego,

  6. ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Szczególny sposób zabezpieczenia

Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jeszcze jeden szczególny sposób zabezpieczenia. Jest nim zobowiązanie obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo albo okresowo określonej sumy pieniężnej. Ten sposób zabezpieczenia nie dotyczy jednak wszystkich roszczeń pieniężnych. Może on być ustanowiony wyłącznie w przypadku roszczeń o:

  1. alimenty;

  2. rentę z tytułu odpowiedzialności za uszkodzenia ciała lub utratę życia żywiciela albo rozstrój zdrowia oraz zmianę uprawnień objętych treścią dożywocia na dożywotnią rentę.

  3. wynagrodzenie za pracę;

  4. należności z tytułu rękojmi lub gwarancji jakości albo kary umownej, jak również należności z tytułu niezgodności towaru konsumpcyjnego z umową sprzedaży konsumenckiej, przeciwko przedsiębiorcy do wysokości dwudziestu tysięcy złotych;

  5. należności z tytułu najmu lub dzierżawy, a także z tytułu opłat obciążających najemcę lub dzierżawcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego lub użytkowego – do wysokości dwudziestu tysięcy złotych;

  6. naprawienie szkody wynikającej z naruszenia przepisów o ochronie środowiska;

  7. należności wynikające z naruszenia autorskich praw majątkowych, praw majątkowych do artystycznych wykonań, praw do fonogramów i wideogramów oraz należności wynikających z naruszenia autorskich prawa osobistych;

  8. należności wynikające z naruszenia praw z rejestracji znaku towarowego, patentu, wzoru użytkowego, wzoru zdobniczego, topografii układu scalonego i oznaczeń geograficznych;

  9. wynagrodzenia przysługującego twórcy projektu wynalazczego.

W powyższych przypadkach do udzielenia zabezpieczenia wystarczające jest uprawdopodobnienie istnienia roszczenia.

Sąd może również jeszcze przed urodzeniem się dziecka zabezpieczyć przyszłe roszczenia alimentacyjne związane z ustaleniem ojcostwa, przez zobowiązanie obowiązanego do wyłożenia odpowiedniej sumy na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na utrzymanie dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. W sprawach tych termin do wytoczenia powództwa wynosi trzy miesiące od dnia urodzenia się dziecka.

Składając do sądu wniosek o udzielenie zabezpieczenia, uprawniony powinien wskazać żądany sposób zabezpieczenia. Wnioskujący musi wskazać co najmniej jeden sposób– np. ustanowienie zabezpieczenia poprzez zajęcie środków na rachunku bankowym o wskazanym numerze. Jeżeli tego nie uczyni, wniosek zostanie odrzucony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby żądać udzielenia zabezpieczenia w kilku formach. Oczywiście musi to być uzasadnione okolicznościami konkretnej sprawy, np. wysokością zabezpieczanego roszczenia, stanem majątku obowiązanego. Wnioskujący powinien wybrać taki sposób zabezpieczenia, który będzie najmniej uciążliwy dla obowiązanego

Jak dokonać zabezpieczenia roszczenia przez zajęcie ruchomości, wynagrodzeniaza pracę ...?

Zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę oraz wierzytelności na zabezpieczenie roszczeń odbywa się podobnie jak w postępowaniu egzekucyjnym. Konieczne jest wystąpienie ze stosownym wnioskiem do komornika sądowego, który jest wyłącznie uprawniony do dokonania zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę czy innych wierzytelności. Oczywiście aby taki wniosek był skuteczny, należy dołączyć do niego postanowienie wydane przez sąd o udzieleniu zabezpieczenia. Bez takiego postanowienia, komornik nie dokona żądnych czynności.

Ruchomości zajęte na zabezpieczenie nie mogą być oddane pod dozór uprawnionego. Prowadziłoby to bowiem do zaspokojenia uprawnionego, co w postępowaniu zabezpieczającym nie jest dopuszczalne. Ruchomości mogą jednak zostać oddane pod dozór innej osoby, o czym powinien postanowić sąd w postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia.

Jeżeli na zabezpieczenie zostały zajęte pieniądze, składa się je na rachunek depozytowy sądu. Jest to wydzielony rachunek bankowy, oprocentowany w wysokości udzielonej przez bank dla wkładów wypłacanych na każde żądanie. Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że zabezpieczenie może trwać dłużej niż 3 miesiące, obowiązany może złożyć wniosek, aby sumę pieniężną umieścić na rachunku bankowym oprocentowanym jak dla lokat terminowych.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Jak zabezpieczyć roszczenia niepieniężne? (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)

Jak zabezpieczyć roszczenia niepieniężne? (ze zmianami od 5 lutego 2005 r.)

Podstawowym celem postępowania zabezpieczającego jest udzielenie natychmiastowej ochrony każdemu, jeżeli tylko tego wymaga ochrona jego praw. Nie ma przy tym znaczenia w jakim trybie rozpoznawana jest konkretna sprawa, procesowym, nieprocesowym czy przed sądem polubownym. Uprawniony może żądać (...)

Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?

Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?

  W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający, przy czym w niektórych przypadkach zamawiający ma ustawowy obo zabezpieczenie wykonania (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Przewłaszczenie na zabezpieczenie mimo pozorów, które wynikają z nazewnictwa jest instytucją dość prostą w swej konstrukcji. Polega na tym, że osoba, która domaga się udzielenia kredytu przez bank jako zabezpieczenie jego spłaty przenosi bankowi własność np. samochodu. (...)

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, aby treść orzeczenia zapadłego w konkretnej sprawie mogła zostać w przyszłości wykonana bez (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający oraz w przypadkach, gdy obowiązek wniesienia zabezpieczenia wynika z ustawy. Ustawa uzależnia (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

W jakich wypadkach oferenci mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Ustawa czyni z żądania wniesienia zabezpieczenia uprawnienie zamawiającego. Jednak rozporządzenie wykonawcze Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lipca 2002 r. w pewnych wypadkach uprawnienie przekształca w obowiązek (...)

Przed wakacjami - zabezpiecz mieszkanie

Przed wakacjami - zabezpiecz mieszkanie

Zabezpieczenie mieszkania przed kradzieżą i awarią Aby spędzony urlop był udany i pozostał na długo w naszej pamięci miłym wspomnieniem, zadbajmy o właściwe zabezpieczenie pozostawionego mienia, tak żeby po powrocie nie czekała na nas przykra niespodzianka. Podczas gdy wakacje są dla nas (...)

Gwarancja bankowa

Gwarancja bankowa

  Cel gwarancji Gwarancja bankowa udzielana jest w celu zabezpieczenia wierzytelności beneficjenta gwarancji, jakie przysługują mu przeciwko dłużnikowi na podstawie tzw. stosunku podstawowego. Zabezpieczenie to wzmacnia pozycję beneficjenta gwarancji, gdyż czyni jego wierzytelność wykonalną (...)

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu

Każdy kto miał okazję zaciągnąć kredyt w banku spotkał się z koniecznością uzyskania nieskończonej liczby zabezpieczeń. Bank, chroniąc się przed niewypłacalnością kredytobiorców pragną jak najlepiej zabezpieczyć własne środki pieniężne. Jednym ze sposobów takiego zabezpieczenie (...)

Formy zabezpieczenia wierzytelności

Formy zabezpieczenia wierzytelności

W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia, z których najczęstsze to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez osobę trzecią, poddanie się przez dłużnika egzekucji w akcie notarialnym, ustanowienie hipoteki, bądź (...)

Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?

Kiedy i jak należy wnieść zabezpieczenie wykonania umowy?

  W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający, przy czym w niektórych przypadkach zamawiający ma ustawowy obo zabezpieczenie wykonania (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Przewłaszczenie na zabezpieczenie jako sposób zabezpieczenia wierzytelności

Przewłaszczenie na zabezpieczenie mimo pozorów, które wynikają z nazewnictwa jest instytucją dość prostą w swej konstrukcji. Polega na tym, że osoba, która domaga się udzielenia kredytu przez bank jako zabezpieczenie jego spłaty przenosi bankowi własność np. samochodu. (...)

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

Zabezpieczenie roszczenia ze szczególnym uwzględnieniem alimentów

Zabezpieczenie roszczenia jest środkiem, który może zostać zastosowany w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, którego celem jest zapewnienie, aby treść orzeczenia zapadłego w konkretnej sprawie mogła zostać w przyszłości wykonana bez (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do dnia 24 maja 2006 r.)

  W jakich wypadkach wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Wykonawcy mają obowiązek wnieść zabezpieczenie należytego wykonania umowy w każdym przypadku, gdy żąda tego zamawiający oraz w przypadkach, gdy obowiązek wniesienia zabezpieczenia wynika z ustawy. Ustawa uzależnia (...)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

Zabezpieczenie należytego wykonania umowy w zamówieniach publicznych (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)

W jakich wypadkach oferenci mają obowiązek wnieść zabezpieczenie? Ustawa czyni z żądania wniesienia zabezpieczenia uprawnienie zamawiającego. Jednak rozporządzenie wykonawcze Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 16 lipca 2002 r. w pewnych wypadkach uprawnienie przekształca w obowiązek (...)

Przed wakacjami - zabezpiecz mieszkanie

Przed wakacjami - zabezpiecz mieszkanie

Zabezpieczenie mieszkania przed kradzieżą i awarią Aby spędzony urlop był udany i pozostał na długo w naszej pamięci miłym wspomnieniem, zadbajmy o właściwe zabezpieczenie pozostawionego mienia, tak żeby po powrocie nie czekała na nas przykra niespodzianka. Podczas gdy wakacje są dla nas (...)

Gwarancja bankowa

Gwarancja bankowa

  Cel gwarancji Gwarancja bankowa udzielana jest w celu zabezpieczenia wierzytelności beneficjenta gwarancji, jakie przysługują mu przeciwko dłużnikowi na podstawie tzw. stosunku podstawowego. Zabezpieczenie to wzmacnia pozycję beneficjenta gwarancji, gdyż czyni jego wierzytelność wykonalną (...)

Ubezpieczenie kredytu

Ubezpieczenie kredytu

Każdy kto miał okazję zaciągnąć kredyt w banku spotkał się z koniecznością uzyskania nieskończonej liczby zabezpieczeń. Bank, chroniąc się przed niewypłacalnością kredytobiorców pragną jak najlepiej zabezpieczyć własne środki pieniężne. Jednym ze sposobów takiego zabezpieczenie (...)

Formy zabezpieczenia wierzytelności

Formy zabezpieczenia wierzytelności

W zależności od wysokości zobowiązania możliwe są różne sposoby jego zabezpieczenia, z których najczęstsze to: wystawienie weksla własnego przez dłużnika, poręczenie przez osobę trzecią, poddanie się przez dłużnika egzekucji w akcie notarialnym, ustanowienie hipoteki, bądź (...)

Jak zabezpieczyć płatność ceny?

Jak zabezpieczyć płatność ceny?

  Po co nam zabezpieczenie płatnosci ceny? Często kiedy zawieramy umowę jedna ze stron zobowiązuje się do zapłaty nam ceny. Kiedy strona płaci cenę w momencie zawarcia umowy nie ma ryzyka, że nie otrzymamy umówionej zapłaty. Jednak może zdarzyć się, że strona zobowiązana bę (...)

Kontrola i nadzór nad bankami hipotecznymi

Kontrola i nadzór nad bankami hipotecznymi

  Zabezpieczenie przed złymi kredytami W przypadku banku hipotecznego, niebezpieczeństwo złych kredytów zostało w pewien sposób zniwelowane poprzez zabezpieczenie hipoteką. Jednak wartość hipoteczna nie zawsze odpowi hipoteka, bank, nadzór, powiernik

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Czy były mąż może sprzedać bez mojej zgody nasz dom?

Czy były mąż może sprzedać bez mojej zgody nasz dom?

W raz z moim byłym mężem posiadamy dom jednorodzinny. Obecnie w owym domu żyje tylko mój były mąż, ja z córeczką mieszkam u rodziców. Chciałabym przeprowadzić zniesienie współwłasności. (...)

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Upomnienie o niezapłacony abonament- co mam robić?

Mam pewien problem, niedawno przyszło mi upomnienie o niezapłacony abonament RTV. Czy muszę zapłacić zaległy abonament? W jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość żeby nie przychodziły (...)

Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym

Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu karnym

Czy prokuratura, policja może (na wniosek pokrzywdzonego) dokonać zabezpieczenia majątku dłużnika, wobec którego wszczęto dochodzenie o popełnieniu przez niego oszustwa (wyłudzenia towaru)? Zgodnie (...)

Fachowiec źle wykonał swoją pracę-jak domagać się odszkodowania?

Fachowiec źle wykonał swoją pracę-jak domagać się odszkodowania?

Wynająłem Pana który miał położyć kafelki. Niestety swoją pracę wykonał co najmniej źle, przez część z nich już poodpadała. Fachowiec nie kwapi się do naprawy swoich błędów. W dodatku (...)

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Mienie przesiedleńcze z Norwegii

Moja żona jest obywatelką Norwegii mieszka tam i pracuje, ja jestem obywatelem RP i stały meldunek mam w Polsce; małżeństwem jesteśmy od 5 lat. Chciałbym sprowadzić samochód zarejestrowany tam (...)

Przedawnienie długów

Przedawnienie długów

W roku 1995 firma zakupiła od nas towar. Nie uiścili opłaty za faktury, więc wystąpiliśmy do sądu i otrzymaliśmy nakaz zapłaty (14.03.1996 r.). Chodzi o kwotę 1756,40zł (1152,57 term. płatn. (...)

FORUM PRAWNE

Rozdzielność majątkowa-długi małżonka

Rozdzielność majątkowa-długi małżonka Mam rozdzielność majątkową od 1.06.2001r, aktem notarialnym podział mieszkania do 1/2 dla mnie i 1/2 męża, od 2001 r. mąż alimentuje dziecko.W lipcu (...)

Przedawnienie długu

Przedawnienie długu Półtora roku temu pożyczyłam znajomemu dużą sumę pieniędzy. Spisaliśmy umowę mówiącą, że pieniądze mają mi zostać zwrócone po trzech miesiącach. Znajomy jednak nie (...)

sposob na zabezpieczenie platnosci (rowniez i architektow i profesjonalistow)

sposob na zabezpieczenie platnosci (rowniez i architektow i profesjonalistow) Szanowni Panstwo, temat jest goracy i winien byc jak najszybciej rozwiazany, tym bardziej ze w prawie polskim istnieje "odpowiednik (...)

Egzekucja naleznosci za wykonane roboty = gwarancja platnosci = hipoteka legalna

Egzekucja naleznosci za wykonane roboty = gwarancja platnosci = hipoteka legalna Szanowni Panstwo, Przekazuje Panstwu ciekawa informacje, ktorej wprowadzenie w Polsce pozwoiloby na uzdrowienie stosunkow (...)

Zabezpieczenie alimentacyjne

Zabezpieczenie alimentacyjne Jestem właśnie w trakcie rozwodu, w pozwie napisałam wnisek o przyznanie zabezpieczenia alimentacyjnego na czas trwania procesu do momentu ustalenia alimentów. Sąd przychylił (...)

Zabezpieczenie alimentacyjne

Zabezpieczenie alimentacyjne Jestem właśnie w trakcie rozwodu, w pozwie napisałam wnisek o przyznanie zabezpieczenia alimentacyjnego na czas trwania procesu do momentu ustalenia alimentów. Sąd przychylił (...)

Sąd wydał zabezpieczenie dot. alimentów na kwotę 700 zł w lipcu, w grudniu zmienił zabezpieczenie

Sąd wydał zabezpieczenie dot. alimentów na kwotę 700 zł w lipcu, w grudniu zmienił zabezpieczenie Sąd wydał zabezpieczenie dot. alimentów na kwotę 700 zł w lipcu, w grudniu zmienił zabezpieczenie (...)

PILNE - zabezpieczenie przyszłych alimentów

PILNE - zabezpieczenie przyszłych alimentów Czy jest możliwe zabezpieczenie przyszłych alimentów - np. w kwocie 50.000 zł. Sprawa wygląda tak, że dłużnik od 5 lat nie płaci alimentów. W końcu (...)

ALIMENTY na żonę ?!

ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...)

Alimenty bez rozwodu

Alimenty bez rozwodu Czy mogę dostać od męża sądownie alimenty na dzieci nie wnosząc sprawy o rozwód? Moja żona, przez adwokata, żąda ode mnie alimentów na małoletniego syna. Małżeństwo (...)

podział majątku i co dalej

podział majątku i co dalej Witam Od 5 lat jestem po rozwodzie niestety relacje z byłym mężem są złe... Po czterech latach w końcu zakończyła się sprawa o podział majątku, w której były mąż (...)

Porady prawne