Kasa mieszkaniowa sposobem na mieszkanie

Kasa mieszkaniowa to jeden ze sposobów uzyskania środków pieniężnych na planowaną inwestycję mieszkaniową. Kasa Mieszkaniowa jest działalnością banku, polegającą na prowadzeniu rachunków oszczędnościowo - kredytowych dla klientów indywidualnych i udzielaniu kredytów kontraktowych przeznaczonych na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych posiadacza rachunku.


Na jakie cele można oszczędzać w Kasie Mieszkaniowej?

Uzyskany kredyt możemy przeznaczyć na:

  • budowę domu jednorodzinnego, realizowaną przez kredytobiorcę,

  • budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, realizowanego przez inwestora zastępczego,

    Porady prawne
  • zakup domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość (na rynku pierwotnym lub wtórnym) oraz na zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej (na rynku wtórnym),

  • wykup mieszkania komunalnego, zakładowego lub służbowego,

  • przebudowę, rozbudowę, nadbudowę domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

  • remont domu albo lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość oraz remont domu albo lokalu mieszkalnego będącego przedmiotem ograniczonego prawa rzeczowego ( nie dotyczy to bieżącej konserwacji i odnawiania mieszkania lub domu),

  • uzyskanie lokatorskiego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,

  • spłatę kredytu bankowego zaciągniętego na cele mieszkaniowe wymienione powyżej,

  • nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny posiadacz rachunku osobistego.


Czym różni się Kasa Mieszkaniowa od kredytu mieszkaniowego?


Otrzymanie atrakcyjnego kredytu kontraktowego poprzedzone jest okresem systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo - kredytowym. Podpisując z bankiem umowę o kredyt kontraktowy, zobowiązujemy się do comiesięcznych wpłat na oprocentowany rachunek oszczędnościowy, w zamian za co bank zobowiązuje się do udzielenia kredytu na cele mieszkaniowe.

Kto może oszczędzać w kasie mieszkaniowej?

Każdy. Każdy, kto jest osobą fizyczną posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych oraz zameldowanie na terenie Polski. Rachunek oszczędnościowo - kredytowy może być prowadzony dla jednej osoby lub jako rachunek wspólny - dla współmałżonków pozostających we wspólnocie majątkowej. Oszczędności te należą do obojga małżonków, niezależnie od tego, które z nich zawarło umowę.

Co to jest umowa o kredyt kontraktowy?

Żeby otrzymać kredyt musisz „przejść drogę” określoną przepisami prawa. W pierwszej kolejności konieczne jest zawarcie umowy o kredyt kontraktowy. Przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez oznaczony czas. Bank prowadzący kasę mieszkaniową zobowiązuje się do przechowywania oszczędności i udzielenia po upływie tego okresu długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe. Obowiązkową formą umowy o kredyt kontraktowy jest forma pisemna (pod rygorem nieważności). Musi określać co najmniej strony umowy, warunki systematycznego oszczędzania, wysokość oprocentowania oszczędności, zobowiązanie banku do zawarcia umowy kredytowej wraz z ustaleniem istotnych warunków tej umowy.

Określony w umowie okres systematycznego oszczędzania nie może być krótszy niż 36 miesięcy, licząc od dnia pierwszej wpłaty na rachunek oszczędnościowo-kredytowy w kasie mieszkaniowej. Jeżeli, zgodnie z umową, oszczędzający wykaże, że na realizację celu mieszkaniowego przeznaczył wkład oszczędnościowy zgromadzony na książeczce mieszkaniowej wraz z premią gwarancyjną udzieloną na podstawie odrębnych przepisów, okres oszczędzania może być skrócony, jednak nie więcej niż o 12 miesięcy.

Zatem umowa o kredyt kontraktowy powinna zawierać postanowienia dotyczące:

  1. kwoty miesięcznej wpłaty na rachunek oszczędnościowo-kredytowy,

  2. terminów wnoszenia wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy, 

  3. okresu oszczędzania, 

  4. stopy oprocentowania oszczędności i zasad dokonywania jej zmian, a także sposobu obliczania odsetek i terminów dopisywania ich do stanu oszczędności, 

  5. wysokości opłaty manipulacyjnej od wpłat dokonywanych na rachunek oszczędnościowo-kredytowy,

  6. przeznaczenia kredytu,

  7. oczekiwanego przez bank sposobu zabezpieczenia spłaty kredytu,

  8. istotnych warunków umowy kredytowej (do których należą w szczególności kwota kredytu, wysokość prowizji od udzielonego kredytu, stopa oprocentowania kredytu i zasady dokonywania jej zmian, a także terminy i sposób obliczania należnych odsetek, okres kredytowania oraz zasady spłaty kredytu wraz z odsetkami, warunki, których naruszenie upoważnia bank do rozwiązania umowy),

  9. skutków naruszenia umowy przez każdą ze stron.

Porady prawne

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika