23.10.2007

Zespół
e-prawnik.pl

Kiedy należy zapłacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości? - dotyczy nieruchomości nabytych do końca 2006 r.

Prawo podatkowe z różnymi czynnościami prawnymi wiąże określony skutek podatkowy. Inaczej mówiąc z określoną działalnością człowieka jako osoby fizycznej związane jest uzyskiwanie środków pieniężnych. W rozumieniu prawa podatkowego taka działalność może stanowić źródło uzyskania, osiągania przychodu. Jednakże ustawodawca musi wyraźnie określić kiedy środki uzyskane z określonej działalności mogą stanowić źródło przychodu określonej osoby fizycznej. Niekiedy mimo spełnienia wszystkich warunków do zakwalifikowania określonej czynności przysparzającej środki pieniężne jako źródła przychodu, istnieją pewne przesłanki, które pozwalają uniknąć obowiązku zapłaty podatku. Porad ta omawia szczegółowo kiedy zbywający nieruchomość będzie zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego.

Kiedy zbycie nieruchomości dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej w tym zakresie stanowi źródło przychodów?

Zgodnie z art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dla osoby fizycznej odpłatne zbycie

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów

stanowi źródło przychodów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Nieruchomość to część powierzchni ziemi (grunt), stanowiąca odrębny przedmiot własności. Budynki trwale z gruntem związane, będące z reguły częściami składowymi nieruchomości, lub części takich budynków mogą być także nieruchomościami, jeżeli na mocy szczególnych przepisów prawa stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W przypadku, gdy podatnik dokonuje nakładów poprzez wybudowanie budynku na gruncie stanowiącym własność Skarbu Państwa, a następnie otrzymuje ten grunt w użytkowanie wieczyste, 5-letni termin biegnie od daty oddania podatnikowi gruntu w użytkowanie wieczyste i przeniesienia na jego rzecz prawa własności budynków.

Przychodów tych nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł.

Tytułem przykładu:

Przychodów tych nie można połączyć z przychodami osiąganymi z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia za świadczoną pracę na podstawie umowy o pracę.

W jaki sposób należy obliczyć podatek?

Podatek od dochodów ze źródeł przychodów wymienionych w punktach 1-3 ustala się w formie ryczałtu, w wysokości 10% uzyskanego przychodu - dlatego też nie może być ten przychód łączony z przychodem osiąganym ze stosunku pracy. Należy go zapłacić bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika; w terminie płatności podatku podatnik zobowiązany jest do złożenia deklaracji PIT 23.

Przy ustaleniu podstawy opodatkowania – podstawą opodatkowania przypomnijmy jest przychód - uwzględnia się koszt odpłatnego zbycia, w wysokości faktycznie poniesionej. Na ten koszt składać się może w szczególności opłata notarialne, opłata skarbowa, opłata sądowa czy też koszty pośrednika za pośrednictwem, którego sprzedawana była nieruchomość.

W jakich przypadkach i po spełnieniu jakich przesłanek nie trzeba zapłacić podatku dochodowego od przychodu osiągniętego ze sprzedanej nieruchomości?

Jeśli podatnik w terminie 14 dni od daty dokonania sprzedaży złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa powyżej, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów,

nie musi opłacać podatku tylko od tej części przychodu, której przeznaczenie określił w oświadczeniu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

Zbycie nieruchomości mieszkalnych a PIT

  W niniejszym artykule omówiono zasady opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Chodzi (...)

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Rozliczenie odpłatnego zbycia nieruchomości w zeznaniu PIT za 2018 r.

Kiedy odpłatne zbycie nieruchomości jest opodatkowane? Podatnik, który w roku podatkowym dokonał odpłatnego zbycia: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu (...)

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Jak zostać rzeczoznawcą majątkowym?

Chcesz wyceniać wartość nieruchomości i pracować jako rzeczoznawca majątkowy? Musisz najpierw uzyskać uprawnienia. Dowiedz się, jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego. Rzeczoznawca majątkowy - co robi rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje (...)

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?

Jak uzyskać uprawnienia rzeczoznawcy majątkowego?

Kim jest rzeczoznawca majątkowy? Rzeczoznawca majątkowy to osoba, która zajmuje się określaniem wartości nieruchomości. Tytuł "rzeczoznawca majątkowy" podlega ochronie prawnej. Dostęp do wykonywania tego zawodu regulowany jest przepisami prawa. Aby móc wyceniać nieruchomości, (...)

Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Trendy w opodatkowaniu nieruchomości w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Co pewien czas powraca dyskusja na temat podatku katastralnego w Polsce. W obecnej konfiguracji politycznej jednak najwyraźniej nikt nie jest zainteresowany przyspieszeniem prac w tym kierunku. To dość osobliwe, gdyż polski system podatkowy, z wyodrębnionymi podatkami leśnym, rolnym, od nieruchomości (...)

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od 2019 r.

Zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości od 2019 r.

1 stycznia 2019 r. zmieniły się przepisy regulujące opodatkowanie przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, obowiązujące już ponad 10 lat. Czego dotyczą nowe przepisy? Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku (...)

Skala podatkowa - Zasady ogólne według progresywnej skali podatkowej

Skala podatkowa - Zasady ogólne według progresywnej skali podatkowej

Wśród dostępnych dla przedsiębiorców form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych podstawowe są tzw. zasady ogólne według skali podatkowej. Wysokość podatku według progresywnej skali podatkowej Tzw. zasady ogólne według progresywnej skali podatkowej (...)

Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

Podatek od spadku - Co jest opodatkowane? Jak ustalić wysokość opodatkowania?

Fakt dziedziczenia bądź otrzymania zachowku przynosi ze sobą nie tylko potencjalne korzyści w postaci przedmiotów spadkowych, ale także szereg obowiązków. Wśród nich oczywiście jednymi z ważniejszych są obowiązki podatkowe. Czy każdy z nas pamięta, iż w przypadku, gdy (...)

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

Stan faktycznyMoja mama jest jedynym właścicielem (bez współwłasności małżeńskiej) nieruchomości niezabudowanej o wartości ok. 86.000 PLN, intencją Mamy jest "przekazanie" nieruchomości Synowi (wyłącznie Synowi bez ustawowej współwłasności małżeńskiej), darowizna (...)

Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna

Zmiana zagospodarowania przestrzennego a decyzja o rencie planistycznej - opinia prawna

Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe (PPU) od 1993 roku posiadało dwie działki na prawach wieczystego użytkowania. Uchwałą z dnia listopada 2001 roku radni na wniosek PPH dokonali zmiany planu zagospodarowania przestrzennego z funkcji usług podstawowych na funkcję mieszkalną, usługową, (...)

Kiedy przychód ze sprzedaży lub z zamiany nieruchomości będzie zwolniony od PIT? - stan do końca 2006 r.

Kiedy przychód ze sprzedaży lub z zamiany nieruchomości będzie zwolniony od PIT? - stan do końca 2006 r.

Kiedy zamiana nieruchomości będzie opodatkowana? Zamiana rzeczy i praw majątkowych jest w zasadzie odrębnym źródłem przychodów wymienionym w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mówiąc dokładnie, źródłem przychodów (...)

Jak uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka?

Jak uzyskać zaświadczenie o wysokości zaległości podatkowych małżonka?

Często, jeśli małżeństwo stara się o pożyczkę lub kredyt, np. bank żąda zaświadczeń, że małżonkowie nie zalegają z podatkami. Jeżeli mają oni wspólność majątkową — każdy z małżonków może uzyskać takie zaświadczenie, nie tylko dla siebie, ale także (...)

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i po podziale majątku dorobkowego

Opodatkowanie przychodów ze sprzedaży nieruchomości po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej i po podziale majątku dorobkowego

Przychody ze zbycia nieruchomości Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności (...)

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Kiedy trzeba zapłacić podatek od spadku?

Otrzymanie spadku co do zasady objęte jest obowiązkiem podatkowym. Podatek ten reguluje  ustawa z dnia 23 lipca 1983 r. o podatku od spadków i  darowizn. Ustawodawca przewiduje jednak szereg zwolnień.  Co może być przedmiotem opodatkowania  Obowiązek podatkowy od spadków (...)

Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Zwolnienia z podatku od spadków i darowizn

Zasadniczo podatek się należy Co do zasady podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy (w tym nieruchomości) znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych (np. użytkowania wieczystego, służebności gruntowej, (...)

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

Jak wykazać podatek w zeznaniu rocznym PIT-37?

  Jak obliczyć podatek za 2008 r. według obowiązującej skali podatkowej? Podstawą obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych są przychody podatnika, pomniejszone o składkę na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe oraz zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.   Dochód (...)

Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna

Podatek przy sprzedaży mieszkania kupowanego częściami - opinia prawna

Stan faktyczny 6 lat temu kupiłam mieszkanie na współwłasność w udziale 50%. W tym roku odkupiłam brakujące mi 50% udziałów i w chwili obecnej jestem jedynym właścicielem mieszkania. Chciałabym je sprzedać, a środki przeznaczyć na własne potrzeby mieszkaniowe, jednak nowe mieszkanie (...)

Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

Podstawowe obowiązki związane z rozpoczynaniem działalności gospodarczej

Gdzie zgłosić działalność gospodarczą? Jeżeli zamierzamy prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna musimy uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej, także po 1 stycznia 2005r. Ewidencja działalności gospodarczej Chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, (...)

VAT od miejsca parkingowego

VAT od miejsca parkingowego

  Przedstawienie problemu  Częstym przedmiotem sporu pomiędzy podatnikiem a organami podatkowymi jest kwestia prawidłowego zastosowania stawki podatku od towarów i usług w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży będzie: prawo własności nieruchomości lokalowej w budynku wielorodzinnym (...)

Podatek dochodowy od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

Podatek dochodowy od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych

    Ministerstwo Finansów podało swoją interpretację ogólną prawa podatkowego w sprawie podatku dochodowego od dochodów spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot mieszkaniowych. Ma ona usunąć pojawiające się wątpliwości wśród podatników (...)

Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

Co to jest zasiedzenie? Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) oraz każdej rzeczy ruchomej. Można zasiedzieć także służebność (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Ulga mieszkaniowa a zakup mieszkania za granicą

Ulga mieszkaniowa a zakup mieszkania za granicą

Mam w Polsce dwa mieszkania. Jedno z nich, którego właścicielem jestem od mniej niż dwóch lat, chciałbym niedługo sprzedać i uzyskane pieniądze wydać na cele mieszkaniowe w UK. Wiem, że gdybym za pieniądze uzyskane ze sprzedaży kupił mieszkanie np. w Warszawie, to mógłbym nie płacić (...)

Zamiana mieszkań a podatek dochodowy

Zamiana mieszkań a podatek dochodowy

Chcę zamienić mieszkanie spółdzielcze własnościowe o wartości 400 tys. zł na mieszkanie spółdzielcze o wartości rynkowej około 100 tys. Moje mieszkanie było kupione w 2005 r. Pieniądze z zamiany około 300 tys. będą przeznaczone na zakup drugiego mieszkania. Czy będę musiała zapłacić (...)

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Mam problem z podatkiem od spadku i ewentualnie dochodowym po sprzedaży mieszkania - spadku. Otóż, zgodnie z zaświadczeniem warunkowym z urzędu skarbowego zgłoszony został majątek w postaci mieszkania, który został zwolniony od podatku od spadków. Warunek zawieszający obowiązuje przez 5 (...)

Sprzedaż i zakup mieszkania a podatek dochodowy

Sprzedaż i zakup mieszkania a podatek dochodowy

Kupuję nowe mieszkanie, na które wzięłam kredyt. W 2004 roku kupiłam mieszkanie. Teraz je sprzedaję. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania chciałabym przeznaczyć po części na spłatę kredytu, część włożyć na lokatę albo przeznaczyć na kupno drugiego mieszkania. Czy pieniądze uzyskane (...)

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od sprzedaży nieruchomości

Jan Kowalski nabył w wyniku dziedziczenia testamentowego, w 2011r., spadek po zmarłych rodzicach. Ojciec zmarł 12.07.2008 r., a matka zmarła 13.06.2010 r. W styczniu 2012 r. zbył nabytą, w wyniku spadkobrania, nieruchomość za cenę 190.000,- zł Czy Jan Kowalski musi zapłacić od ceny sprzedaży (...)

Podatek od sprzedaży domu

Podatek od sprzedaży domu

Jesteśmy z mężem właścicielami spółdzielczego mieszkania o pow. 70m2 /spółdzielcze prawo własności, bez księgi wieczystej/. W lutym 2010 r. mąż otrzymał od brata darowiznę tj. nieduży stary dom na wsi również ok. 70m2 + działkę rolną ok.10 arów. Wartość darowizny wg aktu notarialnego (...)

Podatek od sprzedaży mieszkania kupionego w 2005 r.

Podatek od sprzedaży mieszkania kupionego w 2005 r.

Mam mieszkanie duże, nabyte aktem notarialnym w 2005. W roku 2009 mieszkanie to sprzedam i za to: kupię mieszkanie mniejsze, odkupię udziały - 2/3 od rodzeństwa od małego mieszkania, gdzie mam odziedziczone 1/3, a część pieniędzy pozostawię na konsumpcję. Będę mieszkać albo w jednym, albo (...)

Darowizna mieszkania

Darowizna mieszkania

W marcu 2006 roku ja i mój mąż otrzymaliśmy od rodziców mieszkanie 69m2 w formie darowizny. Wysokość tej darowizny w akcie notarialnym wynosi 200.000 PLN. W styczniu 2006 wzięliśmy kredyt 650.000PLN na zakup segmentu, który jest budowany przez dewelopera. W listopadzie 2006 sprzedajemy darowane (...)

Sprzedaż mieszkania kupionego w 2005 r.

Sprzedaż mieszkania kupionego w 2005 r.

Jestem właścicielem mieszkania, które kupiłem w lutym 2005. Mieszkałem w nim tylko kilka miesięcy i nigdy nie byłem tam zameldowany. Mam też udział w innym mieszkaniu, a moja żona ma jeszcze swoją kawalerkę (której część chyba należy do mnie, choć to chyba nie ma nic do rzeczy). Potem (...)

Zmiana przepisów sprzedaży darowanej nieruchomości

Zmiana przepisów sprzedaży darowanej nieruchomości

Chcę zakupić nieruchomość - 1/2 bliźniaka, która została przekazana w akcie darowizny z syna na matkę. W kwietniu tego roku będzie podpisana umowa przedwstępna. Jaki czas musi upłynąć od aktu przekazania do sprzedaży nieruchomości, żeby uniknąć przy sprzedaży płacenia podatku? Słyszałam, (...)

Przedawnienie zaleglosci podatkowej

Przedawnienie zaleglosci podatkowej

Jestem właścicielem nieruchomości zabudowanej - hala produkcyjna i magazynem - w udziałach po 1/2 od 27.09.2002 r. W momencie nabycia sporządziliśmy też z drugim właścicielem prywatną umowę najmu w zamian za opłacanie podatku od nieruchomości. Ja mieszkam w Anglii i pośredniczyłam w sprzedaży (...)

Dochody nierezydenta z nieruchomości w Polsce

Dochody nierezydenta z nieruchomości w Polsce

Dostałem pełnomocnictwo do prowadzenia spraw związanych zwiazanych z przygotowaniem do sprzedaży nieruchomosci (kamienica) aktualnie szereg spraw związanych ze spadkami (bedą to następne pytania), ale póki co kamienica posiada lokale mieszkalne, które są wynajmowane i jest jakiś dochód, jaki (...)

Zwrot i sprzedaż wywłaszczonej nieruchomości

Zwrot i sprzedaż wywłaszczonej nieruchomości

Na wniosek spadkobierców, starostwo powiatowe, na podstawie Ustawy z dn. 21.8.1997 o gospodarce nieruchomościami, wydało w dniu 17.09.2009 r. decyzję z klauzulą wykonalności o zwrocie prawa własności nieruchomości gruntowej, za zapłatą zwaloryzowanego odszkodowania. Wniosek dotyczył zwrotu (...)

Darowizna a podatek

Darowizna a podatek

Uprzejmie proszę o pomoc w kwestii darowizny kwoty pieniężnej na cel zakupu nieruchomości. Sprzedałem swoją nieruchomość i darowałem bratu określoną kwotę środków na nabycie wspólnie (ja i mój brat) nowej nieruchomości, tak żebyśmy byli współwłaścicielami nowej nieruchomości. (...)

Wydzierżawienie nieruchomości rolnej

Wydzierżawienie nieruchomości rolnej

Z żoną jesteśmy właścicielami około 40 ha nieruchomości rolnej (jest tu uprawiana pszenica/rzepak - czyli zwykła działalność rolna bez działów specjalnych). Za tę ziemie spłacamy kredyt, bo kupiliśmy ją od Agencji Nieruchomości Rolnych i u nich mamy ten kredyt. Jeśli wydzierżawimy (...)

Sprzedaż nieruchomości i podarowanie kwoty córce

Sprzedaż nieruchomości i podarowanie kwoty córce

Od 1998 roku posiadam mieszkanie spółdzielcze-własnościowe o wartości około 200.000 zł. W mieszkaniu od 1999 do 2005 r. była zameldowana tylko moja córka. Obecnie nikt nie jest zameldowany. Planuję w obecnej chwili sprzedać omawianą nieruchomość i pieniądze ze sprzedaży podarować córce, (...)