Co to jest zasiłek rodzinny?
Zasiłek rodzinny należy do świadczeń rodzinnych, które stanowią pomoc finansową dla rodzin znajdujących się w ciężkiej sytuacji materialnej, finansowanych z budżetu państwa. Celem przyznania zasiłku rodzinnego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem dziecka, np. zakupu odzieży czy przyborów szkolnych bądź realizowanie innych uzasadnionych jego potrzeb. Z istoty zasiłku więc wynika, iż jest on nierozerwalnie związany z występowaniem dziecka w rodzinie. Nie otrzyma zatem takowego zasiłku małżeństwo bezdzietne, gdyż odpada tutaj cel na jaki zasiłek ma być wydatkowany.
Komu przysługuje zasiłek rodzinny?
Prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje:
-
rodzicom - za rodziców uważa się także przysposabiających, tzw. rodzice przybrani;
-
jednemu z rodziców – ma to miejsce, gdy rodzic samotnie wychowuje dziecko;
-
opiekunowi prawnemu dziecka – jest to osoba powołana przez sąd opiekuńczy do sprawowania pieczy nad dzieckiem, niepozaostającym pod władzą rodzicielską;
-
opiekunowi faktycznemu dziecka – jest to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, niebędąca rodzicem naturalnym, która wystąpiła z wnioskiem o zaadoptowanie tego dziecka;
-
osobie uczącej się – za osobę taką uznaje się osobę pełnoletnią uczącą się, która nie pozostaje na utrzymaniu rodziców (choć powinna), ponieważ rodzice nie żyją lub posiada ona zasądzone od rodziców na jej rzecz alimenty.

We wszystkich wyżej wymienionych przypadkach prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje na dziecko, za wyjątkiem osoby uczącej się, która to zasiłek otrzymuje na częściowe pokrycie swoich własnych kosztów utrzymania. Jednakże zasiłek rodzinny przysługuje wyżej wymienionym osobom, tylko, jeżeli dziecko, które mają na utrzymaniu, nie przekroczyło jeszcze pewnego, określonego wieku. Przysługuje zatem tym osobom do czasu ukończenia przez dziecko:
-
18 roku życia lub
-
nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do 21 roku życia, albo
-
24 roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole (szkoła ponadpodstawowa) lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności.
Dzieckiem, na które przysługuje zasiłek rodzinny jest nie tylko dziecko własne, ale również dziecko małżonka, dziecko adoptowane lub w sprawie którego toczy się postępowanie o adopcję, a także dziecko znajdujące się pod opieką prawną.
Pomimo jednak tego, iż dziecko mieści się w przepisanych granicach wiekowych zasiłek nie będzie przysługiwał, jeżeli:
-
dziecko przebywa w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, tj. w placówce opiekuńczo – wychowawczej, schronisku dla nieletnich, zakładzie poprawczym, zakładzie opiekuńczo – leczniczym czy w szkole wojskowej;
-
dziecko przebywa pod pieczą zastępczą, np. wskutek ograniczenia rodzicom władzy rodzicielskiej;
-
dziecko lub osoba ucząca się pozostają w związku małżeńskim;
- osoba ucząca się została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie;
- pełnoletnie dziecko lub osoba ucząca się jest uprawniona do zasiłku rodzinnego na własne dziecko;
- osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało zasądzone świadczenie alimentacyjne na rzecz dziecka od drugiego z rodziców dziecka, chyba że: rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje; ojciec dziecka jest nieznany; powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone; sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
- członkowi rodziny przysługuje na dziecko zasiłek rodzinny za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Poza obywatelami polskimi mogą się o niego starać również cudzoziemcy do których stosuje się przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, jeżeli wynika to z wiążących Rzeczpospolitą Polską umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym, przebywających na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego w związku z okolicznością, o której mowa w ustawie o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczpospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniajacej, jeżeli zamieszkują z członkami rodzin na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
Świadczenia te przysługują wymienionym wyżej cudzoziemcom a także obywatelom polskim, jeżeli zamieszkują na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez okres zasiłkowy, w którym otrzymują świadczenia rodzinne, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.
Kiedy przysługuje zasiłek rodzinny?
Mając na uwadze fakt, iż zasiłek rodzinny stanowi formę pomocy finansowej dla rodzin znajdujących się w trudnym położeniu materialnym, dla ustalenia prawa do takiego zasiłku, kluczową rolę odgrywa dochód osiągany miesięcznie przez daną rodzinę. Do dochodu, który bierze się pod uwagę przy ustalaniu prawa do zasiłku wlicza się:
-
przychody podlegające opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych, pomniejszone o należny podatek, koszty uzyskania przychodu, składki na ubezpieczenie społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne, m.in. wynagrodzenie za pracę, emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty inwalidzkie;
-
dochód z działalności podlegającej opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pomniejszone o należny podatek i składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne;
-
inne dochody niepodlegające opodatkowaniu, m.in. zasiłki chorobowe, alimenty na rzecz dzieci, renty i inne świadczenia z tytułu inwalidztwa wojennego.
Do dochodu natomiast nie wlicza się alimentów świadczonych na rzecz innych osób. Zasiłek rodzinny przysługuje w/w osobom uprawnionym, jeżeli dochód wszystkich członków rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 539,00 zł (od 1 listopada 2014 roku 574,00 zł). Jeżeli jednak członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, górna granica osiąganego dochodu może być wyższa i stanowi wówczas 623,00 zł (od dnia 1 listopada 2014 roku 664,00 zł). Jeżeli rodzina lub osoba ucząca się utrzymuje się z gospodarstwa rolnego, dla ustalenia prawa do zasiłku, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969, z późn. zm.).
Jeżeli poza gospodarstwem rolnym uzyskiwane są również inne dochody, to oczywiście się je sumuje. Podane kwoty stanowią przeciętny miesięczny dochód wszystkich członków rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się, uzyskany w roku kalendarzowym, poprzedzającym okres zasiłkowy (jest to okres od 1 listopada do 31 października następnego roku, na jaki ustala się prawo do zasiłku).

Potrzebujesz porady prawnej?
Jak uzyskać zasiłek macierzyński?
Komu przysługuje zasiłek macierzyński? Zasiłek macierzyński przysługuje: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom, które wykonują pracę nakładczą (czyli tzw. pracę chałupniczą, która (...)
Na jaką pomoc społeczną można liczyć?
Jakie są kryteria przyznawania świadczeń z pomocy społecznej? Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu: ubóstwa; sieroctwa; bezdomności; bezrobocia; niepełnosprawności; długotrwałej lub ciężkiej choroby; przemocy w rodzinie; potrzeby ochrony (...)
Dla kogo świadczenia rodzinne?
Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać? Jakie świadczenia rodzinne można otrzymać? Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz (...)
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Jaka pomoc finansowa przysługuje osobie niepełnosprawnej według ustawy o świadczeniach rodzinnych? Od dnia 1 maja 2004 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie świadczeń rodzinnych, które regulują m.in. świadczenia przyznawane osobom niepełnosprawnym lub rodzinom, które (...)
Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?
1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Oprócz regulacji zagadnień z tytułu tego aktu, regulacja ta wprowadza szereg zmian w kilku innych ustawach. Najbardziej przykuwają uwagę te dotyczące świadczeń (...)
Zmiany w świadczeniach rodzinnych
6 lipca br. wchodzi w życie ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o podatku rolnym. Jakie zmiany przewidziano w definicjach? Za „osobę uczącą się” należy, zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, uznawać osobę pełnoletnią (...)
Jakie zmiany i od kiedy w świadczeniach rodzinnych?
1 czerwca 2005 r. wchodzi w życie ustawa o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej. Oprócz regulacji zagadnień z tytułu tego aktu, regulacja ta wprowadza szereg zmian w kilku innych ustawach. Najbardziej przykuwają uwagę te dotyczące świadczeń rodzinnych. Czy (...)
Sprawdź jakie masz prawa w pracy za granicą
1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Od tego dnia Polacy zatrudnieni w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (czyli w Islandii, Lichtensteinie i Norwegii) objęci zostali ochroną, jaką gwarantuje koordynacja systemów zabezpieczenia społecznego. (...)
Co po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego?
Od 1 maja 2004 r. Fundusz Alimentacyjny przestał już funkcjonować, w jego miejsce państwo wprowadziło inny rodzaj pomocy. Jednak pewnym jest, że wysokość pomocy socjalnej państwa zmaleje. Dlaczego zlikwidowano Fundusz Alimentacyjny? Główną przyczyną jest bardzo dynamiczny wzrost (...)
Kto może otrzymać zasiłek opiekuńczy?
Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Zasiłek opiekuńczy przysługuje wszystkim osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, a więc: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom (...)
Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?
Ile wynosi zasiłek rodzinny? Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do (...)
Dla kogo i jakie świadczenia rodzinne?
Generalnie (choć z wskazanymi niżej wyjątkami) 14 stycznia 2006 r. zaczyna obowiązywać nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Komu przysługują świadczenia rodzinne? Przypomnijmy, że świadczenia rodzinne przysługują: obywatelom polskim; cudzoziemcom posiadającym (...)
Zasiłek wychowawczy 2015 - komu przysługuje?
400 złotych miesięcznie należy się każdej matce, która przebywa na urlopie wychowawczym. Aby otrzymać zasiłek, dochód na jedną osobę nie może jednak przekroczyć kwoty 574 zł. Zasady takie obowiązywać będą przez cały obecny okres zasiłkowy trwający od listopada 2014 roku (...)
Ile wynosi zasiłek rodzinny? Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi obecnie miesięcznie: 95 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 135 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do (...)
Kto może ubiegać się o dodatek osłonowy?
17 grudnia 2021 r. Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. Jest to kluczowy element rządowej "tarczy antyinflacyjnej", który ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Wsparcie obejmie blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw (...)
Zasiłek macierzyński - Kiedy przysługuje i ile wynosi zasiłek macierzyński
Zasiłek macierzyński jest bez wątpienia ważnym wsparciem materialnym dla kobiety przebywającej na urlopie macierzyńskim. Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński Podstawowym warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego jest urodzenie dziecka, jednak należy mieć na względzie również (...)
Zasiłek chorobowy - Kto może dostać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego?
Komu przysługuje zasiłek chorobowy? Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom odbywającym służbę (...)
„Za życiem” - wsparcie kobiet w ciąży i rodzin
Kto może skorzystać z uprawnień w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”? Może z nich skorzystać: każda kobieta w ciąży i jej rodzina (w zakresie informacji i poradnictwa na temat rozwiązań wspierających rodzinę), rodziny, w których przyjdzie (...)
Komu przysługuje zasiłek wyrównawczy? Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem ze zmniejszoną sprawnością do pracy, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek poddania się rehabilitacji zawodowej w celu adaptacji (...)
Szeroko zakrojone działania profilaktyczne Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiegać szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Rząd działa zapobiegająco i profilaktycznie. Dzięki takim działaniom chce ograniczyć w Polsce duże (...)