Zobacz jak walczyć o swoje prawa na nowych zasadach. Od jutra będzie łatwiej poskarżyć się na zbyt długie załatwianie spraw.
Teraz droga do ukarania urzędów, które nie chcą zająć się naszą sprawą lub przeciągają jej załatwienie, jest skomplikowana i długotrwała.
Jeżeli np. urząd miasta zwleka z wydaniem ważnej dla nas decyzji, to nie możemy od razy złożyć na niego skargi i wniosku o nałożenie grzywny za bezczynność. Od jutra ma być prościej.
Skarga na starych zasadach
Zaczynamy od zażalenia, które trzeba złożyć do tzw. organu wyższego stopnia. Jeśli niezałatwioną sprawą zajmował się np. urząd gminy, to wyższym stopniem będzie samorządowe kolegium odwoławcze. Przy zażaleniu sprawy z urzędu wojewódzkiego trzeba się zwrócić do jednego z ministerstw.
Gdy organ wyższego stopnia stwierdzi, że zażalenie jest uzasadnione, to wyznaczy urzędowi termin na załatwienie sprawy. Jeśli urząd nie dotrzyma terminu i nadal będzie przedłużał postępowanie, to możemy złożyć skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Sąd może skargę odrzucić lub przyjąć. W drugim przypadku wyznaczy urzędowi kolejny termin, w którym sprawa ma zostać załatwiona. Dopiero gdy urząd nie podporządkuje się do wyroku sądu, to otrzymujemy możliwość na złożenie wniosku o ukaranie go grzywną.
Składanie skargi po zmianach
Od 12 lipca możliwość ukarania urzędu pojawi się na wcześniejszym etapie postępowania. Grzywna będzie mogła zostać nałożona przez wojewódzki sąd administracyjny już podczas rozpatrywania naszej skargi na niedotrzymanie terminu, który dał urzędnikom na załatwienie sprawy wspomniany wcześniej organ wyższego stopnia.
Oznacza to, że nie będziemy musieli czekać z wnioskiem o karę do czasu, aż urząd nie podporządkuje się do wyroku sądu.
Skarga na bezczynność lub przewlekłość postępowania |
|
Tak jest dzisiaj |
Tak będzie od 12 lipca |
1. Składamy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia na niezałatwienie sprawy w terminie. Organ daje urzędowi określony czas na doprowadzenie sprawy do końca. |
1. Składamy zażalenie do organu administracji publicznej wyższego stopnia na niezałatwienie sprawy w terminie. Organ daje urzędowi określony czas na doprowadzenie sprawy do końca. |
2. Po niedotrzymaniu przez urząd terminu wnosimy skargę na bezczynność do sądu administracyjnego. |
2. Po niedotrzymaniu przez urząd terminu wnosimy skargę na bezczynność do sądu administracyjnego. Już teraz możemy dołączyć do niego żądanie o ukaranie urzędu grzywną. |
3. Czekamy, aż urząd załatwi sprawę w terminie ustalonym przez sąd. |
|
4. Jeśli urząd nie dotrzyma tego terminu (nie wykona wyroku), to składamy skargę do sądu administracyjnego |
.
Jaka kara spotka urząd, a jaka urzędnika?
Sąd może nałożyć na urząd grzywnę, która sięga dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku. W 2010 roku było to 3224,98 zł, zatem najwyższa kara może obecnie sięgnąć ponad 32 tys. zł.
Możliwe jest również ukaranie bezpośrednich sprawców opóźnienia w załatwieniu naszej sprawy. Podlegają oni odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej. O sankcjach możemy przeczytać w ustawie o pracownikach urzędów państwowych i samorządowych.
Co grozi urzędnikowi?1. Karą porządkową za przewinienie mniejszej wagi jest upomnienie.
2. Karami dyscyplinarnymi są:
a) nagana,
b) nagana z ostrzeżeniem,
c) nagana z pozbawieniem możliwości awansowania przez okres do dwóch lat do wyższej grupy wynagrodzenia lub na wyższe stanowisko,
d) przeniesienie na niższe stanowisko,
e) wydalenie z pracy w urzędzie.
PODSTAWA PRAWNA: Ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. 2011 nr 76 poz. 409).
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Potrzebujesz porady prawnej?
Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?
Od lutego 2005 r. obowiązują zupełnie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kasacji. Została wprowadzona skarga kasacyjna. Kto i od jakiego orzeczenia może wnieść skargę kasacyjną? Skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
Ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadziła m.in. nową procedurę: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków. Na mocy tej nowelizacji zmiany w procedurze rozstrzygania sporów (...)
Na czynności komornika przysługuje bez względu na rodzaj czynności skarga do sądu rejonowego. Skarga ta przysługuje we wszystkich wypadkach naruszenia przepisów kodeksu postępowania cywilnego w jego części dotyczącej oczywiście postępowania egzekucyjnego. Jest to więc środek zaskarżenia (...)
Skarga w postępowaniu o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Kto może wnieść skargę? Skarga na wyrok zespołu arbitrów przysługuje stronom postępowania odwoławczego. Oznacza to, że może ją wnieść zarówno odwołujący się dostawca lub wykonawca, jak również zamawiający, jeżeli wyrok zespołu arbitrów jest dla niego (...)
Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu
Czyżby w końcu znalazł się sposób na opieszałość sądu? Miejmy nadzieję, że tak, ponieważ od 17 września zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Rozpoznanie (...)
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
Kto może składać skargi i wnioski i do jakich instytucji? Wedle art. 63 Konstytucji RP, „Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych (...)
Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Podstawa prawna Przepisy regulujące skargę kasacyjną w postępowaniu sądowoadministracyjnym umieszczone zostały w Rozdziale I Działu IV ustawy z 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zwana dalej ustawą. Ponadto, jeżeli nie ma szczególnych przepisów (...)
Zgodnie z art. 79 Konstytucji, każdy może wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego (...)
Skarga na przewlekłość w procesach cywilnych
Wstęp Skarga na przewlekłość została wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej (...)
Ostatnia deska ratunku, czyli skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Postępowanie sądowoadministracyjne zgodnie z wymaganiami Konstytucji jest postępowaniem dwuinstancyjnym. Dlatego też ustawodawca wprowadził w postępowaniu sądowoadministracyjnym środek odwoławczy przysługujący stronom od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych (...)
Kiedy postępowanie cywilne można wznowić?
Na czym polega wznowienie postępowania? Wznowienie postępowania polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem rozstrzygającym co do istoty sprawy, jeśli zachodzą określone w ustawie przyczyny wznowienia. W wypadkach wskazanych w artykule (...)
System sądownictwa w Unii Europejskiej System sądownictwa w Unii Europejskiej (UE) ma strukturę trójczłonową: składa się z Trybunału Sprawiedliwości, Sądu oraz ew. sądów szczególnych orzekających w określonych dziedzinach. Sądy UE stoją na straży należytej wykładni (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługuje po wyczerpaniu innych środków
Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można co do zasady złożyć tylko wtedy, gdy nie jest i nie było możliwe wzruszenie tego orzeczenia w drodze innych środków prawnych, w tym skargi kasacyjnej (o ile w danej sprawie taka skarga przysługuje). Może się (...)
Jak złożyć skargę na naruszenie przepisów RODO?
Na czym polega skarga do PUODO? W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego (...)
Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?
Kto może zaskarżyć decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego? Uprawnionym do wniesienia skargi jest: każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego „własnej sprawy administracyjnej”, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego (...)
Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...
Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę "wieczystego"? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki (...)
Naruszenie praw i wolności decyzją ZUS - opinia prawna
Stan faktyczny W okresie od 1 listopada 2000 roku do 30 września 2003 r. pobierałem emeryturę i pracowałem bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego byłem wcześniej zatrudniony. Decyzją z dnia 18 listopada 2003 ZUS, powołując się na przepisy art. 138 ustawy z dnia 17 grudnia (...)
Jak złożyć skargę na NFZ, przychodnię albo lekarza?
Jeżeli Ubezpieczony uzna, że jego prawo do ochrony zdrowia nie jest realizowane w sposób zadowalający, może złożyć skargę. Prawo do tego ma zatem każdy pacjent. Każda jednostka służby zdrowia, funkcjonująca w ramach ubezpieczenia zdrowotnego powinna umieścić w widocznym miejscu (...)
Jak złożyć skargę kasacyjną od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie podatkowej?
Uzasadnienie wyroku WSA Uzasadnienie wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego sporządza się z urzędu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. Jednak w sprawach, w których skargę oddalono, (...)
Zasady postępowania przed Trybunałem Strasburskim
Jakie sprawy rozpatruje Trybunał Strasburski? Trybunał rozpatruje skargi od każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy osób, która uważa, że padła ofiarą naruszenia przez państwo praw zagwarantowanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Skargę (...)
Kto i kiedy może skorzystać z kasacji, czyli jak złożyć skargę kasacyjną?
Od lutego 2005 r. obowiązują zupełnie nowe przepisy kodeksu postępowania cywilnego w zakresie kasacji. Została wprowadzona skarga kasacyjna. Kto i od jakiego orzeczenia może wnieść skargę kasacyjną? Skarga kasacyjna przysługuje od wydanego przez sąd II instancji prawomocnego wyroku lub postanowienia (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia
Ustawa z dnia 22 grudnia 2004 r. o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadziła m.in. nową procedurę: o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnych wyroków. Na mocy tej nowelizacji zmiany w procedurze rozstrzygania sporów (...)
Na czynności komornika przysługuje bez względu na rodzaj czynności skarga do sądu rejonowego. Skarga ta przysługuje we wszystkich wypadkach naruszenia przepisów kodeksu postępowania cywilnego w jego części dotyczącej oczywiście postępowania egzekucyjnego. Jest to więc środek zaskarżenia (...)
Skarga w postępowaniu o zamówienie publiczne (stan prawny obowiązujący do 1 marca 2004 r.)
Kto może wnieść skargę? Skarga na wyrok zespołu arbitrów przysługuje stronom postępowania odwoławczego. Oznacza to, że może ją wnieść zarówno odwołujący się dostawca lub wykonawca, jak również zamawiający, jeżeli wyrok zespołu arbitrów jest dla niego (...)
Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu
Czyżby w końcu znalazł się sposób na opieszałość sądu? Miejmy nadzieję, że tak, ponieważ od 17 września zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Rozpoznanie (...)
Jak składać skargi i wnioski dotyczące administracji publicznej?
Kto może składać skargi i wnioski i do jakich instytucji? Wedle art. 63 Konstytucji RP, „Każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych (...)
Skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Podstawa prawna Przepisy regulujące skargę kasacyjną w postępowaniu sądowoadministracyjnym umieszczone zostały w Rozdziale I Działu IV ustawy z 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zwana dalej ustawą. Ponadto, jeżeli nie ma szczególnych przepisów (...)
Zgodnie z art. 79 Konstytucji, każdy może wnieść skargę do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo o jego (...)
Skarga na przewlekłość w procesach cywilnych
Wstęp Skarga na przewlekłość została wprowadzona do polskiego systemu prawnego ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej (...)
Ostatnia deska ratunku, czyli skarga kasacyjna w postępowaniu sądowoadministracyjnym
Postępowanie sądowoadministracyjne zgodnie z wymaganiami Konstytucji jest postępowaniem dwuinstancyjnym. Dlatego też ustawodawca wprowadził w postępowaniu sądowoadministracyjnym środek odwoławczy przysługujący stronom od orzeczeń wojewódzkich sądów administracyjnych (...)
Kiedy postępowanie cywilne można wznowić?
Na czym polega wznowienie postępowania? Wznowienie postępowania polega na ponownym rozpoznaniu i rozstrzygnięciu sprawy zakończonej prawomocnym orzeczeniem rozstrzygającym co do istoty sprawy, jeśli zachodzą określone w ustawie przyczyny wznowienia. W wypadkach wskazanych w artykule (...)
System sądownictwa w Unii Europejskiej System sądownictwa w Unii Europejskiej (UE) ma strukturę trójczłonową: składa się z Trybunału Sprawiedliwości, Sądu oraz ew. sądów szczególnych orzekających w określonych dziedzinach. Sądy UE stoją na straży należytej wykładni (...)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem przysługuje po wyczerpaniu innych środków
Skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia można co do zasady złożyć tylko wtedy, gdy nie jest i nie było możliwe wzruszenie tego orzeczenia w drodze innych środków prawnych, w tym skargi kasacyjnej (o ile w danej sprawie taka skarga przysługuje). Może się (...)
Jak złożyć skargę na naruszenie przepisów RODO?
Na czym polega skarga do PUODO? W przypadku naruszenia przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego (...)
Jak zaskarżyć decyzję administracyjną do sądu?
Kto może zaskarżyć decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego? Uprawnionym do wniesienia skargi jest: każdy, kto ma w tym interes prawny (skarga musi więc dotyczyć jego „własnej sprawy administracyjnej”, czyli przewidzianej w przepisach prawa administracyjnego (...)
Podwyżka „wieczystego” zaskarżalna...
Przegapiłeś termin skargi na podwyżkę "wieczystego"? Możesz odwołać się od decyzji SKO do sądu administracyjnego. Dopuszczalna jest skarga do sądu administracyjnego, jeśli samorządowe kolegium odwoławcze odmówi obywatelowi przywrócenia terminu do zakwestionowania podwyżki (...)
Naruszenie praw i wolności decyzją ZUS - opinia prawna
Stan faktyczny W okresie od 1 listopada 2000 roku do 30 września 2003 r. pobierałem emeryturę i pracowałem bez rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, u którego byłem wcześniej zatrudniony. Decyzją z dnia 18 listopada 2003 ZUS, powołując się na przepisy art. 138 ustawy z dnia 17 grudnia (...)
Jak złożyć skargę na NFZ, przychodnię albo lekarza?
Jeżeli Ubezpieczony uzna, że jego prawo do ochrony zdrowia nie jest realizowane w sposób zadowalający, może złożyć skargę. Prawo do tego ma zatem każdy pacjent. Każda jednostka służby zdrowia, funkcjonująca w ramach ubezpieczenia zdrowotnego powinna umieścić w widocznym miejscu (...)
Jak złożyć skargę kasacyjną od wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie podatkowej?
Uzasadnienie wyroku WSA Uzasadnienie wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego sporządza się z urzędu w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku wydanego na posiedzeniu niejawnym. Jednak w sprawach, w których skargę oddalono, (...)
Zasady postępowania przed Trybunałem Strasburskim
Jakie sprawy rozpatruje Trybunał Strasburski? Trybunał rozpatruje skargi od każdej osoby, organizacji pozarządowej lub grupy osób, która uważa, że padła ofiarą naruszenia przez państwo praw zagwarantowanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Skargę (...)
Przesłanki i tryb wznowienia postępowania cywilnego
Kiedy przysługuje możliwość wznowienia postępowania? Instytucja ta przysługuje jedynie w wypadkach przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego, w odniesieniu do postępowań, które zostały zakończone prawomocnymi wyrokami. Ważne, by wyrok ten był prawomocny, natomiast nie jest (...)