Postulaty członków PKPP Lewiatan dot. ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

W związku komunikatem Ministerstwa Gospodarki o trwających w resorcie pracach nad przygotowaniem projektu ustawy o ograniczaniu barier prowadzenia działalności gospodarczej, PKPP Lewiatan przekazała postulaty swoich członków dotyczące ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2007, Nr 70, poz.473, ze zm.) Ministrowi Gospodarki. Liczymy, iż zostaną one uwzględnione w przygotowywanym projekcie ustawy.

1. art. 21 pkt 6 oraz art. 96 pkt 2 ustawy

PKPP Lewiatan apeluje o skreślenie z ustawy rozwiązań nakładających na przedsiębiorców, prowadzących działalność w placówkach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 200 m2, obowiązek sprzedaży napojów alkoholowych w wydzielonych stoiskach - zamkniętych własną kasą fiskalną.

Zdaniem PKPP Lewiatan w/w obowiązek jest nieuzasadnioną barierą gospodarczą ponieważ:

  • nie zapewnia większej kontroli nad sprzedażą alkoholu - taką samą można zapewnić w każdej kasie;

  • utrudnia organizację wnętrza placówki handlowej oraz utrudnia obsługę klientów;

  • nie przeciwdziała zwiększeniu bezrobocia ponieważ osoby zatrudnione w wydzielonych stoiskach (jako wykwalifikowani pracownicy) znajdą pracę przy pozostałych kasach w placówce handlowej.

2. art. 12 ust. 1 ustawy

PKPP Lewiatan proponuje skreślenie, określonego w art. 12 ust. 1 ustawy, uprawnienia Rady gminy do ustalenia, w drodze uchwały, dla terenu gminy (miasta) liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych.

Zdaniem PKPP Lewiatan w/w obowiązek jest nieuzasadnioną barierą gospodarczą ponieważ:

  • uniemożliwia rozpoczęcie działalności gospodarczej powodując ograniczanie konkurencji na rynku lokalnym;

  • nie wpływa na skuteczność walki z alkoholizmem, a tylko potencjalnie zwiększa szarą strefę (alkohol niewiadomego pochodzenia);

  • gmina powinna się skupić na kontroli przestrzegania warunków sprzedaży, a nie ograniczaniu legalnego prowadzenia działalności gospodarczej.

3. art. 18 ust. 6 pkt 3 ustawy

PKPP Lewiatan apeluje o wykreślenie z ustawy obowiązku dołączania do wniosku o wydanie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych pisemnej zgody właściciela, użytkownika, zarządcy lub administratora budynku, w którym będzie zlokalizowany punkt sprzedaży.

Zdaniem PKPP Lewiatan w/w obowiązek jest nieuzasadnioną barierą gospodarczą ponieważ:

  • osoby trzecie mają zapewnione wystarczające narzędzia w ustawie, aby zapewnić, że sprzedaż alkoholu nie będzie zakłócać porządku publicznego; 

  • wprowadza brak możliwości planowania biznesu, szczególnie w powiązaniu z przepisem określającym wydawanie zezwoleń na sprzedaż alkoholu - na czas określony;

  • zgoda organu publicznego nie może być uzależniona od zgody osoby prywatnej;

  • uzależnia rozpoczęcie działalności gospodarczej, spełniającej wymagania prawa, od innej osoby lub wręcz konkurenta;

  • prowadzi do wymuszania na przedsiębiorcach dodatkowych inwestycji na rzecz osób trzecich w zamian za w/w zgodę.

4. art. 18 ust. 10 pkt 1 lit. a ustawy

PKPP Lewiatan proponuje złagodzenie sankcji za nieprzestrzeganie określonych w ustawie zasad sprzedaży napojów alkoholowych określonych w ustawie, a w szczególności zróżnicowanie kary za sprzedaż alkoholu osobom nieletnim i nietrzeźwym. W wypadku sprzedaży napoju alkoholowego nietrzeźwemu proponujemy ograniczyć odpowiedzialność tylko do osoby sprzedawcy.

Zdaniem PKPP Lewiatan w/w obowiązek jest nieuzasadnioną barierą gospodarczą ponieważ:

  • przedsiębiorca nie może ponosić tak daleko idących konsekwencji utraty zezwolenia w wypadku jednorazowego błędu pracownika (szczególnie, że mogą to być skutki świadomego działania konkurencji lub niezadowolonego pracownika);

  • wygląd klientów np. młodzieży jest często mylący co do wieku i w czasie dużego ruchu może się zdarzyć jednorazowe przeoczenie.

    Źródło: PKPP Lewiatan - www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika