Program LIFE- Środowisko

Tylko do 30 października 2005 r. można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu LIFE-Środowisko - Projekty demonstracyjne. To już ostatni termin. Program ten dotyczy dużych innowacyjnych projektów w zakresie ochrony środowiska.

Jakie projekty są współfinansowane?

O dofinansowanie mogą się ubiegać podmioty posiadające osobowość prawną z państw Unii Europejskiej i państw kandydujących stowarzyszonych z programem LIFE.

Wspierane mogą być np. projekty w dziedzinie: minimalizowania wpływu działalności gospodarczej na środowisko (opracowywanie czystych technologii, redukcja gazów cieplarnianych), działań zapobiegawczych, odzysku i recyklingu odpadów, zmniejszania środowiskowego wpływu produktów poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia do produkcji, dystrybucji, konsumpcji oraz obsługi produktów.

Projekty finansowane w ramach LIFE powinny spełniać następujące kryteria:

  • powinny leżeć w sferze zainteresowań Wspólnoty dzięki znaczącemu wkładowi w realizację głównego celu Programu;

  • powinny być realizowane przez uczestników o solidnych możliwościach technicznych i finansowych;

  • powinny być wykonalne pod względem propozycji technicznych, harmonogramu, budżetu i wartości uzyskanej za poniesione nakłady.

Jakie są warunki współfinansowania?

W ramach programu LIFE-Środowisko poziom łącznych kosztów pojedynczego projektu może wynosić od 2 000 000 do 10 000 000 euro. Niższe lub wyższe przewidziane koszty można uzasadnić celami projektu i jego spodziewanymi wynikami.

Poziom dofinansowania może wynosić 30% lub 50% kosztów kwalifikowanych projektu. Komisja Europejska udziela bowiem dofinansowania do projektów w wysokości do 30% - dla projektów, które w przyszłości będą uzyskiwać dochód albo do 50 % - dla pozostałych projektów.

Na czym polega program LIFE?

Program LIFE jest jedynym europejskim instrumentem finansowym w całości koncentrującego się na dziedzinie środowiska. Służy on wspieraniu polityki ochrony środowiska Wspólnoty Europejskiej. Utworzono go w 1992 r. dla współfinansowania działań w dziedzinie ochrony środowiska, które są podejmowane przez państwa UE, przez kraje Europy Środkowej i Wschodniej kandydujące do UE oraz państwa trzecie leżące u wybrzeży Morza Śródziemnego i Morza Bałtyckiego.

Program ten był wdrażany w trzech etapach:

  • Etap I (lata 1992-1995) - 400 mln Euro,
  • Etap II (lata 1996-1999) - 450 mln Euro,
  • Etap III bieżący (lata 2000-2004) - 640 mln Euro,
  • Kontynuacja etapu III (lata 2005-2006) - 317 mln Euro.

Cele programu?

Do zasadniczych celów programu LIFE należy:

  • wspieranie działań mających na celu wdrażanie prawa wspólnotowego,

  • wzmocnienie polityki w zakresie ochrony środowiska,

  • wskazywanie nowych rozwiązań problemów związanych z wdrażaniem i realizacją polityki ochrony środowiska,

  • wspieranie Szóstego Programu Działań na rzecz Środowiska.

Komponenty programu LIFE

Program LIFE składa się z 3 tematycznych komponentów: LIFE-Przyroda, LIFE-Środowisko i LIFE-Kraje Trzecie.

LIFE-Przyroda

Środki dostępne w ramach Programu LIFE-Przyroda przeznaczone są na finansowanie działań w zakresie ochrony przyrody, tzn. działań "wymaganych dla zachowania lub odtworzenia naturalnych siedlisk i populacji gatunków dzikiej fauny i flory w stanie sprzyjającym ich ochronie". LIFE-Przyroda uczestniczy m.in. we wdrażaniu tzw. Dyrektywy Ptasiej (79/409/EEC) i Siedliskowej (92/43/EEC) oraz w tworzeniu Europejskiej Sieci Ekologicznej specjalnych obszarów ochrony - NATURA 2000, której celem jest zachowanie i ochrona w naturalnym zasięgu najcenniejszych gatunków flory i fauny oraz ich siedlisk na terenie Wspólnoty.

LIFE-Środowisko

LIFE-Środowisko ma sprzyjać wypracowywaniu innowacyjnych i zintegrowanych technik oraz metod do dalszego rozwoju polityki Wspólnoty w zakresie ochrony środowiska. Środki z Programu LIFE-Środowisko nie są przeznaczone na badania ani inwestycje w istniejące technologie lub infrastrukturę. Mają one uzupełnić lukę pomiędzy wynikami prac badawczych i rozwojowych a szerokim wdrożeniem danych rozwiązań. Przeznaczone są więc na finansowanie innowacyjnych działań o charakterze demonstracyjnym oraz działań przygotowawczych.

Projekty Demonstracyjne

Celem projektów o charakterze demonstracyjnym jest:

  • włączenie zagadnień środowiskowych w rozwój oraz planowanie przestrzenne, w tym obszarach zurbanizowanych i przybrzeżnych;

  • promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wód podziemnych i powierzchniowych;

  • zminimalizowanie wpływu działalności gospodarczej na środowisko;

  • zapobieganie, recykling i racjonalna gospodarka strumieniami odpadów;

  • zmniejszenie środowiskowego wpływu produktów.

Projekty demonstracyjne muszą:

  • obejmować testy innowacyjnego rozwiązania danego problemu o charakterze środowiskowym i prowadzić do konkretnych, praktycznych rezultatów

  • oraz być wprowadzone na skalę umożliwiającą ocenę technicznej i ekonomicznej żywotności szerokiego wdrożenia danego rozwiązania.

Projekty Przygotowawcze

Projekty przygotowawcze mają natomiast za zadanie wyłącznie wspieranie tworzenia nowej polityki w zakresie środowiska lub aktualizowania istniejącej polityki w tym zakresie - rozwoju nowych działań i instrumentów Wspólnoty w dziedzinie ochrony środowiska czy aktualizacji ustawodawstwa i zasad polityki w tym zakresie.

Pierwszeństwo przyznaje się projektom formułowania nowej lub aktualizowania istniejącej polityki w zakresach wskazanych w strategiach tematycznych przewidzianych w Szóstym Programie Działań na rzecz Środowiska (6 PDŚ) oraz projektom, które uznaje się niezbędne do osiągnięcia celów wytyczonych w obszarach priorytetowych 6 PDŚ.

Projekty przygotowawcze powinny więc odpowiadać na konkretne potrzeby w sektorze tworzenia polityki, nie mają na celu realizacji już istniejącej polityki. Ponadto, nie muszą spełniać takich kryteriów, jak innowacyjność, charakter demonstracyjny i możliwość powielania.

Projekty przygotowawcze mogą obejmować działania naukowe (np. studia, badania, gromadzenie danych) i działania praktyczne (np. realizacja programów pilotażowych). Do działań nie kwalifikujących się do uzyskania finansowania należą, tak jak w wypadku projektów demonstracyjnych, np. inwestycje na znaczną skalę, transakcje zakupu gruntu i prowadzenie badań.

Projekty przygotowawcze muszą być tak zaplanowane, by okres ich wdrażania mieścił się w ramach okresu planowania przewidzianego na takie działania w zakresie tworzenia czy aktualizowania polityki, jakie są ich celem.

Więcej informacji o Programie LIFE można znajeźć na stronie: www.europa.eu.int/comm/environment/life

Podstawa prawna:

     
  • Rozporządzenie (EWG) Rady Nr 1973/92,

  • Rozporządzenie (WE) Nr 1404/96 (LIFE II),

  • Rozporządzenie (WE) 1655/2000 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 lipca 2000 roku (LIFE III),

  • Rozporządzenie (WE) 1682/2004 zmieniające rozporządzenie (WE) 1655/2000 dotyczące instrumentu finansowego na rzecz środowiska (LIFE).


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika