Ułatwienia dla radców prawnych. Zgodne z konstytucją?
Trybunał odpowiedział m.in. na pytanie, czy wpis na listę radców prawnych po krótszej praktyce nie łamie ustawy zasadniczej.
Sędziowie TK zbadali nowelizację ustawy o radcach prawnych wprowadzoną w lutym 2009 roku. Wystąpiła o to Krajowa Rada Radców Prawnych.
Według samorządu radcowskiego wspomniana nowela wprowadziła przepisy, które nie gwarantują należytego poziomu wykonywania zawodu. Co na to sędziowie Trybunału?
Przepis o dostępie do zawodu radcy prawnego bez złożenia egzaminu radcowskiego dla osób zajmujących stanowisko sędziego, prokuratora oraz wykonujących zawód adwokata albo notariusza jest zgodny z konstytucją.
Tym samym sędziowie Trybunału odparli argument, że ustawodawca dopuścił do wykonywania zawodu radcy prawnego osoby, które nie mają należytego przygotowania zawodowego. – Brak jest dowodów, które wykazywałyby na obniżenie się poziomu usług prawniczych świadczonych przez radców prawnych. Nie można twierdzić, że osoby, które wykonywały zawód sędziego, prokuratora, notariusza lub adwokata nie mają odpowiedniego poziomu kwalifikacji prawniczych – czytamy w komunikacie TK.
Konstytucyjny jest także zdaniem Trybunału przepis o dopuszczeniu do zawodu radcy prawnego osób, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski i wykonywały inne zawody prawnicze.
Według Trybunału kwestia ustalenia długości praktyki zawodowej wymaganej do wpisu na listę radców prawnych należy do ustawodawcy. Mieści się ona w ramach kształtowania modelu naboru do zawodów prawniczych. Intencją ustawodawcy było to, aby do wymaganego trzyletniego okresu praktyki prawniczej mogły być zaliczane okresy praktyki poprzedzające zdanie egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego.
- Analiza zaskarżonych regulacji nie uzasadnia stanowiska, że osoby, które zdały egzamin sędziowski lub prokuratorski i legitymują się odpowiednią praktyką, nie mają należytego przygotowania zawodowego – stwierdził Trybunał.
Trybunał Konstytucyjny uznał również, że przepisy dotyczące możliwości składania egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji przez osoby, które wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez radcę prawnego lub adwokata w określonym okresie są zgodne z konstytucją.
Podobnie Trybunał orzekł w stosunku do przepisów dotyczących możliwości składania egzaminu radcowskiego bez odbycia aplikacji w odniesieniu do osób, które wykonywały czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej w kancelariach lub urzędach organów władzy publicznej.
Przypominamy, że resort sprawiedliwości pracuje obecnie nad przepisami, które maja uprościć dostęp do zawodu radcy prawnego.
Co proponuje ministerstwo? Skrócenie do trzech lat praktyk wymaganych do dopuszczenia do egzaminu radcowskiego. Zlikwidowana ma zostać część testowa egzaminu radcowskiego i zniesiony obowiązek powołania zastępców członków komisji egzaminacyjnej.
Sygn. K 3/10
Dariusz Madejski, e-prawnik.pl
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?