Transgraniczne łączenie się spółek kapitałowych z różnych państw członkowskich UE

Jakie zmiany przewidziano?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych dotyczy stworzenia instrumentów prawnych dla transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych pochodzących z różnych państw członkowskich UE. 

Ta propozycja rządowa włącza do polskiego prawa przepisy Unii Europejskiej dotyczące transgranicznego łączenia się spółek kapitałowych w ramach rynku UE. Zgodnie z tymi przepisami, spółka kapitałowa oraz spółka komandytowo-akcyjna, może się łączyć z inną spółką kapitałową utworzoną na terenie UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego i mającą tam swą siedzibę lub główny zakład. Dotąd takie połączenia nie były możliwe. Istotnym warunkiem takiego połączenia jest wspólny plan połączenia transgranicznego. Musi on być ogłoszony nie później niż miesiąc przed datą zgromadzenia wspólników, na którym ma zostać podjęta uchwała o połączeniu.

W związku z niedochowaniem już terminu włączenia przepisów unijnych projektowana ustawa powinna wejść w życie jak najprędzej.

Których podmiotów nie dotyczy projektowana nowelizacja?

Projekt nowelizacji nie obejmuje spółek osobowych. Ponadto wyłączono możliwość łączenia spółki ze spółdzielnią zagraniczną, choćby spełniała kryteria spółki zagranicznej oraz spółki mającej za cel zbiorowe inwestowanie kapitału.

Podstawa prawna:

  • Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych (sejmowy druk nr 68)    

A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika