Prawo administracyjne: Ochrona środowiska - Zmiany w prawie (strona: 5)

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 przekazany do KE

14.1.2020

Minister Aktywów Państwowych 30 grudnia 2019 r. przekazał do Komisji Europejskiej Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030, wypełniając tym samym obowiązek nałożony na Polskę przepisami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady. Dokument został przyjęty przez Komitet (...)

Porozumienie w sprawie neutralności klimatycznej

26.12.2019

Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej, zgodnie ze swoimi celami. Po raz pierwszy od blisko 20 lat w konkluzjach po posiedzeniu Rady Europejskiej stworzono specjalny wyjątek dla jednego z państw UE, który wyłącza stosowanie niektórych postanowień (...)

Bezpieczniejsza żywność i rośliny?

11.12.2019

Rada Ministrów przyjęła trzy projekty ustaw, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego: projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami oraz projekt ustawy o zmianie (...)

Internetowy bot pomoże szukać nielegalnych kopciuchów

26.11.2019

Na zlecenie Ministerstwa Rozwoju powstało oprogramowanie, które pozwoli Inspekcji Handlowej na automatyczną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo w internecie. Dzięki temu łatwiej będzie „namierzyć” sprzedawane kopciuchy. Porozumienie w tej sprawie podpisali (...)

Rynek urządzeń grzewczych pod lupą inspekcji

6.11.2019

Ograniczenie importu oraz kary za wprowadzanie na polski rynek tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów - taki ma być efekt noweli Prawo ochrony środowiska, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. W egzekwowaniu (...)

Będzie dofinansowanie zakupu niskoemisyjnych pojazdów

6.11.2019

Osoby fizyczne będą mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości 30% ceny zakupu pojazdu elektrycznego lub pojazdu napędzanego wodorem. Przy tym kwota wsparcia dla pojazdu elektrycznego nie będzie mogła być wyższa niż 37 500 zł, a dla pojazdu napędzanego wodorem 90 000 zł. Dofinansowaniem (...)

Nie będzie wolno sprzedawać plastikowych jednorazówek...

24.10.2019

Sprzedaż jednorazowych sztućców, patyczków do uszu, słomek i mieszadełek z plastiku zostanie zakazana do 2021 r. 90% zebranych i przetworzonych plastikowych butelek musi być jeszcze przed 2029 r. Bardziej rygorystyczne stosowanie zasady, wedle której zanieczyszczający (...)

Nowe normy dla jakości powietrza

16.10.2019

Od piątku 11 października br. obowiązują nowe normy informowania i alarmowania o smogu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 8 października 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.

Drzewa przy liniach kolejowych zostaną

15.10.2019

Poza lasami, drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 6 m od dolnej krawędzi nasypu albo górnej krawędzi przekopu albo od zewnętrznej krawędzi rowów bocznych. Natomiast w lasach drzewa i krzewy będą mogły być usytuowane za zewnętrzną krawędzią (...)

Więcej odstępstw od obowiązków zazielenienia

27.9.2019

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu oraz rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne (...)

Zmiany prawa atomowego

6.8.2019

Nowelizacja przepisów ma zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce. W tym celu wprowadza m.in. ograniczniki dawek promieniowania jonizującego, zmiany wartości dawek granicznych dla pracowników czy wymagania dla jednostek organizacyjnych odprowadzających (...)

Redukcja emisji

31.7.2019

Nowelizacja przepisów wdraża unijne przepisy dyrektywy NEC w sprawie redukcji emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłu drobnego, zobowiązującej państwa członkowskie do redukcji emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu, niemetanowych lotnych związków organicznych (...)

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

29.7.2019

29 lipca weszły w życie zmiany doprecyzowujące zapisy Programu „Czyste Powietrze”, a także dotyczące m.in. procesu przyjmowania i weryfikacji wniosków. Ułatwi to dostęp wnioskodawcom do skorzystania z Programu oraz usprawni proces jego wdrażania.

Gospodarka odpadami pod wiekszą kontrolą

27.7.2019

Od dnia 1 stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów, prowadzenie rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami oraz sprawozdawczość odbywać się będzie wyłącznie w formie elektronicznej, za pośrednictwem indywidualnego konta (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika