Prawo administracyjne: Ochrona środowiska - Zmiany w prawie (strona: 7)

Oznakowanie produktów bez GMO

12.2.2019

Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. Proponowane przepisy zakładają, że konsumenci będą mieć dostęp do informacji o sposobie wytwarzania (...)

Ułatwienie nawozowego zagospodarowania produktów pofermentacyjnych

29.1.2019

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Zaproponowano przepisy ułatwiające nawozowe zagospodarowanie produktów pofermentacyjnych, które powstają po wytworzeniu biogazu rolniczego.

„Czyste Powietrze” - złóż wniosek

21.1.2019

Wojewódzkie fundusze od poniedziałku (21 stycznia 2019 r.) wznawiają nabór wniosków o dofinansowanie po przeprowadzeniu niezbędnej aktualizacji programu priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz po dostosowaniu systemów informatycznych (...)

Polskie władze w obliczu problemów klimatycznych

7.12.2018

Polska jest gospodarzem 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC COP24). Poznaj stanowiska polskich władz przedstawione na szczycie klimatycznym.

Przygotowania do konferencji klimatycznej (COP24)

27.11.2018

Rząd zgodził się na podpisanie porozumienia, którego celem jest określenie zobowiązań, jakie spoczywają na państwie goszczącym Konferencję w sprawie zmian klimatu – stanowi ono podstawę prawną do organizacji tego wydarzenia (chodzi m.in. o zasady uczestnictwa i obsługi konferencji (...)

Lepsza gospodarka odpadami

23.10.2018

Nowelizacja ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach zaostrza w pozwoleniach zintegrowanych wymagania dotyczące monitoringu emisji z instalacji przemysłowych.

Kontrola jakości paliw stałych w walce ze smogiem

12.10.2018

Eliminacja z rynku paliw stałych nieprzystosowanych do spalania w gospodarstwach domowych jest głównym celem wydanych przez Ministra Energii rozporządzeń wykonawczych do ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Będzie finansowanie wymiany pieców i ocieplenia domów

10.10.2018

Proponowana przez rząd ustawa pozwoli uruchomić pilotażowy program termomodernizacji jednorodzinnych budynków mieszkalnych i wymiany wysokoemisyjnych źródeł ciepła. Jego budżet  w latach 2019-24 wyniesie ok. 1,2 mld złotych. 

Co dalej z polskim węglem?

3.10.2018

Finansowanie ze środków budżetowych restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego będzie wydłużone do końca 2023 roku. Z kolei ustawa o jakości paliw ma ograniczyć smog i napływ niesortowanego węgla do Polski.

Opłata emisyjna od 1 stycznia 2019 r.

20.9.2018

Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw m.in. powołuje Fundusz Niskoemisyjnego Transportu, wprowadza opłatę emisyjną, zmienia przepisy dotyczące stref czystego transportu oraz wprowadza inne "prośrodowiskowe zmiany".

„Czyste Powietrze” - dowiedz się, jak dostać dofinansowanie

5.9.2018

Resort środowiska rozpoczął cykl spotkań w gminach dotyczący realizacji Programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. Chce na nich poinformować, jak prawidłowo ubiegać się o dofinansowanie na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła.

Co nowego w Prawie wodnym i ustawie o żegludze śródlądowej?

27.8.2018

Wkrótce wejdą w życie 2 ustawy związane z szeroko rozumianą wodą. Nowelizacja Prawa wodnego zmniejsza rygory formalne związane z postępowaniami administracyjnymi w zakresie udzielania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Z kolei ustawa zmienia strukturę terenowej administracji (...)

Odpady pod większą kontrolą

21.8.2018

Pakiet rozwiązujący problem porzucania odpadów i pożarów wysypisk obejmuje nowelizację ustawy o odpadach, której celem jest uszczelnienie systemu oraz eliminacja nieprawidłowości w gospodarce odpadowej. Ma temu służyć też nowelizacja ustawy o Inspekcji Ochrony (...)

Jak eliminowany będzie z rynku podrabiany węgiel?

16.8.2018

Nowe rozwiązania mają pomóc w wyeliminowaniu z rynku najgorszej jakości paliw, odpowiadających za powstawanie smogu. Normy będą obowiązywały paliwa spalane w gospodarstwach domowych, kotłowniach przy budynkach mieszkalnych, szkołach oraz szpitalach.

Zmiany w monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw

13.7.2018

Nowelizacja wprowadza przepisy umożliwiające monitorowanie i kontrolowanie jakości paliw stałych, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń oraz gazów cieplarnianych, jak też innych substancji szkodliwych powstałych w trakcie ich spalania. 

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika