Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Artykuły (strona: 7)

Nabycie samochodu firmowego a podatek VAT - przed i po nowelizacji

14.5.2006

W niniejszym artykule omówiony został sposób odliczania podatku VAT, jaki obowiązywał od wejścia Polski do Unii Europejskiej do czasu ostatniej, niedawnej nowelizacji ustawy o VAT. Przedstawone zostały również niektóre nowe zasady, obowiązujące od 22.08.2005 r. Dowiedz (...)

Opodatkowanie usług naukowo-badawczych VAT-em

28.4.2006

W niedawnym piśmie Ministerstwo Finansów odniosło się do kwestii opodatkowania usług naukowo-badawczych podatkiem od towarów i usług podatkiem od towarów i usług. W niniejszym opracowaniu przedstawiono tezy tego pisma. Według niego, gdy usługa naukowo-badawcza jest realizowana na zlecenie (...)

Kiedy występuje import usług?

7.3.2006

Aby stwierdzić, że mamy do czynienia z importem usług dla celów VAT, podatnik musi za każdym razem dokonać 4 kroków weryfikacyjnych. Abyśmy mieli do czynienia z importem usług, miejsce świadczenia musi przypadać w Polsce. Miejsce świadczenia sprawdzamy na podstawie art. 27 i 28 ustawy o VAT (...)

Jak podróżny dokonuje zgłoszenia celnego?

31.1.2006

Polska przystępując do Unii Europejskiej została objęta unią celną. W przypadku towarów wywożonych lub przywożonych do naszego kraju przez podróżnego oznacza to, że odprawie celnej będą podlegały tylko towary, które zostały sprowadzone spoza Unii Europejskiej lub są (...)

Transakcje wewnątrzwspólnotowe w VAT

4.1.2006

Transakcje wewnątrzwspólnotowe są na gruncie podatku VAT dostawami towarów, w których stronami są podatnicy VAT z dwóch państw członkowskich Unii Europejskiej. Transakcje te można porównać do eksportu i importu towarów pomiędzy podmiotami z różnych państw członkowskich UE. Warto przy (...)

Podatek VAT i podatek dochodowy a usługi edukacyjne - opinia prawna

11.11.2005

Umowy zawierane między firmami mającymi siedzibę w różnych państwach UE nie są żadną rzadkością. Jakie konsekwencje podatkowe wywołuje zawarcie umowy o świadczenie usług przez takie podmioty? Czy i kto jest zobowiązany do odprowadzenia podatku od towarów i usług? Co z podatkiem dochodowym? (...)

Potwierdzenia wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów a VAT

5.9.2005

1 czerwca weszła w życie większa część obszernej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. W zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nowe przepisy zmieniają listę dowodów dokumentacyjnych, niezbędnych dla stosowania zerowej stawki VAT. Ustawodawca zrezygnował bowiem z wymogu (...)

Powtórna kontrola celna u podatnika

2.9.2005

Powtórna kontrola celna nie ogranicza się do podatników - podlega jej każda osoba bezpośrednio lub pośrednio uczestnicząca w czynnościach związanych z wymianą towarową z krajami spoza Wspólnoty Europejskiej. Jest ona przeprowadzana przez organy celne. Może być przeprowadzona w każdym czasie. (...)

Nowelizacja VAT- pozostałe zmiany

31.5.2005

Nowela kwietniowa ustawy VAT niesie szereg innych szczegółowych zmian, mających duże znaczenie w indywidualnych przypadkach. Wiele z nich poprawia i precyzuje dotychczasowe przepisy. Do ważniejszych zmian należy: ulepszenie przepisów dotyczących nieodpłatnego przekazania towarów (...)

Nowe zasady odliczania podatku VAT przy zakupie samochodu osobowego

31.5.2005

Nowelizacja ustawy od podatku towarów i usług zmienia definicję samochodu osobowego, od zakupu którego możliwe jest pełne odliczenie naliczonego podatku. Zmiany \"samochodowe\" wchodzą w życie z upływem 90 dni od dnia ogłoszenia ustawy - 22.08.2005 r. czyli później niż (...)

Opodatkowanie praw autorskich - opinia prawna

5.5.2005

Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników przychodów – między innymi – z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, itp. - ustala się w wysokości 10% tych przychodów. (...)

Stawki Vat na roboty i materiały budowlane - opinia prawna

4.4.2005

Opcja, którazakłada rozbicie na fakturze, sprzedaży materiałów wg 22% i wykonanych czynności wg 7%, jest prawidłowe. Rzeczywiście problemem mogą być umowy i zamówienia przygotowane pod rządami „starej” ustawy, gdzie takie rozbicie nie było konieczne. Niestety, jedyne co Państwo (...)

Jaki Vat od działalności edukacyjnej – opinia prawna

29.11.2004

Od 1 maja 2004 r. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 15 ust. 1 powołanej ustawy podatnikami podatku VAT są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie (...)

Rencista płatnikiem VAT – opinia prawna

23.11.2004

Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z FUS prawo do renty może ulec zawieszeniu lub ulega zmniejszeniu w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowi ubezpieczenia społecznego uważa się (...)

Metoda kasowa a terminy odliczeń

16.7.2004

Metoda kasowa jest szczególnym sposobem rozliczania się małych podatników, który polega na tym, iż obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności (nie później jednak niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi). Stosowanie tej metody (...)

Termin odliczenia podatku VAT

16.7.2004

Prawo do odliczenia podatku naliczonego jest fundamentalnym prawem każdego podatnika. W praktyce podatnicy mają jednak bardzo często wątpliwości, kiedy mogą z prawa tego skorzystać. W związku z tym, iż obecne przepisy ustawy VAT w odmienny sposób regulują tą kwestię, warto przepisy te przybliżyć (...)

Ewidencja prowadzona przez podatników VAT

16.7.2004

Jednym z podstawowych obowiązków podatnika VAT jest prowadzenie ewidencji dla celów tego podatku. Wskazać należy dwie przyczyny wprowadzenia takiego obowiązku. Po pierwsze ewidencje są niezbędne dla podatnika, który na ich podstawie oblicza i deklaruje zobowiązanie podatkowe za dany okres rozliczeniowy. (...)

Odliczanie częściowe podatku VAT

16.7.2004

Prawo do częściowego tylko odliczenia podatku stanowi konsekwencję zasady, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony (czy prościej - prawo do odliczenia podatku naliczonego) dotyczy tylko podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą (...)

Komu wystawiać faktury VAT – opinia prawna

16.7.2004

Fakturami VAT oraz fakturami wewnętrznymi dokumentuje się czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Czynności, która nie podlega podatkowi od towarów i usług, a o taką Pani zapytuje nie dokumentuje się fakturą VAT.

Metoda kasowa - sposób rozliczania podatku VAT dla małych podatników

3.6.2004

Metoda kasowa jest szczególnym, dostępnym dla niektórych podatników, sposobem rozliczania podatku VAT. Jej istotą jest odmienny sposób powstawania obowiązku podatkowego - o ile w przypadku zasad ogólnych powstanie obowiązku podatkowego powiązane jest na ogół z wydaniem towaru lub wykonaniem (...)

Wystawianie faktur przez nabywcę

25.5.2004

Regulacje zawarte w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz w wydanych na jej podstawie aktach wykonawczych wprowadzają szereg, nieznanych dotychczas rozwiązań. Jednym z nich jest możliwość wystawiania faktur VAT przez nabywcę towarów lub usług.

Wystawianie faktur po 1 maja 2004 r.

20.5.2004

Od 1 maja 2004 r. obowiązuje nowa ustawa o podatku od towarów i usług, która zastąpiła poprzednio obowiązującą ustawę o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy wchodzą w życie również nowe przepisy wykonawcze, w tym przepisy dotyczące (...)

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu

20.5.2004

Wewnątrzwspólnotowe nabycie nowych środków transportu stanowi szczególny przypadek wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Szczególny charakter tej czynności wiąże się przede wszystkim z tym, że czynność ta stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów niezależnie od tego kto jest nabywcą (...)

Co daje paragon?

0.0.0

Ministerstwo Finansów zachęca do brania paragonów. Ułatwią nam one zgłoszenie reklamacji, porównanie cen i sprawdzenie, czy transakcja została prawidłowo rozliczona. Paragon to większe bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy szanującego zasady (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika