Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Artykuły (strona: 5)

Kto jest \"małym podatnikiem\" VAT?

13.2.2012

Niektórzy podatnicy, po spełnieniu określonych warunków ustawowych, mogą uzyskać status małego podatnika. Status ten uprawnia do skorzystania z preferencyjnych rozwiązań w zakresie rozliczeń w podatku VAT. Mały podatnik może rozliczać podatek VAT na zasadach ogólnych. (...)

Kiedy mały podatnik traci prawo do stosowania metody kasowej?

13.2.2012

Prawo do rezygnacji z metody kasowej należy odróżnić od utraty prawa do stosowania tej metody. Utrata prawo do metody kasowej wiąże się bowiem z utratą statusu małego podatnika i oznacza dla podatnika konieczność stosowania rozliczeń na zasadach ogólnych. Przekroczenie określonych w ustawie (...)

Jak rozliczyć czynności dokonane przed wyborem metody kasowej?

13.2.2012

Wybór metody kasowej wiąże się z odpowiednim rozliczeniem czynności dokonanych w poprzednich okresach. Ustawodawca wprowadził rozwiązania mające uchronić podatnika VAT przed podwójnym opodatkowaniem danej czynności. A mianowicie, w zakresie czynności, w stosunku do których obowiązek podatkowy (...)

Jak zrezygnować z metody kasowej?

13.2.2012

Podatnik wybierając metodę kasową nie musi jej stosować bezterminowo. Może bowiem z niej zrezygnować (choć nie w dowolnym terminie); może się również okazać, iż podatnik utraci prawo do stosowania tej metody. Mały podatnik może zrezygnować z metody kasowej, jednak nie wcześniej jednak (...)

Nadużycie prawa w podatku obrotowym

7.2.2012

Nowelizacja Ordynacji podatkowej z dnia 30 czerwca 2005 r. uchyliła art. 24a oraz 24b tejże ustawy, które statuowały instytucję obejścia prawa podatkowego. Polscy podatnicy przyzwyczaili się więc do stanu w którym ich zgodna z prawem działalność zmierzająca do obniżenia obciążania (...)

Zwrot podatku VAT a czynności sprawdzające

11.1.2012

Podatnik samodzielnie wykazuje kwotę podatku należnego oraz naliczonego za dany okres rozliczeniowy. W efekcie jego wyliczeń może dojść do powstania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. W takiej sytuacji przysługuje mu uprawnienie do żądania zwrotu tej nadwyżki. Zanim do tego dojdzie, (...)

Kiedy można anulować fakturę?

10.12.2011

Kwestia anulowania faktury nie jest uregulowana ani w przepisach ustawy o VAT, ani też w przepisach wykonawczych do niej. Nie oznacza to jednak, że w praktyce podatnicy nie mogą anulować faktury. Możliwość anulowania faktury dopuszczają bowiem zarówno organy podatkowe w wydawanych wiążących (...)

Czy kara umowna podlega VAT?

10.12.2011

Instytucja kary umownej została uregulowana w art. 483 Kodeksu cywilnego i należy ją rozumieć jako rodzaj sankcji cywilnoprawnej zastrzeżonej na wypadek szkód powstałych w wyniku niewykoniania lub niewłaściwego wykonania umowy i rodzaj odszkodowania. Stosownie do postanowień ustawy o (...)

Zapłata, a powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług

30.11.2011

Zgodnie z art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej VAT) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi , a jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie (...)

Opodatkowanie towarów sprzedawanych „na raty”

28.11.2011

Odpowiedź na pytanie, w jaki sposób opodatkowane są towary sprzedawane „na raty” wymaga określenia jak należy kwalifikować sprzedaż wedle ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT) , jak wyznaczyć moment powstania zobowiązania podatkowego przy tego rodzaju (...)

Ulga na złe długi

22.11.2011

Ustawa o podatku od towarów i usług (dalej VAT) umożliwia odzyskanie podatku należnego związanego z nie zapłaconymi wierzytelnościami. Instytucja ta, potocznie zwana „ulgą za złe długi”, obwarowana jest jednak wieloma, często trudnymi do spełnienia, warunkami. Wyliczone są one (...)

Zaliczka, a obowiązek podatkowy

13.11.2011

Przedpłaty, zaliczki oraz zadatki otrzymywane w związku z dokonywaną później dostawą towarów lub świadczeniem usług podlegają opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług ( dalej VAT ). Dotyczy to bez wyjątków obrotu krajowego, ale także ma zastosowanie(choć nie (...)

Jakie szczególne dokumenty są uznawane za faktury VAT?

3.11.2011

Przepisy rozporządzenia fakturowego uznają za faktury VAT pewne specyficzne dokumenty. Wszystkie te dokumenty przedstawiamy poniżej. Za faktury VAT uznaje się m.in. rachunki, o których mowa w art. 87-90 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, które są wystawiane przez podatników (...)

Obrót wewnątrzwspólnotowy w VAT - podstawowe pojęcia

3.11.2011

Od 1 maja 2004 r. obrót między Polską a innymi krajami Unii określany jest mianem wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT) bądź wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów (WNT). Transakcje eksportowe oraz importowe pozostały natomiast w rozliczeniach z państwami (...)

Podatnicy

19.10.2011

Szczególny charakter podatku VAT przejawia się między innymi w tym, iż opodatkowaniu podlegają wskazane przepisami czynności pod warunkiem, że są wykonywane przez podatników. W konsekwencji - z dwojga takich samych czynności wykonywanych przez podatnika i niepodatnika opodatkowaniu (...)

Jak rozliczyć faktoring?- stan prawny do 31.12.2010

9.10.2011

Faktoring należy do szczególnych form obrotu wierzytelnościami. Tego typu transakcje handlowe wykształciły się w praktyce anglosaskich instytucji finansowych i w rozwiniętej już postaci zostały przeniesione na grunt europejski w latach pięćdziesiątych XX wieku. W polskim systemie prawnym (...)

Jak dokonać korekty podatku naliczonego?

5.10.2011

Ustawa o podatku VAT określa terminy, w których podatnik ma prawo do odliczenia podatku z otrzymanych faktur i innych dokumentów. Jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia podatku w określonych w ustawie terminach, może odliczyć podatek przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za (...)

Drobni przedsiębiorcy, a zwolnienie z podatku od towarów i usług

3.10.2011

Rok 2011 przyniósł poważne zmiany w zakresie warunków, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby uzyskać uprawnienie do zwolnienia z podatku VAT. Poprzedni stan prawny został dokładnie omówiony w artykule pt. „Drobni przedsiębiorcy, a VAT” w związku z czym niniejsze opracowanie (...)

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

2.10.2011

Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Jeśli już VAT się należy, to co do zasady dostawa obiektów i usług budowlanych, a także dostawa gruntu niezabudowanego, a przeznaczonego pod zabudowę podlega opodatkowaniu według podstawowej 22% stawki tego podatku (art. 41 ust. 1 (...)

Rozliczanie podatku VAT od usług medialnych

30.9.2011

Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że ustawodawca wprowadził szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego oraz szczególne momenty określające termin na odliczenie podatku naliczonego. Dotyczą one m.in. tzw. usług medialnych. Polskie przepisy są jednak w tym zakresie sprzeczne z (...)

Zasady odliczania podatku VAT od paliwa

30.9.2011

Rok 2011 przywitał podatnika kolejnymi nowelizacjami z zakresu ustawy podatku od towarów i usług (dalej VAT). Jedną z bardziej istotnych zmian, szczególnie dla kierowców, jest uchylenia art. 83.3-7 oraz 88.1 pkt. 3 ustawy o VAT. Stało się to na mocy ustawy o zmianie ustawy o (...)

Jakie dane zamieszcza się na fakturze VAT?

26.9.2011

Przepisy ustawy o VAT, jak również rozporządzenia fakturowego określają podstawowe dane, jakie powinna zawierać faktura VAT. Ponadto podatnik ma możliwość zamieszczenia na fakturze dodatkowych informacji, o których przepisy nie mówią wprost. Jakie podstawowe dane trzeba podać na fakturze (...)

Odliczanie podatku VAT od paliwa i części - stan prawny do 22 sierpnia 2005 r.

19.9.2011

Ostatnie zmiany w ustawie o VAT nie ominęły również kwestii związanych z odliczaniem paliwa do samochodów firmowych. Poniżej omówimy regulacje obowiązujące do 21.08.2005 r. oraz nowe przepisy, które obowiązują od 22.08.2005 r. Nowe zasady odliczania podatku VAT od paliw obowiązują od 22.08.2005 (...)

Na czym polega refakturowanie?

19.9.2011

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji pojęcia refakturowania usług. W praktyce, zgodnie z utrwalonym w doktrynie i orzecznictwie poglądem, polega ono na zafakturowaniu odsprzedaży usługi bez naliczenia marży lub prowizji. Celem tego typu rozliczeń jest przeniesienie (...)

Nowe zasady zwrotu VAT za materiały budowlane

5.7.2010

Od 1 maja 2004 r. stawka VAT-u na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 %. Osoby fizyczne, które w okresie od dnia 1 maja 2004 r. do dnia 31 grudnia 2007 r. poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych związanych z inwestycją mieszkaniową, na które po dniu (...)

Jak ubiegać się o zwroty VAT za materiały budowlane?

5.7.2010

Zwroty VAT za materiały budowlane mają następować na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. Wniosek taki może być złożony raz w roku. Nie ma terminu końcowego składania owego wniosku. Jeżeli osoba domagająca się zwrotu pozostaje w związku małżeńskim, wniosek może być (...)

Nowe zasady odliczania VAT od paliwa i nowych samochodów

17.5.2010

W grudniu 2008 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w sprawie polskiej spółki Magoora dotyczący prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa do tych samochodów. ETS uznal, że przepisy polskiej ustawy o VAT dotyczace ograniczeń w odliczeniach naruszają (...)

Zwolnienie szkół jazdy z podatku VAT stan do 31.12.2010 r.

10.2.2010

Zgodnie z obecnie obowiązującym art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT") zwolnione z podatku VAT są usługi, które zostały wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. W pkt 2 załącznika wymieniono usługi edukacyjne ( PKWiU 80).

Jak wystawia się faktury VAT-marża?

18.8.2009

Procedurę marży mogą stosować m.in. podatnicy świadczący usługi w zakresie turystki oraz podmioty dokonujące dostawy towarów używanych (ale „używanie” na potrzeby tej szczególnej procedury zdefiniowane jest w sposób bardzo szczególny). Do nabywanych przez (...)

Uproszczenie VAT-u

14.8.2009

Większość zmian wynikających z ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wchodzi w życie 1 grudnia 2008 r. Nowelizacja ma na celu uproszczenie zasad rozliczania podatku VAT i dostosowanie przepisów krajowych (...)

VAT od miejsca parkingowego

5.6.2009

Ze względu na osłabienie koniunktury w budownictwie deweloperzy kuszą klientów niskimi cenami, bądź miejscem parkingowym dodawanym do każdego z mieszkań. Kupując mieszkanie wraz z takim miejscem natrafić mozna wszakże na problem związany z zastosowaniem właściwej stawki podatku do (...)

Kasy fiskalne - o czym warto pamiętać?

29.4.2009

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku VAT należnego (...)

Samochody osobowe i rozliczanie podatku VAT

25.2.2009

Nowe regulacje odstępują od wymogu posiadania świadectwa homologacji oraz dopuszczalnej ładowności, wprowadzając masę całkowitą jako przesłankę kwalifikacji pojazdu. Zgodnie z nowymi przepisami, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej (...)

System „VAT-marża” w komisie i handlu samochodami osobowymi

3.4.2008

Ustawa o VAT przewiduje szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. W artykule omówimy szczególny sposób rozliczania dostawy towarów używanych, zwany w praktyce systemem marży. Zasada opodatkowania marży jest następująca: (...)

Na jakich warunkach następuje zwrot VAT za materiały budowlane?

18.2.2008

Aby mieć prawo do omawianego zwrotu, osoby fizyczne muszą spełniać także następujące warunki: poniesione wydatki mają udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, nie dokonały zakupu materiałów budowlanych w związku z ww. inwestycjami, (...)

Drobni przedsiębiorcy a VAT - stan prawny na 1 styczeń 2008 r.

16.1.2008

Przepisy regulujące podatek VAT zawiera ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególne uregulowania odnoszą się do drobnych przedsiębiorców. Są oni zwolnieni od podatku, jeżeli wartość sprzedaży towarów lub usług nie przekroczyła u nich określonych wartości. (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika