Prawo podatkowe: Podatek VAT i akcyza - Artykuły (strona: 6)

Drobni przedsiębiorcy a VAT - stan prawny na 1 styczeń 2008 r.

16.1.2008

Przepisy regulujące podatek VAT zawiera ustawa z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. Szczególne uregulowania odnoszą się do drobnych przedsiębiorców. Są oni zwolnieni od podatku, jeżeli wartość sprzedaży towarów lub usług nie przekroczyła u nich określonych wartości. (...)

Skorzystaj z e-faktury!

16.11.2007

Możliwość wystawiania e-faktur w obrocie gospodarczym wprowadzono rozporządzeniem w sprawie wystawiania oraz przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także przechowywania oraz udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej tych faktur. Niewątpliwym jest, że możliwość (...)

Ile zwrotu VAT za materiały budowlane można uzyskać?

27.5.2007

Zwrot VAT jest limitowany. Wysokość przysługującego zwrotu oraz wysokość przysługującego limitu, w okresie obowiązywania ustawy, uzależniona jest m.in. od tego czy inwestycja, w związku z którą poniesiono wydatki na zakup materiałów budowlanych wymagała pozwolenia na budowę (...)

Faktura korygująca, nota korygująca, duplikat faktury kiedy wystawiać?

23.4.2007

Faktury korygujące (zwane powszechnie „korektami”) oraz noty korygujące wystawiane są w sytuacjach, które wymagają poprawy zapisów dokonanych fakturami VAT. Rodzaj „korekty” będzie decydował o konieczności wystawienia korekty przez sprzedawcę albo notę korygującą (...)

Faktury VAT wystawiane przez nabywcę - nowy sposób dokumentacji

11.4.2007

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy o VAT, podatnicy uzyskali możliwość przerzucenia obowiązku wystawiania faktur VAT na nabywcę. Jest to czasem wygodny sposób spełnienia obowiązków związanych z dokumentacją VAT, jednak może okazać się niebezpieczny. Wymaga on więc dużego zaufania (...)

Faktury dla specyficznych kontrahentów

11.4.2007

Faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych mogą nie zawierać numeru NIP nabywcy. Poza tym podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego (czyli nabywca) wystawia w dwóch (...)

Jak wystawia się faktury dokumentujące obrót wewnątrzwspólnotowy?

11.4.2007

Faktury unijne, wystawiane przez kontrahentów zagranicznych z tytułu dostawy towaru do Polski, stanowią dla podatnika VAT dokumentację wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. Częstym błędem popełnianym przez podatników jest dokonywanie księgowania na podstawie tak otrzymanej faktury. Faktura (...)

Jakie faktury wystawiają mali podatnicy VAT?

11.4.2007

Podatnik, który posiada status małego podatnika, może rozliczać się metodą kasową, albo też dokonywać rozliczeń kwartalnych bez stosowania tej metody. Oczywiście mały podatnik może również rozliczać się miesięcznie. W przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą "FAKTURA (...)

Kto może wystawiać faktury VAT, faktury elektroniczne, a kto rachunki?

11.4.2007

Zgodnie z ogólną zasadą, podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. (...)

Ewidencje na potrzeby podatku VAT

19.3.2007

Przepisy nie określają żadnego wzoru ewidencji podatkowej dla celów VAT. Niemniej jednak wszyscy podatnicy (z wyjątkiem niektórych podatników zwolnionych czy wykonujących czynności zwolnione od podatku) są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy (dotyczy (...)

Zapłata podatku VAT - teraz i według projektowanej nowelizacji

19.3.2007

W zasadzie podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, a podatnicy rozliczający się kwartalnie - w terminie do (...)

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

18.3.2007

Składanie deklaracji podatkowych jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika. Przepisy o podatku VAT wyróżniają kilka rodzajów deklaracji dla celów rozliczenia tego podatku. Co istotne, obecnie należy również składać deklaracje „zerowe”. Będzie tak jednak tylko w tych przypadkach, (...)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

10.3.2007

Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie numer ten określa się mianem "numeru (...)

Rejestracja VAT dla transakcji krajowych

10.3.2007

Rejestracja dla potrzeb podatku VAT ma podstawowe znaczenie dla każdego podatnika. Wykonanie obowiązku rejestracyjnego uprawnia m.in. do wystawiania faktur VAT oraz do odliczania podatku. Między podatnikami a organami podatkowymi najwięcej sporów odnośnie rejestracji toczy się właśnie o prawo (...)

Zaliczki w WDT a stawka 0% oraz odliczenie podatku VAT

5.2.2007

Aktualnie, jeżeli przed dokonaniem WDT otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. W aktualnym stanie prawnym zasada jest więc następująca: podatnik może opodatkować każdą zaliczkę (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

1.2.2007

Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy określają jednak szereg warunków, których spełnienie spowoduje dopiero, iż będziemy (...)

\"Towary używane\" zwolnione z VAT

27.11.2006

Artykuł 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem jednak, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało podatnikowi dokonującemu tej dostawy prawo do odliczenia podatku naliczonego. Zwolnieniu podlega (...)

Likwidacja działalności gospodarczej i ryzyko podwójnego opodatkowania VAT

12.11.2006

Przepisy Unii Europejskiej ustanawiają jako jedną z naczelnych zasad podatku VAT, zasadę neutralności oraz zakaz podwójnego opodatkowania. Niestety przepisy polskiej ustawy w wielu miejscach zasadę tę naruszają. Jako jeden z przykładów sytuacji, które mogą stać się sporą pułapką dla (...)

Rozliczanie obrotu wewnątrzwspólnotowego w VAT

12.11.2006

1 maja 2004 r. zniesiono granice celne między Polską a pozostałymi krajami Unii Europejskiej. Od tej daty wymiana towarowa między naszym krajem a innymi państwami członkowskimi nie odbywa się na zasadzie eksportu i importu, ale jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) oraz wewnątrzwspólnotowym (...)

Korekta podatku naliczonego przy odliczaniu VAT na podstawie proporcji

12.11.2006

Proporcję do częściowego odliczenia podatku VAT ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje (...)

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

12.11.2006

Samodzielne wykonywanie działalności dla potrzeb VAT to nie tylko prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Podatnikami podatku VAT mogą być również ci podatnicy, którzy tej działalności nie prowadzą. W praktyce wiele wątpliwości budzi opodatkowanie osób wykonujących (...)

Czy będzie zwrot akcyzy od sprowadzanych samochodów?

28.9.2006

9 sierpnia 2005 do Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich wpłynął wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym złożony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie z zapytaniem, czy jest zgodne z prawem wspólnotowym, by państwo członkowskie nakładało na samochody osobowe (...)

Leasing w podatku VAT

16.9.2006

W niektórych przypadkach umowy leasingu podatnik ma prawo do częściowego odliczenia podatku VAT. Od 21 sierpnia 2005 r. obowiązują nowe przepisy w zakresie ograniczenia w odliczeniu podatku VAT od rat leasingowych. Jednak przepisy pozwalają niektórym podatnikom na kontynuację odliczeń. (...)

Kontrahenci małego podatnika

23.6.2006

Wybór przewidzianego przez ustawę sposobu rozliczeń z podatku VAT przez małego podatnika wywołuje określone skutki również w zakresie obowiązków podatkowych u jego kontrahentów. Dotyczy to jednak tylko kontrahentów, którzy sami nie są małymi podatnikami albo są tymi podatnikami, ale nie (...)

Czy opłaca się wybór metody kwartalnego rozliczenia VAT?

23.6.2006

W praktyce metoda kwartalnego systemu rozliczeń bez stosowania metody kasowej ma znacznie więcej zwolenników niż metoda kasowa. Co prawda obowiązek podatkowy nie powstaje w tej metodzie na szczególnych zasadach, ale termin zapłaty podatku można \"przesunąć\" poprzez rzadsze rozliczanie się (...)

Sprzedaż lokalu a obowiązek odprowadzenia podatku VAT - opinia prawna

14.6.2006

Małżonkowie, jako wspólnicy spółki jawnej, nabyli lokal od spółdzielni w celach związanych z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą. Lokal był z zerową stawką VAT, został potraktowany jako środek trwały, a obecnie lokal ma zostać sprzedany. Czy sprzedawca powinien naliczyć (...)

Podatek należny u podatnika stosującego kwartalne rozliczenie

5.6.2006

Dla małego podatnika, który rozlicza się za okresy kwartalne bez stosowania metody kasowej nie ma żadnych szczególnych regulacji odnoszących się do momentu powstania obowiązku podatkowego. Obowiązek ten w szczególności nie jest uzależniony od zapłaty dokonanej przez kontrahenta (...)

Zalety i wady wyboru metody kasowej

5.6.2006

Metoda kasowa ma w praktyce tylu zwolenników, ilu przeciwników. Do jej głównych zalet można zaliczyć dość znaczne odroczenie podatku do zapłaty poprzez szczególne określenie momentu powstania obowiązku podatkowego. Wybór metody kasowej oznacza również mniej deklaracji składanych w trakcie (...)

Faktury VAT wystawiane przez podatnika stosującego metodę kasową

5.6.2006

Małego podatnika, który stosuje metodę kasową obowiązują wszystkie ogólne zasady odnoszące się do wystawiania faktur VAT. Jeśli jest on zarejestrowany jako "podatnik VAT czynny', jest zatem zobowiązany wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności: dokonanie sprzedaży, datę dokonania (...)

Jak rozliczyć VAT po rezygnacji z metody kasowej lub utracie do niej prawa?

5.6.2006

Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Rezygnacja z metody kasowej oraz utrata do niej prawa oznacza pewne komplikacje w zakresie rozliczania podatku. Podatnik, mimo zakończenia stosowania metody kasowej, podatek naliczony w odniesieniu (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika