Własność przemysłowa i prawa autorskie: Prawo autorskie - Zmiany w prawie

Będą specjalistyczne sądy chroniące własność intelektualną

27.3.2020

Dzięki ustawie o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, której projekt został przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości, już wkrótce rozpoczną pracę wyspecjalizowane sądy ds. ochrony własności intelektualnej.

Będą sądy własności intelektualnej

22.2.2020

Uchwalona ustawa ma przede wszystkim na celu wprowadzenie do polskiego wymiaru sprawiedliwości sądów wyspecjalizowanych w zakresie spraw dotyczących własności intelektualnej. Ustawa przewiduje stworzenie w ramach sądownictwa powszechnego odrębnych jednostek organizacyjnych, które (...)

Prawo autorskie silniejsze od wolności informacji i wolności prasy

16.10.2019

TSUE wskazał, że wolność informacji i wolność prasy nie może uzasadniać, poza wyjątkami i ograniczeniami ustanowionymi w dyrektywie o prawie autorskim, odstępstwa od praw autorskich. Jednak, w odniesieniu do raportów o sytuacji wojskowej, sąd krajowy powinien, przed zbadaniem, czy wykorzystanie (...)

Ochrona prawnoautorska tylko dla przejawów oryginalnej działalności twórczej

15.10.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że wzorom nie można udzielić ochrony prawnoautorskiej tylko z tego powodu, że poza realizowanym przez nie celem użytkowym wywołują swoisty efekt estetyczny. Żeby korzystać z takiej ochrony, wzory powinny stanowić przejaw oryginalnej działalności (...)

Sampling może łamać prawa producenta fonogramu

13.10.2019

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyjaśnił, że sampling może stanowić naruszenie praw producenta fonogramu w przypadku, gdy jest wykonywany bez jego zezwolenia. Jednak wykorzystanie w zmienionej i nierozpoznawalnej dla ucha postaci próbki dźwiękowej pobranej z fonogramu nie stanowi (...)

Niemieckie ograniczenie dla wyszukiwarek wymaga zatwierdzenia Komisji

23.9.2019

Niemiecki przepis zakazujący wyszukiwarkom wykorzystywania snippetów prasowych bez zezwolenia wydawcy nie może być stosowany w braku jego uprzedniej notyfikacji Komisji Europejskiej. Stanowi on bowiem zasadę dotyczącą usługi społeczeństwa informacyjnego, czyli „przepis techniczny”, (...)

Młodzi Twórcy w sieci

31.5.2019

Eksperci NASK przygotowali i przeprowadzili badanie dotyczące młodych twórców internetowych. Ankieterzy porozmawiali z setką młodych, pozytywnie zaangażowanych blogerów, vlogerów, YouTuberów. Zapytali o ich pasje, źródła motywacji oraz doświadczenia związane (...)

Fair play w internecie?

23.4.2019

Parlament przyjął nowe przepisy dotyczące praw autorskich w internecie. Platformy internetowe ponoszą odpowiedzialność za treści zamieszczane przez użytkowników. Niektóre zamieszczone materiały, takie jak memy lub GIF-y, zostały wyłączone z zakresu dyrektywy. Hiperłącza (...)

Prawo autorskie przychylniejsze dla potrzeb osób niepełnosprawnych

31.10.2018

Zaproponowano regulacje, których celem będzie zniesienie przeszkód uniemożliwiających osobom niewidomym, słabowidzącym i z innymi niepełnosprawnościami dostęp do opublikowanych utworów drukowanych. Łatwiejsza ma być transgraniczna wymiana kopii utworów i innych przedmiotów (...)

Opłaty na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania a VAT

23.10.2018

Minister Finansów wydał interpretację ogólną w sprawie traktowania w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 oraz art. 8 ust. 1 i ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług opłat uiszczanych na podstawie art. 20 ust. 1 i art. 20[1] ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (...)

Zbiorowe zarządzanie prawami autorskimi i prawami pokrewnymi uregulowane

28.7.2018

Celem nowej ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi jest pełne wdrożenie do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/26/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania (...)

Nadchodzi dyrektywa o prawach autorskich

29.6.2018

Parlament Europejski obecnie proceduje dyrektywę w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Ma ona na celu harmonizację aspektów prawa autorskiego w UE.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika