Prawo budowlane - Zmiany w prawie

Zmiany dotyczące map geodezyjnych

30.12.2024

Nowelizacja przepisów zakłada wydłużenie do 31 grudnia 2027 r. terminu przejściowego, w którym została dopuszczona możliwość prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach (...)

Nowelizacja ustawy o odpadach

31.10.2024

Projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie organizacji systemu segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych (odpady BiR) w celu uelastycznienia organizacji przez przedsiębiorców segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych oraz wyeliminowania zgłaszanych przez (...)

Zmiany dotyczące nieruchomości rolnych Skarbu Państwa

23.9.2024

Ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw dotyczy uwzględnienia zmian wynikających z rozporządzenia (...)

Nowe zasady dla placów zabaw dla dzieci

24.7.2024

Możliwość budowy placu zabaw dla dzieci na innej działce niż powstający budynek wielorodzinny, lecz o znacznie większej powierzchni – to nowe rozwiązanie proponowane w nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych budynków. Nowy przepis wpisuje się w (...)

Wzory umów dla kooperatyw mieszkaniowych

25.3.2024

Chcesz wybudować swój dom w kooperatywie mieszkaniowej, lecz nie wiesz, od czego zacząć? Zobacz przykładowe wzory umów dla osób zainteresowanych realizacją inwestycji mieszkaniowej w tej formule.

Przeciwdziałanie patodeweloperce opóźnione

25.3.2024

Do wykazu prac legislacyjnych Ministra Rozwoju i Technologii trafił projekt rozporządzenia zmieniający datę wejście w życie rozwiązań przeciwdziałających tzw. patodeweloperce. Zmianie ulegnie tylko data wejścia w życie przepisów – z 1 kwietnia na 1 sierpnia 2024 r.

Narzucona efektywność energetyczna budynków

22.3.2024

Od 2030 roku nowe budynki mają być zeroemisyjne. Przewidziano środki, dzięki którym spadną rachunki za energię i łatwiej będzie przeciwdziałać zmianom klimatu. Przepisów będzie można nie stosować do budynków rolniczych i zabytkowych. Budynki odpowiadają za 36% emisji (...)

StopPatodeweloperka od kwietnia 2024 r.

2.11.2023

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zatwierdził zmiany przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Cel nowelizacji to przede wszystkim ograniczenie praktyk związanych z tzw. „patodeweloperką”, czyli z działaniami, (...)

Bezpłatne projekty dużych domów

2.11.2023

Na stronie internetowej GUNB dostępne są pierwsze projekty domów o powierzchni ok. 120 m2. To efekt konkursu architektonicznego na projekty domów o powierzchni do 120, 150 i 180 m2, który rozstrzygnięto we wrześniu br. Można z nich korzystać bezpłatnie. Wkrótce pojawią (...)

Rusza reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego

25.9.2023

Weszły w życie przepisy głęboko reformujące proces planowania i zagospodarowania przestrzennego. Celem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw jest uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedury planistycznej.

Bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m2 już od października

16.9.2023

Rozstrzygnięty został konkurs na projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 m2, do którego zgłoszono 83 prace. Już od października br. konkursowe projekty ekonomicznych i energooszczędnych domów, będzie można bezpłatnie pobrać ze strony Głównego Urzędu Nadzoru (...)

Prosument lokatorski z podpisem Prezydenta

31.8.2023

Promująca wykorzystanie OZE w blokach i wprowadzająca instytucję tzw. prosumenta lokatorskiego nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii została podpisana przez Prezydenta. Dzięki nowym przepisom wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe i TBS-y będą mogły zarabiać (...)

Domy bez pozwolenia - bez ograniczenia powierzchni

21.8.2023

Sejm zakończył prace nad deregulacją prawa budowlanego, która wprowadza uproszczenia w budowie domów powyżej 70 m2 powierzchni zabudowy. Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów domów 120, 150 i 180 m2.

Wielka reforma planowania przestrzennego

25.7.2023

Prezydent podpisał nowelizację przepisów z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. Przyjęcie nowego planu miejscowego będzie teraz możliwe w 8-9 miesięcy. Dotychczas często trwało to latami.

Koniec patodeweloperki?

20.4.2023

Resort rozwoju zakończył analizę dotyczącą propozycji rozwiązań przeciwdziałających patodeweloperce. Takie praktyki to nie tylko niższy komfort i jakość życia dla mieszkańców nowych budynków i osiedli, ale także koszty, które w przyszłości ponosić będzie całe (...)

Neutralność klimatyczna budownictwa do 2050 roku!

17.3.2023

14 marca Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Od 2028 roku wszystkie nowe budynki będą zeroemisyjne. Zaproponowano środki, (...)

Kolejny krok milowy w cyfryzacji procesu budowlanego

30.1.2023

Teraz książkę obiektu budowlanego oraz dziennik budowy łatwo założysz i poprowadzisz online. A od czerwca ruszy System Obsługi Postępowań Administracyjnych w Budownictwie. To kolejne etapy cyfryzacji procesu budowalnego.

#PrzyjazneMiejsce

20.1.2023

„Patodeweloperka” to gorsza jakość życia i wymierne straty dla całej społeczności lokalnej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozpoczyna proces porządkowania zasad budowy budynków wielorodzinnych. Wszystko z myślą o komforcie mieszkańców.

Zmiany dotyczące świadectw charakterystyki energetycznej...

26.10.2022

Nowelizacja wdraża do krajowego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, która została zmieniona dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 (...)

GINB o aktualizacjach zgłoszeń do CEEB

25.10.2022

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał komunikat w sprawie zjawiska zmian/aktualizacji źródeł ciepła w deklaracjach składanych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Kooperatywy mieszkaniowe do budowy mieszkań

10.9.2022

Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi tworzenie w Polsce kooperatyw mieszkaniowych. Polacy będą mogli wspólnie kupić grunt i zbudować na nim budynki wielorodzinne czy domy lub kupić budynki i je wyremontować. Będą też nowe zasady w gwarantowanym kredycie mieszkaniowym.

Przekształcanie budynków biurowych i handlowych na cele mieszkalne

4.8.2022

Rząd chce reagować na sytuację, jaka ma miejsce na rynku nieruchomości. W Ministerstwie Rozwoju i Technologii pracuje się nad kolejnym rozwiązaniem, które zwiększy dostępność mieszkań i umożliwi w większym stopniu wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Chcemy by (...)

2 ważne ustawy dla mieszkalnictwa i budownictwa

29.7.2022

Przyjęte przez Sejm 7 lipca 2022 r. ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawa o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych zostały podpisane przez Prezydenta RP.

Lepsza ocena efektywności energetycznej budynków

26.7.2022

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy – Prawo budowlane, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Projekt dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe rozwiązania mają (...)

Cyfryzacja w budownictwie postępuje...

24.4.2022

Dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej.

Łatwiejsza budowa domów do 70 metrów kwadratowych

20.9.2021

Ułatwienia w budowaniu małych domów jednorodzinnych to jedna z 10 kluczowych regulacji Polskiego Ładu. Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo budowlane oraz ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, dzięki którym budowa przeznaczonych na własne potrzeby domów mieszkalnych (...)

Mieszkaniowe ustawy Polskiego Ładu coraz bliżej

12.9.2021

Mieszkanie bez wkładu własnego oraz ułatwienia w budowie domów mieszkalnych do 70 m2 to dwa flagowe projekty Polskiego Ładu, które zostały już przyjęte przez Radę Ministrów. Nowe rozwiązania poprawią sytuację mieszkaniową polskich rodzin. Pomoże w tym wsparcie państwa (...)

Nowa ustawa deweloperska

24.5.2021

Sejm przyjął nową ustawę deweloperską, która wzmocni ochronę osób kupujących nieruchomości mieszkaniowe na rynku pierwotnym. Jedną z ważniejszych zmian jest utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, z którego będą wypłacane pieniądze m.in. w przypadku (...)

Polski Ład dla rodzin

18.5.2021

Wielka reforma społeczno-gospodarcza, w której centrum stawiamy rodzinę – tak o zaprezentowanym w sobotę Polskim Ładzie mówiła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Znalazły się w nim prorodzinne rozwiązania z wielu obszarów, to m.in. polityka mieszkaniowa, (...)

Nowy Polski Ład

16.5.2021

Polski Ład to plan odbudowy naszej gospodarki. Ważne miejsce zajmuje w nim restart podatkowy. Przewidziano też bon mieszkaniowy i rządowy program poręczeniowo-gwarancyjny dla spłaty kredytów hipotecznych to nowe formy pomocy w zakupie lub najmie mieszkania – zarówno dla (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika