Prawo cywilne - Artykuły (strona: 32)

Podpis elektroniczny - co to takiego?

5.3.2009

Dokument elektroniczny to wygodna forma kontaktów między osobami fizycznymi, przedsiębiorcami i z urzędami administracyjnymi. Dokument elektroniczny jest tani, nie trzeba go drukować i można go błyskawicznie przesłać do adresata. Jednak narażony jest na szereg zagrożeń. Wśród (...)

Podarować tak, żeby nie płacić podatku - opinia prawna

5.3.2009

Istotnie, na podstawie ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzecz i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej 9.637 zł o ile nabywcą jest osoba zaliczona do pierwszej grupy podatkowej (tu mieszczą się m.in.: zstępni). (...)

Nabycie mieszkania z lokatorem - opinia prawna

13.2.2009

W zeszłym tygodniu kupiłam dla siebie mieszkanie na rynku wtórnym. Mieszkanie było wcześniej wynajmowane, na ogół studentom, i wymaga generalnego remontu. Oczywiście przed podpisaniem aktu notarialnego zapoznałam się z odpisem z księgi wieczystej (nie były tam wpisane żadne ograniczenia), (...)

Sposób złożenia oferty - opinia prawna

29.1.2009

Czy informacja prasowa może być rozumiana jako oferta w świetle prawa cywilnego? Jakie warunki musi spełniać aby mogła zostać uznana za ofertę? Czy czytelnik - konsument ma prawo domagać się sprzedaży produktu o cechach wymienionych w informacji na określonych w niej zasadach? Co może zrobić, (...)

Budynek na gruntach sąsiadujących - opinia prawna

29.1.2009

W przypadku wzniesionego budynku na gruntach sąsiadujących, w zasadzie można mówić o 3 wariantach, które wyczerpują zakres możliwych rozwiązań: - można uznać, że mamy do czynienia z odrębną własnością tej części domu, która stoi na działce X oraz odrębną własnością tej części (...)

Odpowiedzialność za rezygnację z podpisania umowy - opinia prawna

17.10.2008

Czy można się odwołać od decyzji właściciela mieszkania lub podważyć umowę sprzedaży? Kiedy można mówić o zasiedzeniu mieszkania lub prawie pierwokupu? Właściciel mieszkania otrzymał propozycję dokupienia pozostałej części. Wynajął w tym celu prawnika, który był umocowany do dokonania (...)

Gdy przedsiębiorca zawiera umowę o dzieło z osobą prywatną...

6.10.2008

Do części umów o dzieło, wyróżnionych zarówno od strony podmiotowej, jak i przedmiotowej, znajdą zastosowanie modyfikacje wynikające z odpowiedniego stosowania przepisów o sprzedaży konsumenckiej. A mianowicie, do umowy zawartej, w zakresie działalności przedsiębiorstwa (...)

Przewłaszczenie na zabezpieczenie a hipoteka - opinia prawna

7.7.2008

Właściciel przewłaszczył na zabezpieczenie udział w wysokości 70% we współwłasności nieruchomości. Nowy "właściciel" ustanowił na swoim udziale hipotekę. Umowa na podstawie, której dokonano przewłaszczenia wygasła. 70 % współwłasności wraca do poprzedniego właściciela. Co z hipoteką? (...)

Odpowiedzialność kontraktowa stron umowy deweloperskiej

8.5.2008

Generalna zasada określająca odpowiedzialność stron umowy deweloperskiej wyrażona jest w art. 471 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, dłużnik zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte (...)

Umowa o administrowanie nieruchomością przez dewelopera

4.5.2008

Kwestie zarządu nieruchomością wspólną regulowane są osobną umową o sprawowanie zarządu, często zamieszczaną w jednym dokumencie z umową deweloperską. Nie można bagatelizować postanowień dotyczących zarządu, uznając że skoro są to obowiązki dewelopera, to nie ma konieczności tak (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika