Prawo cywilne - Artykuły (strona: 35)

Wydanie mieszkania przez developera a rękojmia - opinia prawna

4.11.2005

Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych decyzji. Wiąże się z dużym obciążeniem finansowym, a także dopilnowaniem szeregu spraw, zapewniających bezpieczne przeprowadzenie takiej inwestycji. Coraz więcej osób ma świadomość, na co należy zwracać uwagę przy zawieraniu umów (...)

Co trzeba wiedzieć o kredycie mieszkaniowym?

12.10.2005

Kredyt mieszkaniowy umożliwia szybką realizację zakupu mieszkania, gdy perspektywa odłożenia pieniędzy rozciąga się w nieskończoność. Kupno mieszkania na kredyt to również pomysł na lokatę kapitału – można zaciągnąć kredyt, zakupić mieszkanie, wynająć je tak, by samo (...)

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

11.8.2005

Obrót ziemią od wieków był regulowany w sposób wyjątkowy. Wprowadzano ograniczenia - kto mógł być właścicielem, ile można było posiadać ziemi. Mimo iż czasy szlachty i niedemokratycznych zasad już minęły pewne uregulowania dalej wpływają na swobodę obrotu (...)

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

10.8.2005

Stosunek współwłasności zachodzi wówczas, gdy wobec jednej rzeczy prawo własności przysługuje jednocześnie przynajmniej dwóm osobom. Istnienie stosunku współwłasności może zostać przerwane jedynie w drodze zniesienia współwłasności, które z kolei może nastąpić albo w drodze umowy (...)

Spór z sąsiadem o ustawienie budynku i ogrodzenia - opinia prawna

5.8.2005

Zanim rozpoczniemy budowę domu na swojej działce, wskazanym jest w pierwszej kolejności zapoznanie się z rozporządzeniem w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Usytuowanie bowiem domu na działce od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości (...)

Jak legalnie korzystać z baz danych?

27.7.2005

W życiu codziennym często spotykamy się z bazami danych, szczególnie gdy sami szukamy potrzebnych informacji. Coraz więcej baz danych ma charakter elektroniczny, często udostępniane są one w internecie. Warto wiedzieć, w jakim zakresie przepisy prawa zezwalają na legalne korzystanie z tych (...)

Co możesz robić na swojej działce bez zgody sąsiada - opinia prawna

15.4.2005

Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 20 kwietnia 1993r. (OTK I/93, poz. 8), prawo własności jest w naszym systemie prawnym prawem podmiotowym o najszerszej treści. Nie jest jednakże prawem absolutnym, niczym nie ograniczonym. Treść prawa własności wyznacza art. 140 Kodeksu Cywilnego. (...)

Dwie hipoteki na jednej nieruchomości – opinia prawna

8.3.2005

Komornik wraz z rzeczoznawcą przystępując do opisu i oszacowania nieruchomości biorą pod uwagę jej stan z dnia dokonywania opisu i oszacowania, tj. stan okien, ścian i podłóg. W protokole opisu i oszacowania - zgodnie z art. 947 kpc i § 134 ustawy w sprawie czynności komorników - opisuje (...)

Ograniczenia w zbywalności udziału w nieruchomości - opinia prawna

1.3.2005

Jak wynika z przedstawionego zakresu wpisów do księgi wieczystej, ograniczenie w rozporządzeniu nieruchomością może być wpisane w dziale III księgi, przy czym ograniczenie w rozporządzeniu nieruchomością może dotyczyć także udziału w tej nieruchomości. Mając na uwadze powyższe, uznać (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika