Prawo cywilne - Artykuły (strona: 36)

Czy należy bać się hipoteki (jakie niesie zagrożenia) – opinia prawna

28.2.2005

Czym jest i do czego służy hipoteka opisuje w swoich przepisach ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z jej artykułem 65: „W celu zabezpieczenia oznaczonej wierzytelności można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości (...)

Jak reklamować usługi telekomunikacyjne według nowych zasad?

4.2.2005

Od dzisiaj, to jest od 18 listopada 2004 r. obowiązuje nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące trybu postępowania reklamacyjnego usług telekomunikacyjnych. Rozporządzenie określa również czego może dotyczyć reklamacja oraz warunki formalne jakim powinna odpowiadać. Co możesz (...)

Zastaw rejestrowy na pojeździe mechanicznym - opinia prawna

4.2.2005

Ustanowienie zastawu rejestrowego na pojeździe wiąże się z dokonaniem wpisu w rejestrze zastawów, który wskazuje, że na oznaczonym pojeździe jest ustanowiony zastaw na rzecz oznaczonej osoby, ze wskazaniem kwoty tego zastawu. Rejestr zastawów jest jawny, co oznacza, że każdy może uzyskać (...)

Czy dzierżawca płaci podatek od nieruchomości? - opinia prawna

4.2.2005

Pojęcie posiadacza należy rozumieć tak samo, jak czyni to kodeks cywilny. Posiadaczem jest więc osoba, która faktycznie włada rzeczą jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto faktycznie włada rzeczą jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym (...)

Zasady ogólne prawa bankowego

4.2.2005

Przepisy dotyczące funkcjonowania banków w Polsce zostały zawarte w ustawie Prawo bankowe. Ten akt prawny reguluje podstawowe prawa i obowiązki banków, a także uprawnienia i obowiązki klientów banków. Zgodnie z ustawą, bank może być utworzony tylko jako spółka akcyjna (z wyjątkiem banków (...)

Kable energetyczne i telefoniczne na twojej działce - opinia prawna

25.1.2005

Przysługujące Pani prawo własności nieruchomości znajduje swą ochroną w naczelnych aktach prawnych obowiązujących w Rzeczpospolitej Polskiej. Począwszy od konstytucji RP, która w art. 21 oraz w art. 64 ust. 1 zapewnia ochronę prawa własności sytuując to prawo jako podstawę ustroju RP, (...)

Najem po śmierci wynajmującego - opinia prawna

17.12.2004

W sytuacji, gdyby syn zmarłego został ustanowiony spadkobiercą w testamencie obok innych spadkobierców znajdzie zastosowanie art. 201 w związku z art. 1035 Kodeksu cywilnego (KC). Czyli podstawowe czynności dotyczące umowy najmu (w tym wystawianie comiesięcznego rachunku za czynsz) mogłyby być (...)

Wstąpienie spadkobiercy w stosunek najmu - opinia prawna

17.12.2004

Choć prawo najmu jest prawem majątkowym, nie podlega ono jednak dziedziczeniu. Zgodnie bowiem z art. 922 § 2 kodeksu cywilnego, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone (...)

Konsekwencje naruszenia cudzego gruntu – opinia prawna

3.12.2004

Naruszenie granic cudzego gruntu rodzi co do zasady po stronie naruszyciela obowiązek przywrócenia stanu zgodnego z prawem, czego właściciel nieruchomości naruszonej może dochodzić na drodze sądowej na podstawie art. 222 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Przywrócenie stanu (...)

Środki gwarantowane

9.11.2004

Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym ustanawia system ochrony środków pieniężnych lokowanych w podmiotach objętych systemem gwarantowania. Gwarancją objęte są środki ulokowane na rachunkach bankowych tych podmiotów. Ustawa określa w sposób precyzyjny zarówno podmioty objęte systemem (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika