Prawo mieszkaniowe: Spółdzielnia - Artykuły (strona: 2)

Kiedy ustaje członkostwo spółdzielni?

10.3.2005

Ustanie członkostwa spółdzielni może mieć różnorakie podłoże. Poczynając od zdarzeń zupełnie niezależnych od członka jak jego śmierć, przez wystąpienie ze spółdzielni na życzenie członka, na ustaniu członkostwa wskutek zastosowania przez spółdzielnię środków dyscyplinarnych (...)

Jakie warunki należy spełnić, aby stać się członkiem spółdzielni?

3.3.2005

Członkostwo spółdzielni jest podstawowym warunkiem korzystania z praw, które spółdzielnia może zaoferować. Tylko członkowi spółdzielni może przysługiwać spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Od wejścia w życie orzeczenia TK z dnia 30 marca 2004 r., czyli od 15 kwietnia 2004 r., (...)

Podział lokalu spółdzielczego na dwa lokale – opinia prawna

28.2.2005

Zgodnie z ustawą o własności lokali samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu, mogą stanowić odrębne nieruchomości. Ustęp 2 tego artykułu natomiast rozstrzyga, co należy rozumieć pod pojęciem samodzielnego lokalu. Samodzielnym lokalem mieszkalnym jest wydzielona trwałymi (...)

Czy Twoje własnościowe prawo do lokalu może przekształcić się w inne?

25.1.2005

Przez długi czas podstawowym ograniczeniem w zakresie rozporządzania spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu była konieczność uzyskania członkostwa spółdzielni mieszkaniowej przez nabywcę takiego prawa. Warunkiem skuteczności przeniesienia spółdzielczego własnościowego (...)

Za co trzeba płacić będąc członkiem spółdzielni mieszkaniowej?

21.1.2005

Konstrukcja spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego jest jedną z form ograniczonych praw rzeczowych. W odróżnieniu od własności, która stanowi podstawową formę korzystania z rzeczy i daje właścicielowi pełną władzę nad rzeczą, ograniczone prawa rzeczowe zapewniają (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika