Prawo spadkowe - Artykuły (strona: 8)

Jakie sądy orzekają o nabyciu spadku zagranicznego?

13.9.2005

Jakie sprawy spadkowe mogą prowadzić polskie sądy? Co się dzieje, jeśli dojdzie do śmierci obywatela polskiego, który posiada miejsce zamieszkania za granicą? Często obywatele polscy składają wnioski w Polsce o stwierdzenie nabycia spadku po cudzoziemcach. Czy jednak w świetle obowiązujących (...)

Stwierdzenie nabycia spadku sądu zagranicznego stosowane w Polsce

26.8.2005

Oczywistym jest, iż skutki na terenie RP wywołują orzeczenia sądów polskich. Co natomiast z orzeczeniami sądów zagranicznych? Przecież może zdarzyć się sytuacja, w której to sąd innego państwa rozstrzygnie sprawę obywatela Polski. Oczywiście ustawodawca przewidział (...)

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

11.8.2005

Obrót ziemią od wieków był regulowany w sposób wyjątkowy. Wprowadzano ograniczenia - kto mógł być właścicielem, ile można było posiadać ziemi. Mimo iż czasy szlachty i niedemokratycznych zasad już minęły pewne uregulowania dalej wpływają na swobodę obrotu (...)

Wybudowanie domu na gruncie spadkodawcy – opinia prawna

13.6.2005

Wyodrębnienie własności budynku, bądź jego części (bez gruntu, na którym budynek stoi), nie jest możliwe w świetle obowiązujących przepisów prawa. Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego, budynek trwale z gruntem związany stanowi jego część składową, a zatem jego wyodrębnienie jako osobnej (...)

Dowód na bycie spadkobiercą – opinia prawna

29.4.2005

Zgodnie z art. 922 § 1 Kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów prawa spadkowego. Z brzmienia przepisu wynika więc wyraźnie, że spadek przechodzi na spadkobierców już z chwilą śmierci (...)

Nakłady na dom będący przedmiotem spadku – opinia prawna

26.4.2005

Niniejsza opinia prawna zakłada, że domek jednorodzinny posadowiony został na gruncie, którego Pana rodzice byli właścicielami. Ponadto, kwestie związane ze sprawami spadkowymi ograniczone zostały do samego domu jednorodzinnego. niniejsza opinia nie rozstrzyga natomiast ewentualnie innych (...)

Jakie są warunki i skutki zbycia spadku – opinia prawna

25.4.2005

W chwili nabycia spadku przez kilka osób, stają się oni niepodzielnymi współwłaścicielami masy spadkowej, a ich prawa i obowiązki w stosunku do masy spadkowej regulowane są przepisami kodeksu cywilnego o współwłasności, z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów Księgi (...)

Przedawnienie dokonanego umownego działu spadku... - opinia prawna

17.12.2004

Umowa działu spadku, o której mowa w przedstawionym stanie faktycznym, została zawarta dnia 21 grudnia 1960 r. Ponieważ od tego czasu minęło ponad 40 lat, w pierwszym rzędzie należy rozważyć przedawnienie roszczenia wynikającego z tej umowy. Roszczenie to ma charakter majątkowy, a jako (...)

Najem po śmierci wynajmującego - opinia prawna

17.12.2004

W sytuacji, gdyby syn zmarłego został ustanowiony spadkobiercą w testamencie obok innych spadkobierców znajdzie zastosowanie art. 201 w związku z art. 1035 Kodeksu cywilnego (KC). Czyli podstawowe czynności dotyczące umowy najmu (w tym wystawianie comiesięcznego rachunku za czynsz) mogłyby być (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika