Prawo spadkowe - Artykuły (strona: 6)

Zasady dziedziczenia w przypadku adopcji

25.8.2010

Zarówno przysposobiony, jak i przysposabiający, mają prawo do dokonywania swobodnych rozrządzeń w drodze testamentu. Natomiast przepisy różnicują sytuację dziedziczenia ustawowego miedzy przysposobionym (czyli adoptowanym) a przysposabiającym (adoptującym) - do którego dochodzi (...)

Kto dziedziczy środki z rachunku bankowego? Zapis bankowy

7.6.2010

Posiadacz rachunku bankowego może wskazać w umowie z bankiem osobę, której po jego śmierci bank wypłaci pieniądze znajdujące się na tym rachunku. Jednak kwota ta nie może być wyższa niż przypadające na ostatni miesiąc przed śmiercią posiadacza rachunku dwudziestokrotne przeciętne (...)

Zapis i polecenie w testamencie

26.5.2010

Zapis to rozrządzenie testamentowe, w wyniku którego na spadkobiercę lub zapisobiercę nakładany jest obowiązek spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz innej oznaczonej osoby (np. przeniesienia własności rzeczy oznaczonej co do tożsamości). Osoba ta uzyskuje tym samym (...)

Umowa dożywocia a kwestia dziedziczenia

28.7.2009

Często zdarza się, że właściciel chce rozporządzić posiadanym przez siebie majątkiem na rzecz bliskich mu osób jeszcze przed swoją śmiercią. Celowi temu służy testament, jednakże wiele osób chce, aby skutek w postaci przeniesienia własności nastąpił jeszcze za ich życia. (...)

Zachowek przy dziedziczeniu ustawowym - opinia prawna

29.5.2009

Niejednokrotnie jest tak, że spadkodawca część swojego majątku, niekiedy dość wartościowe składniki, rozdysponuje jeszcze przed śmiercią. W ten sposób majątek przechodzący na spadkobierców może zostać dość poważnie uszczuplony. Funkcjonująca w prawie instytucja zachowku (...)

Spadek dla małoletniej córki - opinia prawna

10.4.2009

Jedyną spadkobierczynią zmarłego jest jego małoletnia córka. Zmarły był wspólnikiem w spółce cywilnej prowadzącej aptekę. Umowa spółki mówiła o tym, iż w wypadku śmierci wspólnika spadkobierca automatycznie wchodzi w prawa zmarłego. Faktycznie od chwili śmierci ojca, apteka jest (...)

Czy możliwe jest zasiedzenie udziału spadkowego? - opinia prawna

13.3.2009

Instytucja zasiedzenia uregulowana jest w kodeksie cywilnym. Zgodnie z postanowieniem art. 172 § 1 k.c., posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie (...)

Nabycie lokalu w drodze spadkobrania a obowiązek zwrotu bonifikaty

29.1.2009

Pod koniec 2005 roku zmarła moja matka. Spadek po matce obejmował mieszkanie własnościowe, poza nim matka nie miała znaczącego majątku. Rok po śmierci mamy jako jedyny spadkobierca po mamie i właściciel mieszkania sprzedałem je (styczeń 2007 roku) a uzyskane w niniejszy sposób pieniądze (...)

Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

4.7.2008

Z dniem 14 lutego 2001 r. uchylone zostały przepisy szczególne dotyczące dziedziczenia gospodarstw rolnych. Znajdują one jednak nadal zastosowanie do spadków otwartych przed tym dniem, czyli do dziedziczenia po osobach, które zmarły przed 14 lutego 2001 r. W praktyce wiele jest (...)

Rozliczenia między małżonkami - opinia prawna

13.6.2008

Często zdarza się, iż przyszli małżonkowie, jeszcze przed zawarciem małżeństwa, wspólnie gospodarują swoimi pieniędzmi. Jednak z prawnego punktu widzenia wspólny majątek małżonków, o którym mówią przepisy prawa rodzinnego, powstaje dopiero w chwili wejścia obojga w związek małżeński. (...)

Dziedziczenie po osobach zamieszkujących za granicą

31.5.2008

Śmierć obywatela polskiego, mającego miejsce zamieszkania za granicą, może nastąpić w Polsce albo za granicą. W takim przypadku należy rozważyć, czy w sprawach o stwierdzenie nabycia spadku istnieje tzw. jurysdykcja krajowa. Pojęcie to oznacza właściwość polskich sądów do rozpoznania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika