Forum prawne

1/21 etatu

Witam! Mam pytanie odnośnie przysługujących mi praw na umowie o pracę. Pracuję w jednej firmie na cały etat, natomiast pracodawca żeby nie płacić nadgodzin zatrudnia mnie również na 1/21 etatu w firmie "córce". W zwiazku z tym mam pytanie jaki wymiar urlopu należy mi się jeżeli miesięcznie pracuję więcej niż te umowne 1/21 etatu. W umowie o pracę jest zapis "strony ustalają dopuszczalną liczbę godzin pracy na 160 godz miesięcznie, ponad określony w umowie wymiar czasu pracy pracownika(tj.1/21) których przekroczenie uprawnia pracownika do dodatku do wynagrodzenia o którym mowa w art.151 par.1K.p." Pracodawca z góry ustala wymiar urlopu na 2 dni w roku, natomiast ja mam pytanie czy urlop nie powinien być naliczany proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu. Z góry dziękuję za pomoc

2008.6.4 19:16:48

Odpowiedzi w temacie: 1/21 etatu (4)

Oto i ciekawe poczucie sprawiedliwości i prawa. Świadomie bierzesz udział w naruszaniu prawa, jesteś przestępcą, okradasz państwo, ale masz pretensję, że pracodawca Ciebie okrada! Podaj jeszcze swoje dane, żeby Inspekcja Pracy i Urząd Skarbowy łatwiej Cię odnalazły!

2008.6.5 14:11:35

Umowa została zawarta zgodnie z prawem, umieszczono również klauzulę regulująca ilość godzin ponadnormatywnych. Szkopuł w tym, że za godziny nadliczbowe nie przysługuje urlop i to też jest zgodne z prawem. Trzeba przyznać, że pracodawca jest bardzo przebiegły.

2008.6.5 21:23:11

Umowa oczywiście musi być zgodna z prawem w mojej firmie dotyczy to ponad tysiąca osób, a branża w której pracuję bazuje właśnie na takich sprytnych trikach. Odnośnie postu o poczuciu sprawiedliwości to wszystkie podatki płacone są prawidłowo, a tracę na tym ja i inni bo za godziny nadliczbowe których jest hoho dużo więcej niż ustawowe 150 rocznie zarabiamy tyle samo co na umowie podstawowej. Po prostu Brakuje ludzi do pracy więc pracodawcy zamiast podnieść stawki żeby przyciągnąć nowych pracowników kombinują a ludzie nie płaczą bo zarabiają śmieszne pieniądze więc są szczęśliwi że mogą sobie dorobić parę groszy. Umowa jest zawarta zgodnie z prawem, ale nie zawsze zgodnie z nim realizowana, niestety wielokrotne kontrole PIPu nie wykazały nieprawidłowości bo żeby je wykazać kontrolerzy musieli by trochę w papierkach pogrzebać, a nie tylko odwiedzić prezesa i w jego obecności przepytywać pracowników. Szara rzeczywistość polska. Woźny sądowy dziękuję za odpowiedz :-)

2008.6.6 6:51:0

Jeżeli pracujesz na 1/21 etatu , czyli niecałe 2 godziny tygodniowo , to urlop rozkłada ci się proporcjonalnie na czas pracy. Należy ci się 20 lub 28 dni urlopu w roku w zależności od lat pracy. Pozdrawiam Maniek

2008.6.9 10:31:53

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika