e-prawnik.pl Porady prawne

Budowa domku letniskowego całorocznego na działce budowlanej

Odpowiedzi w temacie ()

MlodyMlodzian

23.6.2015

Witam serdecznie. Prosiłbym bardzo za udzielenie informacji na dany temat. Zamierzam kupić działkę budowlaną i chchiałbym na niejn postawić kilka domków drewnianych z możliwością świadczenia usług wypoczynkowych. Gmina mówi że plan zagospodarowania przestrzennego na ten rok jest taki , że domków drewnianych na betonowych bloczkach nie moge postawić. Mogę natomiast postawić domki które sa trwale związane z gruntem i spełniają funkcję domku całorocznego. Domki które chcę kupić sa z drewna i jest możliwość zamiast bloczków wylać fundament , wiadomo że w takich domkach wszystkie media będą podłączone . Moje pytanie jest takie : Jakie warunki musi spełniać domek całoroczny ? Domek który chcę kupić ma ściany wykonane z podwójnej deski o przekroju: deska 16 mm+folia+wełna 5 cm+folia+ deska 12 mm , oiceplenie watą dotyczy też dachu i podłogi. Czy to starczy ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

ccicci

2015-06-24 11:15:14

Wszystko zależy jak dużą działkę zamierza Pan kupić. Według nowego prawa na każde 500m2 można postawić altanę do 35 m2 bez zezwolenia, bez względu na to co jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, wystarczy zgłosić, odczekać przepisowy termin i postawić. Generalnie nawet nie musi Pan tej całej działki kupować, wystarczy dzierżawa z zapisaną zgodą właściciela na postawienie tych domków. Kolokwialnie mówiąc olać gminę i zgłosić bezpośrednio do starostwa. Odmowa może być tylko wtedy, gdy starostwo wskaże przepis, który takiej zabudowy zabrania.

ccicci

2015-06-24 11:28:25

Mała poprawka. To co napisałam dotyczy działek siedliskowych, gospodarstw rolnych i ogródków działkowych. Natomiast na działkach budowlanych można postawić maksymalnie dwie altanki po 25 m2 na każde 500 m2 działki.

MlodyMlodzian

2015-06-24 19:19:30

Nie wspomniałem że działka jest nad morzem i ma 800 m2. W gminie powiedziano mi że mogę zabudować 15% terenu co łatwo wyliczyć 120 m2 . Przyjmując że domek ma powierzchnie zabudowy oki 16-18 to liczmy że postawić mogę 6 domków. Muszą być tylko na stałe związane z gruntem czyli fundament chociaż z 50 cm musze postawić co wiadomo wymaga zezwolenia. Na tym fundamencie postawie drewniany domek i czy jak go przykręce/przywierce do fundamentu to będzie się liczyło? No i Pani w gminie powiedziała że musi spełniać funkcję domku całorocznego , nie bardzo wiem co to znaczy.

MlodyMlodzian

2015-06-24 19:24:18

Nie ma takiej możliwości żeby postawić domki na betonowych bloczkach . Chcę świadczyć usługi turystyczne i jest też nie mogę postawić przyczep ani zrobić pola namiotowego. Ma być budynek mieszkalny plus budynki usługowe "całoroczne" wtedy nie ma przeszkód żeby świdczyć usługi.

MlodyMlodzian

2015-06-24 19:25:16

Z drugiej strony też rozważałem opcję , co jak oleje gmine i postawie 6 domków na betonowych bloczkach ? Moja ziemia budowlana z wpisem do księgi co mogą mi zrobić ?

ccicci

2015-06-25 13:32:34

Mogą nałożyć spory mandat, bo to jest wykroczenie, mogą kazać rozebrać. Nie wiem skąd przekonanie, że domek na bloczkach betonowych nie może być całoroczny. Dom mieszkalny przeznaczony na stały pobyt ludzi musi być wyposażony w podstawowe media jak prąd, woda, szambo. Prąd, bo są wymagania dotyczące oświetlenia sztucznego. Musi być zapewniona możliwość gotowania posiłków (prąd, gaz, inne), ogrzewania (prąd, gaz, kominek, piec, kolektory słoneczne itp.)oraz woda do mycia i odprowadzanie ścieków. Do tego dom taki musi spełniać odpowiednie normy energetyczne względem zużycia energii do ogrzewania na 1m2 powierzchni domu, normy oświetlenia dziennego, czyli stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi. Odpowiednie normy bezpieczeństwa p/poż itp. Jeśli dom stoi na kołkach ponad ziemią, to fundament mu niepotrzebny. Fundamenty odpowiednio głębokie ok. 0,8 - 1m robi się z powodu zimowych mrozów, aby zamarzający grunt nie wysadzał podłogi i destabilizował konstrukcję. Może zamiast kilku domków, postawić jeden szereg ze wspólną kuchnią a reszta to tzw. pokoje z łazienkami. Całość jako jeden budynek. Trudno cokolwiek doradzić, gdy nie czytało się zapisów miejscowego planu, jeśli taki jest. Urzędnikom co do zasady nie wierzę, doświadczenie własne nauczyło mnie, że 9 na 10 informacji udzielonych przez urzędnika mijało się z prawdą lub było bardzo niewyczerpujących.

MlodyMlodzian

2015-06-26 11:38:06

No właśnie jak rozmwiałem z innym sprzedawcą ziemi obok , to mi się zapytał kto mi taki głupoty naopowiadał. Pani w gminie powiedziała że domek musi byc trwale związany z gruntem dlatego nie może byc na bloczkach , zapewne żeby płacić podatek. Wiadomo że woda prąd i kanaliza musi być jak chce się świadczyć usługi trurystyczne , gaz nie koniecznie. No cóż obok już ktoś stawia płoty także wyjdzie w praniu , w tym kraju nigdy nic nie wiadomo , żeby na własnej prywatnej ziemi jeszcze ktos nakazywał co ja mam sobie wybudować i jak , nie powinno to nikogo obchodzić . Dziękuje bardzo za udzielenie sie w temacie i za cenne informację . Pozdrwaiam

Maciek123456

2016-05-15 16:27:07

Tez mam podobny problem : Posiadam działki budowlane w jednej z nadmorskich miejscowości i postanowiłem postawić na 2 z nich domki drewniane letniskowe całoroczne w zabudowie szeregowej( nie wolnostojące), piętrowe o wymiarach około 7x5 plus piętro. Domków na początek chciałbym postawić 4 moze 6. I od razu zaczęły sie schody w urzędzie gminy gdy miła Pani powiedziała mi ze nie moge wybudowac takich domków ponieważ nie ma takich w najbliższej okolicy. Na nic argumenty ze w promieniu 500 m znajduje sie około 6 takich ośrodków i powstały stosunkowo niedawno( ciekawe jak im sie udało). Czy ktos wie na co moge i czy w ogole moge sie powołać ? Nie mam planu zagosp przestrzennego tylko warunki zabudowy. Dodam ze mam tylko dwóch sąsiadów, jeden to opuszczony dom a drugi nowowybudowany niezamieszkany dom. Reszta sąsiedztwa to pola i łąki. Usłyszałem w starostwie, żebym wybudował jeden domek na zgłoszenie na sąsiedniej działce i wtedy powołał sie na istnienie w okolicy domków drewnianych. Czy ktos moze pomoc jakaś radą? Dziękuje i pozdrawiam

tomasz z krakowa

2016-07-13 17:21:07

Myślę, że tym tematem powinien zająć się prawnik konstytucjonalista, gdyż moim zdaniem w bardzo dużym stopniu ingeruje w prywatność, swobodę i wolność obywatelską. Polak nie może wybudować domku o jakim marzyli lub na jaki go stać, tylko taki jaki gminie pasuje :( Pozdrawiam Wszystkich prawników :) No tak, zapomniałem, że TK zablokowane i nie ma się do kogo odwołać :(

Monika juniszyno

2016-08-09 22:45:03

Witam Panie Macku jestem w identycznej sytuacji....czy już Pan rozwiązał jakoś ta kwestię - jeśli tak będę wdzięczna za poradę ?

Jerzy3018

2016-08-20 01:04:32

Jak dla mnie jest to skandal prawny. W Polsce wykształciła się sytuacja, w której obywatel nie może realizować swoich marzeń, a gdzie wolność? Rozumiem,że wolność kończy się tam gdzie zaczyna się drugiej osoby. Ale co złego stało by się w postawieniu małego domku na swojej właśności. Rozumiem obostrzenia dotyczace niektórych budynków np. bloków w zabudwie jednorodzinnej......ale bez przesady jest gorzej niż w poprzednim ustroju a niby demkracja. Ktos powinien w końcu coś z tym zrobić. Proszę spojrzeć na przykład. Wokół pewnej miejscowości są praktycznie albo działki rolne albo budowlane, brak w zasadzie działek rekreacyjnych. Ktoś nie jest zamożny i stać go tylko na budowe skromnego 25m domku letniskowego. I co.......na działce rolnej nie może, na dzałce budowalnej tez nie bo nie stac go na przystosowanie go jako całoroczny........I GDZIE TU SENS I WOLNOŚĆ OBYWATELSKA???

Marko

2016-08-28 22:06:46

Witam. Czy jest szansa na kontakt osoby "MłodyMłodzian" chciałbym zapytać o finał całej "procedury" - Stoję przed decyzją o zakupie działki o pow 1500m2 w nadmorskiej miejscowości w celu postawienia ok 10 domków pod wynajem w sezonie letnim. Chciałbym wymienić doświadczenia i ew. pogadać o trudnościach tego "biznesu" mój adres mailowy lift100@interia.pl Pozdrawiam.

jaga109

2017-05-03 15:00:14

Witam,ja również z zapytaniem do przedmówców Czy temat działki i postawienia domków opanowany? Noszę się z zamiarem zakupu działki i postawienia drewnianych domków,pięknie proszę o poradę! Jaką działkę kupić i co zrobić żeby wszystko było zgodne z prawem

Marcin

2017-05-07 16:55:36

Witam. Posiadam działkę budowlaną 800m2 w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest oznaczenie MNU czyli działka mieszkaniowo-usługowa. Czy mogę postawić na takowej działce domki (maksymalnie 3 każdy 25m2)celem świadczenia usług turystycznych? Dom już ns niej jest. Zagospodarować mogę 25 procent dom zajmuję 11. Czy w przypadku takich domków wymagane jest pozwolenie?

Maciek123456

2017-05-07 19:44:22

U ciebie sprawa jest prosta z tego względu ze twoja działka jest usługowo budowlana zapewne z dopuszczeniem usług nieuciazliwych. Czyli mała gastronomia domki itp. Jeśli chcesz postawić domki tylko na zgłoszenie do 35 m2 to niestety możesz postawić tylko 1 domek na każde 500 m2. Na resztę potrzebujesz standardowa drogę. Czyli pozwolenie na budowę projekt budowlany. U mnie troszkę się wyjaśniło dzięki zmianie przepisów prawa budowlanego. Po połączeniu dwóch działek budowlano rolnych uzyskam 2001m2 i będę mógł postawić 4 domki. Do 35m2. Jeśli będę chciał więcej to tylko z projektem i pozwoleniem na budowę. Ale ja zaatakowałem bezpośrednio do starostwa bo w gminie to żadnych info nie dostałem. Wiem jedno. Długa droga przed nami. Jeśli myślisz o np domkach holenderskich to to jest jeszcze większa patologia. Pozdrawiam.

Maciek123456

2017-05-07 19:46:55

Mam pytanie do Moniki juniszyno oraz do mlodegomlodziana jak skończyły się Wasze przygody z budowa domków?? Pozdrawiam

Sławek

2017-06-26 19:22:26

Witam.Posiadam działkę 493m z warunkami zabudowy na domek letniskowy do 130m powierzchni zabudowy chcialem postawić mniejszy na zgłoszenie do 35m aby uniknąć projektów i odbiorów zabudowy gmina nie wyraziła zgody ponieważ działka nie spełnia wymaganych 500 m jest szansa aby od takiego sprzeciwu się odwołać i pytanie drugie czy jest szansa zrobienia projektu i odbioru technicznego domku holenderskiego z tego co słyszałem te domki nie spełniają polskich norm budowlanych.Pozdrawiam

Wioleta

2017-09-03 13:45:37

Witam , mam działkę budowlaną w wielkości 1077m na której stoi już dom, na reszcie działki chciałam postawić drugi dom, ale z przepisów wynika ze nie mam takiej możliwość.Ponieważ działka nie została podzielona a podobno niedawno wszedł taki przepis który zabrania posiadani drugiego domu na takiej wielkości działki.Czy jest może jakiś sposób na obejście prawa i postawienie drugiego domu choćby letniskowego całorocznego.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM