e-prawnik.pl Porady prawne

Chorobowe a ZUS

Odpowiedzi w temacie (3)

-

31.3.2003

Ja mam podobny problem. ZUS wydal w mojje sprawie decyzje odmowna wyplacenia zasilku chorobowego motywujac ja tym, iż skladka za 1 miesiac nie została opłacona w terminie. Jednak składka została oplacona dokladnie w terminie, tj w moim przypadku 10-go. Nie dano mi mozliwosci wyjasnienia tej sytuacji przed podjeciem tej decyzji. Pomimo przedstawienia dowodu wpłaty pracownikowi ZUS nie wzięto tego faktu pod uwagę. Pomijam fakt, iż ten sam pracownik ZUSu udzielil mi blednej informacji nt koniecznosci oplacenia skladki w calosci za miesiac choroby, w przypadku odmownej decyzji dot zasilku chorobowego. Teraz ZUS zada oplacenia przeze mnie pozostalej czesci skladki wraz z odsetkami, po to tylko, zeby mogl mi te pieniadze zwrocic w terminie pozniejszym. To jakies absurd, bo tak na dobra sprawe, to skladke ZUS, o ktorej mowa oplacilam w ustawowym terminie. W odpowiedzi na decyzje ZUSu napisalam pismo odwolujace sie od ich decyzji powolujac sie na przepisy KPA. Czy Panstwa zdaniem mam jakies szanse zalatwienia tej sprawy w ten sposob? Prosze o opinie.
(eva154)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

menedżer opieki zdrowotnej

2003-04-09 22:43:51

ZUS oczywiście ma prawo odmówić wypłacenia zasiłku chorobowego przedsiębiorcy, który nie opłacił w ustawowym terminie składki ubezpieczeniowej. Jeśli wpłaciłeś tą kwotę 10 dnia miesiąca, to znaczy że pieniądze te w najlepszym przypadku) na konto ZUS wpłyną dopiero 11. Nie jestem pewien czy w tym przypadku terminem płatności jest data zlecenia wpłaty czy data obciążenia rachunku ZUS. Ale jesli uważasz że nie popełniłeś w tej sprawie blędu to powinieneś walczyć o swoje, tym bardziej że pracownicy ZUS-u bywają bardzo "nieinteligentni".

Aldona

2017-05-13 14:36:22

Zgadam się, zawsze warto próbować. Tak jak wyżej - pracownicy ZUS nie zawsze są zorientowani i postępują dość chaotycznie, więc jeżeli czuje Pani, że racja jest po Pani stronie proszę się nie wahać. Tylko dobrze wcześniej skonsultować się z jakimś prawnikiem, który Pani pomoże zebrać argumenty i odwołać się od decyzji ZUSu. W Warszawie jest adwokat Tomasz Tomaszczyk, jeśli jest Pani z tego miasta o polecam.

zalamana

2018-02-10 18:10:07

Witam Panie i Panowie mam pytanie a mianowicie to ze byłam 14 dni na opiece nad chorym dzieckiem do tego 3 dni urlopu i wyszlo przepracowane 6 dni a wyplata przyszła taka ze nawet tysiąca nie bylo ledwo 700 zl czy jest to możliwe?czy jest to możliwe?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM