Czy ZUS moze potrącić z emerytury jeśli pracodawca nie opłacał składek

Odpowiedzi w temacie (0)

luks88

23.10.2016

Witam, Mam następujący problem. Moj zakład jakiś czas temu podpisał umowę z firmą KUK która miała opłacać składki ZUS pracownikom. (sprawa toczy się obecnie w sądzie, firma KUK nie istnieje.) Jak się okazało firma ta nie opłacała żadnych składek przez 2 lata. Na rozprawie dowiedziałem się że chociaż miałem opłacane skłądki przez pozostałe ponad 30 lat to ZUS może potrącić mi z emerytury 20% jej wysokości. Czy rzeczywiście istnieje taka możliwosć? Dlaczego zamiast karać ludzi którzy odpowiedzialni byli za przestępczy proceder odbywa się to kosztem pracowników, którym szef podsunął papiery do podpisania ze pracują dla wspomnianej firmy i nikt o niczym nie wiedział. Jak to możliwe że zus nie zorientował się przez 2 lata że coś jest nie tak ? Prosze bardzo o wyjaśnienie i pomoc co w takiej sytuacji mogę zrobić. Pozdrawiam, Łukasz

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 27.6.2017

  Uwaga na outsourcing pracowniczy

  Firmy zamierzające skorzystać z outsourcingu pracowniczego powinny zwrócić szczególną uwagę na skutki zawierania tego rodzaju umów.

 • 26.3.2014

  System emerytalny przed OFE

  Wprowadzona w życie 1 stycznia 1999 roku reforma emerytalna oparta o rozwiązanie III-filarowe, całkowicie zmieniła ówczesny system emerytalny. System działający w Polsce do 1 stycznia 1999 roku (...)

 • 21.6.2017

  Wkrótce dostaniesz list z ZUS

  Każdy, kto ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, otrzyma wkrótce Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego. Warto do niej zajrzeć i sprawdzić (...)

 • 27.1.2005

  Okresy niezbędne do ustalenia renty

  Okresy nieskładkowe są uwzględniane w wymiarze nie przekraczającym jednej trzeciej udowodnionych okresów składkowych. Przy ustalaniu prawa do renty, niektóre okresy uwzględniane są w podwójnej (...)

 • 16.9.2004

  Emerytury i renty nauczycieli akademickich

  Nauczyciel akademicki oraz członkowie jego rodziny mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego na zasadach ogólnych, wynikających z ustawy o emeryturach i rentach Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jako, (...)