Forum prawne

Darowizna mieszkania dla syna od rodziców, jakie prawa prawa żony?

Rodzice chcą przepisać dom dla mnie. Z żoną nie mamy rozdzielności majątkowej. Jak dokonać przepisania domu aby był on wyłącznie moją własnością? Żona posiada swoje mieszkanie nabyte w drodze darowizny przed naszym ślubem. A ja chce mieszkanie po rodzicach mieć pewne (np. na wypadek rozwodu).

2007.7.8 20:11:15

Odpowiedzi w temacie: Darowizna mieszkania dla syna od rodziców, jakie prawa prawa żony? (33)

zob. art. 33 ust 2 krio. Co do zasady darowizna taka wchodzi do osobistego majątku małożonka chyba, że darczyńca postanowił inaczej. Żeby nie było żadnych wątpliwości wystarczy w akcie notarialnym zaznaczyć, że jest to darowizna uczyniona wyłącznie na Twoją rzecz.

2007.7.10 9:10:37

moj maz majac niespelna 18lat dostal od sowich rodzicow dom z ziemia jako darowizne. teraz gdy jestesmy razem i razem tam mieszkamy (jego rodzice tez) to jakie prawo ja mam do tego mieszkania? czy w ogole mam jakies prawo? i ostatnie pytanie: czy moze mnie ktos z tamtad wyrzucic, tym bardziej teraz jak jestem w ciazy...? prosze o pomoc.... z gory bardzo dziekuje...

2008.6.5 12:32:51

mamy problem z rodzicami.Mieszkamy w garażu ktury pszerobiliśmy na mieszkanie.Wyremontowaliśmy z własnych piniąszków .mieszkam tam od urodzenia a żona z dziecmi od 5lat.tylko jak coś kupujemy lub remontujemy to oni nas wyżucają jak psów bez domnych.to so alkocholicy którzy słownie nam to dali lecz nie zapisali a po zrobieniu toczom znami wojne .czy mamy prawo mieszkać u rodziców?

2008.8.9 18:53:55

mam pytanie.rodzice darowali mi mieszkanie. wchodzi ono do mojego majątku osobistego. czy mój mąz ma prawo wziąć kredyt hipoteczny na to mieszkanie bez mojej wiedzy?

2008.8.28 21:42:47

Nie, na kredyt hipoteczny musisz wyrazic zgodę jako właścicielka mieszkania.

2008.10.6 19:33:18

4 lata temu kupiłem mieszkanie na kredyt (na 30 lat). Moja przyszła żona chce, bym po slubie zrobił ją współwłascicielem mieszkania i kredytu, bo bedzie on spłacany z pieniędzy bedących wspólnotą małżeńską. Zarabiam ok 2 razy więcej niż narzeczona i spokojnie mógłbym spłacać go sam... Z drugiej strony rozumiem, że Ona chce się zabezpieczyć, wspólne remonty, inwestycje itp. Pytanie jak rozwiązać problem by sprawiedliwie zabezpieczyć obie strony?
Bo jeżeli dobrze rozumiem litere prawa, to w z chwilą przepisania na żone 1/2 mieszkania i kredytu, staje się ona włascicielem połowy mieszkania, niezależnie od kosztów jakie wcześniej poniosłem kupując i spłacając mieszkanie przez ok 4 lata.

2009.1.29 15:38:42

witam mam pytanie maja zona dostanie darowizne dzialki budowlanej chcemy na niej postawic dom i czy ja mam jakie kolwiek prawo do tej dzialki?

2009.3.3 18:52:40

rodzice moga zapisac w formie darowizny tylko Tobie dom ,odpowiednim aktem notarialnym . mimo ze jestescie małzeństwem i to na wypadek rozwodu nie bedzie wchodzic do wspólności majatkowej

2009.4.21 22:8:13

Witam mam pytanie.Od urodzenia mieszkam w mieszkaniu po moich rodzicach -tata zmarl w 1987r.mama w 1999r.Wyszlam za maz 1995r i po mamy smierci stalam sie czlonkiem spoldzielni ,meza zameldowalam w 2001r.Rozwiedlismy sie w pazdzierniku 2008r.Czy mezowi sie z tego mieszkania cos nalezy ,czy musze go z niego splacac czy to jest moj tylko spadek po rodzicach.Prosze o odpowiedz na e-mail agniesia332@op.pl

2009.5.3 23:9:23

Dorosły syn chce darować matce swoją włanościową kawalerkę o pow. 25 m 2 , czy powinien to zrobić przed notariuszem w formie aktu notarialnego, jaka będzie opłata u notariusza , czy matka zapłaci podatek od darowizny, jeśli tak to w jakiej wysokości?

2009.5.7 9:49:22

Witam,
rodzice chca mi darowac dom w miescie ktory jest wart okolo 800000,00 zł chcialbym sie dowiedziec jakie koszty sa zwiazane z taka sytuacja tj. koszty darowizny, czy one sa zwiazane z wartoscia nieruchomosci?

prosze wytlumaczcie mi co i jak jezeli chodzi o akty darowizn i koszty zwiazane z nia

2009.6.4 13:31:43

Witam .
Mam pytanie. Mieszkalismy z zoną w małżeństwie 8 lat mamy dwójkę synów 3 i 7 lat , mieszkaliśmy w mieszkaniu zony ( które było własnością jej przed slubem) jestem tam obecnie zameldowany , ale nie mieszkam juz tam około 2 miesiecy. Oczywiscie zabieram dzieci i widuje się z zoną.Ostatnio sie dowiedziałem , ze mieszkanie jest zadłuzone na duzą kwotę ,w administarcji powiedzieli mi ze postepowanie komornicze było w ubiegłym roku , zona stwierdziała , ze je sprzedaje i kupuje wieksze( dodaje jednak , ze zona nie pracuje , albo jak ona twierdzi ze ma prace juz od miesiąca ). Podobno złozyła pozew rozwodowy. Więc nasuwa się kilka pytań.
1 Czy moze sprzedać mieszkanie z moim meldunkiem(jej własność ) i czy ja muszę sie wymeldować ewentualnie zrobi to nowy właściciel i czy ma do tego prawo
2 Czy moze dostać kredyt na zakup mieszkania wiekszego ( prawdopodobnie pod hipotekę ) bez mojej zgody.
3 Czy to mieszkanie nabyte jeszcze w zwiazku małzeńskim jest naszą wspólnota majątkową.
4 Czy moze ominać to u notariusza i jaki ma wpływ złozenie pozwu rozwodowego przed zakupem mieszkania.
5 Czy moze sprzedać mieszkanie z meblami ( to był mój wkład finansowy ) ale nie mam rachunków.

2009.6.30 10:6:24

Dostałam od rodziców jako darowiznę gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami , dom dobudowaliśmy na większy ,stodoła uległa zawaleniu to wybudowaliśmy nową , została tylko obora którą też wyremontowaliśmy z mężem z własnych pieniędzy, korzystamy praktycznie z darowanych budynków w takiej części; dom posiadał dwa pokoje kuchnię i łazienkę ja korzystam tylko z jednego pokoju i łazienki wspólnej z kuchni nie mogę gdyzto przeszkadza ojcu mimo że w zapisie mam do tego prawo.Zaznaczam że cały dom z własnych pięniędzy wyremontowałam wraz z pomieszczeniami z których w 100% korzystają rodzice. Z obory z czterech pomieszczen faktycznych ojciec korzysta z dwóch w 100% i w razie potrzeby z pozostałych. Wszystkie koszty napraw i remontów wszystkich budynków ponoszę ja. Ojciec uważa że ma prawo do korzystania z wszystkiego tego darowanego i tego co jest w 100% moją własnością oczywiście nieodpłatnie i nie ponosząc żadnych związanych z uczymaniem i ewentualnymi remontami. Czy ma takie prawo.Proszę o odpowiedż.

2009.7.29 11:35:48

Dostałam od rodziców dom i działkę. Ponieważ mój mąż ma nieślubne dziecko, mam pytanie w związku z tą sytuacją:
Jak mogę zabezpieczyć majątek otrzymany od moich rodziców (darowizna), aby w razie mojej śmierci otrzymały go tylko i wyłącznie moje dzieci? Czy wystarczy sporządzić testament i tak w nim zadysponować?
Czy taka darowizna nabyta w trakcie trwania małżeństwa, przechodzi po mojej śmierci również częściowo na męża, a co za tym idzie, później na nieślubne dziecko? Proszę o odpowiedź

2009.11.27 21:19:9

witam.
moi rodzice dostali w spadku po dziadkach dom w którym mieszkam od urodzenia (28 lat)
od 4 lat jestem mezatka i mieszkamy w nim wszyscy(ja, maz, córka i moi rodzice)
teraz rodzice chca przepisac dom na mnie ale ponieważ w moim malzenstwie zle sie dzieje, uzgodnilam z nimi zeby przepisali na corke a mnie ustanowili pelnomocnikiem(córka ma 3 lata)
czy jesli jednak przepisali by dom na mnie w fromie derowizny w przypadku rozwodu dom bedzie wspolnota majątkową do podzialu?
pozdrawiam

2010.4.2 0:48:24

[cytat]

4 lata temu kupiłem mieszkanie na kredyt (na 30 lat). Moja przyszła żona chce, bym po slubie zrobił ją współwłascicielem mieszkania i kredytu, bo bedzie on spłacany z pieniędzy bedących wspólnotą małżeńską. Zarabiam ok 2 razy więcej niż narzeczona i spokojnie mógłbym spłacać go sam... Z drugiej strony rozumiem, że Ona chce się zabezpieczyć, wspólne remonty, inwestycje itp. Pytanie jak rozwiązać problem by sprawiedliwie zabezpieczyć obie strony?
Bo jeżeli dobrze rozumiem litere prawa, to w z chwilą przepisania na żone 1/2 mieszkania i kredytu, staje się ona włascicielem połowy mieszkania, niezależnie od kosztów jakie wcześniej poniosłem kupując i spłacając mieszkanie przez ok 4 lata.

[/cytat]
chce to samo zrobic co tu jest napisane tez chce sie dopisac do kredytu i nowy akt notarialny zeby czesc była moja zakupinej neruchomosci zwłaszcza ze to dzieki mnie zakupilismy ta nieruchomosc jakie sa procedury i co trzeba spelnic zeby wykonac taka sprawe prawnie udokumentowana

2013.7.26 13:51:54

tylko u nas to jest tak ze tok tylko spłacał sam kredyt kupilismy to przed małzenstwem naszym pare miesiecy ja w tedy nie pracowałam i nie chciałam obnizac zdolnosci kredytowej wiec zrobilismy myk przed małzenstwem tylko na niego ale tak czy siak chce teraz sie dopisac bo pracuje i chce zeby czesc nalezała do mnie gdysz wszystkie prace jakie sa wykonane to moimi rekoma jedynie co włozone zostały pieniadze z wesele z mojej strony na dzien dzisiejszy

2013.7.26 13:54:41

prosze o porade na ten temat jak to wszystko dobrze zrobic i co jest potrzebne

2013.7.26 13:57:15

Witam.Mój mąż dostał w darowiźnie mieszkanie podczas trwania naszego małżeństwa.Następnie mieszkanie to sprzedaliśmy i kupiliśmy dom.W akcie notarialnym jest zaznaczone,że nieruchomość ta stanowi wspólnotę małżeńską.Moje pytanie dotyczy tego,czy w razie podziału majątku podczas rozwodu należeć będzie mi się połowa domu i czy będzie miał znaczenie fakt ,że dom ten został kupiony ża pieniądze ze sprzedaży mieszkania z darowizny którą otrzymał mój mąż,od swoich rodziców.Z góry dziękuję za odpowiedź.

2017.2.12 21:37:13

Mam pytanie czy mój mąż może przepisać moje mieszkanie u notariusza bez mojej obecnisci na naszą córke? I kogo może wpisać dodatkowo???

2017.2.18 18:52:41

Witam
Moja żona otrzymała działkę w darowiźnie od swojej mamy. Połowę tej działki przekazała darowizna mi (Akt notarialny). Czy testamentem może mi przekazać drugą część jako darowiznę bym miał całość? Bo z tego co słyszałem to darowizna i spadek nie podlega dziedziczeniu,więc ja jako mąż nie otrzymałbym drugiej części. Czy to zrobić testamentem czy darowizna za życia?

2017.4.23 22:5:14

Witam.... dostałam w darowiźnie mieszkanie od mamy, byłam już wtedy po ślubie. Czy w przypadku rozwodu mój mąż ma prawo do tego mieszkania? Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam. Jagoda

2017.4.27 13:59:53

Witam maz mial przepisany dom przed slubem .Mieszkamy razem juz 19 lat czy ja mam tez do tego domu prawo ?

2017.5.11 13:54:1

notarialnie kupiłam działkę na syna i synową postawiłam na niej dom również na nich. czy mogę cofnąć decyzje z przed 5-lat.zaznaczam że sytuacja finansowa moja się zmieniła a oni mnie nie wspomagają finansowo...

2017.5.19 12:52:14

Mam pytanie....Moja zona dostala w trakcie malzenstwa dzialke rolna,teraz chce ja sprzedac I przeznaczyc pieniadze Na inny cel niz to uzgodnilismy czy mage zapobiec sprzeday...

2017.6.30 21:21:28

Nazywam się Dr Wilson Jones ze Szpitala Specjalistycznego Irrua, jestem specjalistą w dziedzinie chirurgii narządów i zajmujemy się kupowaniem organów od ludzi, którzy chcą sprzedać, jeśli jesteś zainteresowany sprzedażą nerek. Nie zwlekaj i wróć do nam, abyśmy mogli kontynuować dalej. I to jest nasz e-mail, jeśli jesteś gotowy sprzedać swoją nerkę.

irruaspecialisthospital@gmail.com

2017.11.12 11:23:21

Witam, mieszkam od 14 lat z mężem w bliźniaku który jest na teściów. Od podstaw założyłam ogród ok 200m2 dbam o niego sama. Prawie całe małżeństwo jestem bez pracy tylko zajmuje się domem i dzieckiem ponieważ mąż pracuje za granicą. Wszystkie remonty całego domu wykonywałam razem z mężem oraz uprawialam ziemię siła własnych mięśni Czy mam jakiekolwiek prawo do domu czy ziemi???

2018.6.7 17:19:45

Sprawy rodzinne mogą być bardzo skomplikowane, sama dobrze o tym wiem. Jeśli chodzi o prawnika to ja korzystałam z usług Pani mecenas Justyny Węgrzynowicz i bardzo polecam. Pełen profesjonalizm i skuteczność w działaniu.

2023.12.30 16:0:4

Polecam Ci Panią adwokat Magdalenę Chróścielewską. Tu masz namiar +48 666 609 065. https://chroscielewska-chroscielewski.com/ Wymiata w sprawach rodzinnych.
Wyszperałamją na tym rankingu adwokatów spraw rodzinnych: https://www.skuteczny-adwokat.com/prawo-rodzinne/
Tu masz komórkę +48 666 600 773

2024.2.9 9:2:50

Ja także mogę polecić adwokat Magdalenę Chróścielewską bo należę do szerokiego grona zadowolonych klientów. Dla mnie najbardziej liczy się efekt tej współpracy czyli bardzo korzystny dla mnie wyrok. Ja kontaktowałam się z nią pod numerem 666 609 065. Tu znalazła
Panią Mecenas https://www.skuteczny-adwokat.com/directory/adwokat-magdalena-chroscielewska/

2024.3.28 12:24:46

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika