Dowody w postępowaniach z zakresu ubezpieczeń społecznych

Odpowiedzi w temacie (3)

sylvex

3.12.2016

Cześć, nurtuje mnie następująca kwestia: jestem w trakcie pisania odwołania od decyzji organu rentowego ws. przyznania zasiłku chorobowego. Jako że pierwszy raz piszę takie odwołanie pojawił się u mnie następujący problem - mianowicie czy muszę do takiego odwołania dołączać dowody? Skoro jest to tzw. właściwość formalna sądu powszechnego to czy zakład ubezpieczeń również i tutaj (w końcu po coś wnosi się odwołanie za jego pośrednictwem) powinien sam dołączyć dokumentację sprawy, czy też ten obowiązek spoczywa na mnie? Sprawa jest dość nieciekawa, bo większość dokumentów osoba dla której piszę to odwołanie wysyłała nie robiąc kopii :/ Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi!

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Antek W.

2016-12-17 15:31:40

ja się na tym nie znam niestety, ale moim zdaniem najlepiej poradzić się jakiegoś prawnika. W sprawach związanych z ZUS wiem że specjalizuje się adwokat Towasz Tomwaszczyk z Warszawy. Mają swoją kanceralię na Alejach Jerozolimskich. Polecam bo samemu to ciężko czasem wygrać z urzędami...

sylvex

2016-12-17 16:32:37

Nie mam zamiary tłuc się przez pół kraju dla kilkuset złotych. Bez łaski, sam sobie poradzę. Ta wasza kryptoreklama nie ma nic wspólnego z tym czym jest forum z definicji, jesteście żałośni.

Arletta

2017-05-13 14:42:00

z jednej strony reklama a z drugiej trochę racji ma :P czasem prawnik pomoże tam gdzie my się motamy... ale racja, ze można wiele rzeczy załatwić samemu :) trzymam kciuki! :)

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 13.10.2017

  Jak rozstrzygnąć spory pracownicze?

  Spory z zakresu prawa pracy rozstrzygają sądy pracy. Kodeks pracy stanowi jednak, że pracodawca i pracownik powinni dążyć do polubownego załatwienia sporu.

 • 21.1.2005

  Wszystko o FUS, czyli czym jest i jak funkcjonuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych

  Fundusz Ubezpieczeń Społecznych jest państwowym funduszem celowym, powołanym w celu realizacji zadań z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dysponentem FUS jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W (...)

 • 21.1.2005

  Co zrobić jeżeli ZUS opóźnia się w wypłatach względem ubezpieczonego?

  Jeżeli Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia - w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania (...)

 • 21.5.2017

  Jedna wpłata do ZUS

  Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz Kodeksie pracy przewidują, że każdy płatnik będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał wszystkie opłaty (...)

 • 21.3.2017

  Uchylenie lub zmiana prawomocnej decyzji ZUS

  Ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw – przyjęta przez parlament - określa zasady weryfikacji decyzji (...)