EGZEKUCJA KOMORNICZA Z NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ MAŁŻONKÓW - forum prawne
Proszę o pomoc , Komornik prowadzi egzekuję względem mojego małżonka ( wspólnota majątkowa ustawowa) i skierował egzekucje do naszej nieruchomości wspólnej dokonal wpisu do działu III KW o toczącej się egzekucji Wierzyciel posiada tytuł wykonawczy tylko na dłużnika a wniosek o nadanie tytułu na mnie został oddalony w całości czekam na uprawomocnienie. Sprawa jednak jest o wiele bardziej zawiła ponieważ przed ukazaniem się wpisu o ostrzezeniu w KW spisaliśmy przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego a z części naleznej mojemu małżonkowi mieliśmy zaspokoic wiekszą część wierzycieli.
Teraz pojawia się pytanie jak mam zabezpieczyć swoją należną mi część wierzytelności uzyskanej z sprzedaży nieruchomości przed zajęciem komorniczym za długi małżonka? czy spisanie przed aktem finalnym sprzedaży nieruchomości rozdzielności majątkowej wraz z podziałem majątku a co za tym idzie aneksu do aktu do umowy przedwstępnej zabezpieczy moją część? prosze o radę
Odpowiedzi w temacie: EGZEKUCJA KOMORNICZA Z NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ MAŁŻONKÓW (4)
W pierwszej kolejności sugeruję wizytę u adwokata, bo to nie chodzi o parę groszy, tylko o poważne kwoty i oszczędzanie pomocy specjalisty nie jest wskazane. W drugiej kolejności sugeruję skargę na czynności komornika wskazując, że prowadzona jest egzekucja z majątku wspólnego bez tytułu wykonawczego wobec obojga małżonków i wniosek o wykreślenie wpisu z KW. Być może komornik naraża się w tym wypadku na odpowiedzialność cywilną, jeśli utrudni lub uniemożliwi sprzedaż nieruchomości, ale to należy omówić z prawnikiem. Jednak sugeruję staranny wybór adwokata i poszukanie takiego, który się na tym zna i chce mu się "robić". Na kogoś, kto tylko skasuje pieniądze i powie, że będzie o.k. szkoda pieniędzy i czasu.
2011.4.7 20:28:0
To że cięzko jest o adwokata któremu się chce to wiem , powiem tak od jakiegoś czasu śledzę i czytam przepisy i w dniu jutrzejszym składam powódzctwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o zwolnienie nieruchomości spod egzekucji komorniczej co do skargi to z ywagi na fakt że Komornik do tego prawo - czyli wpisu moze dokonać ale dalszych czynności podjąć nie może a wierzyciel ma rok na uzyskanie ewentualnego tytułu na współmałżonka i to tyle , ale kolejnym argumentem jest fakt iż dzialania Komornika tylko wydłużają i utrudniają całą procedurę która w efekcie może doprowadzic do kolejnego bardzo dużego zobowiązania czyli zwrot kupującym podwójnego zadatku to jest 60.000,00 pln.
Tak więc podsumowując z uwagi na okoliczności nie moge pozwolić sobie na dodatkowe koszty związane z obsluga prawną bo nie mam zamiaru płacic za to co już wiem . dlatego tylko pozwoliłam sobie zadać to pytanie aby ewentualnie potwierdzić swoją" marną" wiedzę lub swoje przypuszczenia zupelnie wykluczyć.
2011.4.7 20:57:53
To sugeruję Pani poszukać jeszcze orzeczeń SN w podobnych sprawach. Mogą one być bardzo przydatne w postępowaniu sądowym.
2011.4.7 21:15:10
tak zawiłej sytuacji nie znalazłam niestety. Jedyne co znalazłam to przypadki sądowego podzialu majątku na wniosek wierzyciela , a tu sytuacja jest skrajnie inna poniewaz dobrowolnie i zgodnie tego podziału chcemu dokonać. Pytanie tylko czy tak droga stosunkowo procedura bo ok 4000,00 + vat jest wystarczającym środkiem zapobiegawczym przeciwku zajęcia wierzytelności mojego małżonka bo w sytuacji ustawowej wspólnoty majątkowej to na 100% komornik by " wlazł" mimo ze dostałby połowe
2011.4.7 21:53:21
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Masz inne pytanie do prawnika?