e-prawnik.pl Porady prawne

EGZEKUCJA KOMORNICZA Z NIERUCHOMOŚCI WSPÓLNEJ MAŁŻONKÓW

Odpowiedzi w temacie ()

nuka1234

7.4.2011

Proszę o pomoc , Komornik prowadzi egzekuję względem mojego małżonka ( wspólnota majątkowa ustawowa) i skierował egzekucje do naszej nieruchomości wspólnej dokonal wpisu do działu III KW o toczącej się egzekucji Wierzyciel posiada tytuł wykonawczy tylko na dłużnika a wniosek o nadanie tytułu na mnie został oddalony w całości czekam na uprawomocnienie. Sprawa jednak jest o wiele bardziej zawiła ponieważ przed ukazaniem się wpisu o ostrzezeniu w KW spisaliśmy przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego a z części naleznej mojemu małżonkowi mieliśmy zaspokoic wiekszą część wierzycieli. Teraz pojawia się pytanie jak mam zabezpieczyć swoją należną mi część wierzytelności uzyskanej z sprzedaży nieruchomości przed zajęciem komorniczym za długi małżonka? czy spisanie przed aktem finalnym sprzedaży nieruchomości rozdzielności majątkowej wraz z podziałem majątku a co za tym idzie aneksu do aktu do umowy przedwstępnej zabezpieczy moją część? prosze o radę

Nie znalazłeś odpowiedzi?

mrozowskim

2011-04-07 20:28:00

W pierwszej kolejności sugeruję wizytę u adwokata, bo to nie chodzi o parę groszy, tylko o poważne kwoty i oszczędzanie pomocy specjalisty nie jest wskazane. W drugiej kolejności sugeruję skargę na czynności komornika wskazując, że prowadzona jest egzekucja z majątku wspólnego bez tytułu wykonawczego wobec obojga małżonków i wniosek o wykreślenie wpisu z KW. Być może komornik naraża się w tym wypadku na odpowiedzialność cywilną, jeśli utrudni lub uniemożliwi sprzedaż nieruchomości, ale to należy omówić z prawnikiem. Jednak sugeruję staranny wybór adwokata i poszukanie takiego, który się na tym zna i chce mu się "robić". Na kogoś, kto tylko skasuje pieniądze i powie, że będzie o.k. szkoda pieniędzy i czasu.

nuka1234

2011-04-07 20:57:53

To że cięzko jest o adwokata któremu się chce to wiem , powiem tak od jakiegoś czasu śledzę i czytam przepisy i w dniu jutrzejszym składam powódzctwo przeciwegzekucyjne wraz z wnioskiem o zwolnienie nieruchomości spod egzekucji komorniczej co do skargi to z ywagi na fakt że Komornik do tego prawo - czyli wpisu moze dokonać ale dalszych czynności podjąć nie może a wierzyciel ma rok na uzyskanie ewentualnego tytułu na współmałżonka i to tyle , ale kolejnym argumentem jest fakt iż dzialania Komornika tylko wydłużają i utrudniają całą procedurę która w efekcie może doprowadzic do kolejnego bardzo dużego zobowiązania czyli zwrot kupującym podwójnego zadatku to jest 60.000,00 pln. Tak więc podsumowując z uwagi na okoliczności nie moge pozwolić sobie na dodatkowe koszty związane z obsluga prawną bo nie mam zamiaru płacic za to co już wiem . dlatego tylko pozwoliłam sobie zadać to pytanie aby ewentualnie potwierdzić swoją" marną" wiedzę lub swoje przypuszczenia zupelnie wykluczyć.

mrozowskim

2011-04-07 21:15:10

To sugeruję Pani poszukać jeszcze orzeczeń SN w podobnych sprawach. Mogą one być bardzo przydatne w postępowaniu sądowym.

nuka1234

2011-04-07 21:53:21

tak zawiłej sytuacji nie znalazłam niestety. Jedyne co znalazłam to przypadki sądowego podzialu majątku na wniosek wierzyciela , a tu sytuacja jest skrajnie inna poniewaz dobrowolnie i zgodnie tego podziału chcemu dokonać. Pytanie tylko czy tak droga stosunkowo procedura bo ok 4000,00 + vat jest wystarczającym środkiem zapobiegawczym przeciwku zajęcia wierzytelności mojego małżonka bo w sytuacji ustawowej wspólnoty majątkowej to na 100% komornik by " wlazł" mimo ze dostałby połowe

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM